1.Опрости графика си. Бъди наясно, че твоите задължения и стресът, на който си подложен са също толкова важни, колкото са важни и нуждите на хората около теб. Затова – не позволявай да бъдеш притесняван по всяко време и не откликвай на всеки въпрос на момента. Причината да уещаме понякога,че нищо не правим, е защото вършим много непланирани неща във времето, което сме си отделили за изпълнение на определените задачи.
2.Мотививай се. Създай си обстановка на работа, която ти харесва и остани там поне 1-2 часа. Припомняй си постоянно, че, ако се съсредоточиш сега в конретната задача, ще си помогнеш за постигането на целите, които стоят пред теб.
3.Нареди си приоритетите. Кое трябва да се свърши първо? Кое е спешно? Кое си струва най-много за твоето образование, кариера, личностно развитие? Кое е спешно, но не е толкова важно? Кое е важно, но не чак толкова спешно?
4.Бъди сигурен, че разбираш това, което се изисква да направиш. Задавай въпроси, търси помощ. Неразбирането какво конкретно да направим губи много време, защото правим неща, които изобщо не са ни полезни за изпълнението на задачата.
5.Раздели главната си задача на части. Изчисли си колко време ще ти е нужно да завършиш всичко. Не се опитвай да направиш всичко наведнъж. Разпредели отделните части така, че да могат реално да бъдат свършени без да те „обсебват”.
6.Не е нужно да бъдеш съвършен. Някои хора са толкова уплашени, че няма да се представят перфектно, че всъщност не правят нищо. Бъди сигурен, че разбираш какво точно се изисква от теб. Тогава прецени колко е важна тази задача и какво е удовлетворяващото за теб изпълнение, а след това – действай!
7.Направи неприятното приятно. Заеми се първо с неприятната задача, докато имаш повече енергия. Възнагради се с нещичко, когато завършиш започнатото. А защо да не поканиш някой приятел, за да ви е по-забавно?
Коментари (2)