Край на 9 Academy #1! Наесен очакваме второ издание – още по-интересно и вдъхновяващо!
Краят?! На 15 юни приключи официално 9 Academy – бизнес академията, в която експерти и специалисти от бизнеса в страната обучаваха 50 младежи (през последните 6 месеца) как да стартират свой собствен бизнес, как да го развият, как да го управляват и как да продават успешно. Безценно инвестирано време, уникален опит, взаимоотношения с перспектива!
И начало! Защото, както кръгът никога не се затваря, така наесен ще очакваме втори сезон на 9 Academy – още по-интересен и вдъхновяващ :)!
За нашия екип, като медиен партньор, беше изключително удоволствие да бъдем част от официалното събитие, което завърши с връчване на сертификати за всички участници и лектори, много щастливи снимки и афтър парти за достоен завършек на емоционалния ден.
Вдъхновени – така се чувствахме и ние! Толкова млади, будни хора, активни, креативни; тръгнали да променят света, надскачайки себе си, ставайки пример за хората около тях. Не е ли страхотно!
Какво се случи?
През първата половина на деня всички участници имаха възможността да споделят какво е за тях академията, през какви предизвикателства са преминали, какво са преживяли.
Последваха презентации на идеи и вече стартирали проекти. Фактите са си факти – екип от 7 души стартират реален бизнес – само след няколко дни. Проектът се казва „Кошница“. Свързан е със здравословното хранене. Очаквайте скоро интервю с екипа в „Бизнес уроци“! Там ще ви разкажем повече 🙂 …
Втората част на събитието (отворена за гости) продължи с оживена и интересна дускусия. Аудиторията, състояща се от участници и лектори в Академията, беше разделена на 3 групи – младежи, образователни институции и представители на бизнеса. Участниците във всяка група трябваше да „влязат“ в нейната роля, да дефинират проблемите, да предложат конкретни решения как да се подобри връзката между младите хора, бизнеса и образованието.
Екипът, който се постави в ролята на образователните институции, защити тезата, че образованието трябва да създава учещи се и критично мислещи хора. Определи го като среда за развитие, за която важи качеството „гъвкавост“, защото трябва да дава възможност на младите хора да открият себе си, талантите си, силните си страни, да изберат в каква посока да се развиват. Важно е да знаят, че техният капацитет ги ориентира и развива.
Решенията: наличие на програми за кариерно ориентиране и менторство, чрез което да се споделят добрите практики.
И още: Бизнесът не трябва да очаква от образованието да произвежда кадри, за това би могло да съдейства неформалното учене и подобни на 9 Academy организации. По отношение на теорията и практиката, екипът коментира, че теорията не се отрича, защото практическата насоченост стъпва на нея, но когато човек е вдъхновен „да бъде“, той ще извърви всички стъпки, „за да стане“.
Какви проблеми и решения дефинира бизнесът?
Кадрите нямат стаж.
Решението: Стимулиране на фирмите да наемат повече стажанти.
Липса на достатъчно извънкласни дейности за средното и висшето образование.
Едно от решенията тук беше да се намали легалният праг за започване на работа.
Не се стимулира развитието на личностни качества като творчество, критично мислене, силна аргументация в различни ситуации и др.
Решение: Да се възлагат повече задачи и проекти с конкретни казуси, които да развиват точно тези умения. Да се дават реални бизнес казуси на ученици, които да намират решения. Това да бъде заплатено.
Лиспва едно място, на което да се открива информация за инициативи като 9 Academy и други.
Решение: Повече млади хора да участват в медиите с предавания. Родителите да стимулират младите хора да търсят такава информация; самите те да се интересуват и търсят.
Как да се стимулират младите учители?
Решение: Да има стипендии за млади учители, които постигат високи резултати с учениците си; да има повече организации като „Заедно в час“, които осигуряват достъп на всяко дете в България до качествено образование. И още, талантите, които се образоват, след това да бъдат учители на „следващите“.
Имаше предложения за създаване на обединение на индустриите, което да стимулира участието на бизнесите; активно да споделя проблемите.
Беше поставен въпрос от публиката дали бизнесът е готов да отделя време и средства, за да обучава стажанти.
Необходимо е сдружаване на младежите в клубове по интереси, пр. „Junior Achievment” и др.
Да има младежки менторски програми. Например, младежи от по-горен курс в университета да обучават младежи от по-малките градове. Така тези, които са минали вече по пътя, могат да покажат как се прави „нещото“ на други, които не знаят.
Да има множество инициативи, проекти, работа по конкретни казуси на дадена компания. Всичко това да се подпомага от образователните институции и бизнеса.
Младите хора да бъдат кариерно ориентирани от по-ранна възраст.
Изградените контакти те „изстрелват“ с една обиколка пред всички останали. Най-малко, когато човек има много контакти, възможно е да научи информация, която да се окаже силно конкурентно предимство.
Младежите взаимно да се подпомагат, да си споделят информация за инициативи и програми.
След представянето на всяка една група имаше кратка пауза за почивка и нетуъркинг. Всички общуваха оживено и вдъхновено!
Отговори на въпроса „затваря ли се кръгът“ дадоха и четирима от лекторите в 9 Academy.
Маргарит Ралев сподели: „Всеки ден неучене е изоставане.“
Георги Малчев постави акцент върху промяната и значимостта на усилията, които трябва да положат студентите, за да натрупат знания. Защото, когато има повече хора, на които им пука, тогава може да има промяна.
Жюстин Томс акцентира върху значимостта на екипа и умението да бъдеш екипен играч. Направи го чрез кратка забавна игра, в която всеки трябваше да нарисува или напише на малко листче какво означава за него думата „екип“.
Христо Попов определи характера и смелостта за ключови. Асоциира ги с мускул, който може да заякне само с тренировки и „бутане на границата“ всеки ден.
Събитието завърши със силни ръкопляскания за целия екип на 9 Academy и връчване на сертификатите. Всеки един, както от организаторите, така и от участниците, беше вложил сърце, време, усилия, посвещение, за да се превърне в реалност идеята за 9 Academy.
Най-хубавата новина е, че нищо не свършва дотук!
Наесен предстои второ издание на 9 Academy и основаване на 9 Academy Alumni Club. Създаването на клуба бе предизвикателството, което екипът на академията отправи към всички завършващи, защото най-важната и голяма цел, без която всичко останало няма да е със същата стойност, е създаването на общност, която да споделя опит, да се изграждат взаимоотношения; вдъхновението да е двигател, който води към нови върхове.
Най-доброто предстои! Щастливи сме, че можем да подкрепим и разкажем за толкова значими каузи като 9 Academy!
Нашето пожелание към екипа на академията е да действат с размах; да съхранят страстта и ентусиазма, които се забелязваха в очите им през цялото време; да отправят предизвикателства; да вдъхновяват към промяна и разчупват стереотипи. Това е истински значимо! Показва, че нещата в България могат да бъдат различни, когато има хора, които действат и не се отказват, за да променят!
Очакваме с нетърпение 9 Academy 2! 🙂
Благодарим на EventsBakery.bg за снимките!
От мястото на събитието: Радост Димитрова,
мениджър маркетинг и продажби, Media Start Agency.
Радост е винаги усмихната и лъчезарна. Обича да провокира с въпроси и да вдъхновява. Общуването винаги е с лекота, нетуъркингът – нейна страст. Присъствието по бизнес събития е в резултат от непрестанния й стремеж към развитие. Има интереси в областта на маркетинга и онлайн комуникациите.
Коментари (2)