Цветелина Тенева е експерт в областта на предприемачеството, стратегическото планиране, анализ на тенденции в бизнес света, развитие и управление на продукти, бизнес моделиране.
Тя е един от основателите и водещите на обучения в Института за предприемачи на Сиско, както и партньор в мениджмънт консултантски бутик Strategize!.
Богатият й опит се дължи на мениджърските функции, които изпълнява като маркетинг директор и мениджър маркетинг комуникации в Орбител. Има дългогодишна практика като обучител.
Имам чувството, че в днешно време да си предприемач е на мода. Какво означава да бъдеш истински предприемач?
Модата е световна. Наред с това в България формулираме актуално разбиране за предприемачеството – не това от преди социализма, не и това от ранните години на демокрацията. Разбира се, парите винаги са фактор. Tова отличава предприемачеството от социалните инициатиaви. Въпросът е дали това е основен или съпровождащ мотив да правиш бизнес – заедно с това да бъдеш и/или да правиш “велики неща”.
А ние, в Института за предприемачи, работим с разбирането, че
предприемачеството не е само начин за професионална изява. То е състояние на ума и духа, нагласа и действия – да търсиш и виждаш възможности, които да реализираш на практика, а крайният резултат е подобрение.
С това разбиране човек може да е предприемач със собствено начинание, като служител и мениджър в голяма организация, като част от организация с идеална цел. Няма значение къде и какво правиш, важното е как мислиш и действаш.
Предприемачът ражда ли се или се изгражда?
Всички го носим в гените си, убедена съм. Иначе нямаше да оцелеем (и просперираме) като биологичен вид! При някои хора дозата е такава, че ги считаме предприемачи “по рождение”. Те са сравнително малко. Ако само те действаха като предприемачи, нямаше да просперираме до днешното ниво – биха били недостатъчни като брой. При по-голямата част от хората е нужна провокация – за да открият и “отгледат” този “ген” в себе си. Затова има предприемачески организации (и тук, в България са не една), затова има и Институт за предприемачи на Сиско. Ние провокираме хората да потърсят предприемача в себе си (в широкия смисъл на думата). И ако преценят, че това е техният път, да им съдействаме, за да развият духа, знанията и уменията си, за да са успешни.
Всички ние, като хора, имаме проблем с това, да излезем от собствените си глави (или собственото си его) и да видим през очите на другите. Затова имаме нужда от помощни инструменти, които да ни накарат НАИСТИНА да го направим. Цветелина Тенева
Как да излезем от собствените си глави?
Преди всичко е осъзнаване и желание да излезеш извън себе си и да видиш ситуацията през очите на другите. Ако тази мотивация липсва, всеки инструмент би бил безпомощен. В нашите работилници ние ползваме Картата на емпатията на Explane. Тя води стъпка по стъпка от очевидните неща за нашия потребител (ако търсим потребителската мотивация) до дълбоките пластове на неговите нагласи, като емоционално преживяване, вътрешни конфликти между мисли и усещания, от една страна, и действия, от друга. За да ги доведе до факторите, които биха задвижили потребителя към действие, както и тези, които биха го спрели и отказали.
Вечният въпрос: Може ли да се стартира бизнес с 0 лева?
“Нема начин да нема начин”, е казал с право шопът :-). Но точно този сценарий далеч не е приложим във всички случаи. Когато с моя бизнес партньор Светлан Станоев стартирахме своя мениджмънт консултантски бутик преди 3 години, имахме късмет да стане така. За тази дейност са нужни основно компютър, интернет, инструменти и книги. Поради мениджърските си занимания ги имахме налични. Успешно работихме от вкъщи близо година. Нашият офис бяха Skype и Dropbox. Имахме късмет малко след решението да се отдадем на Startegize, да получим възможност да имаме първия си, при това сериозен, проект. Дадохме всичко от себе си, за да го спечелим. И така потеглихме.
С този пример искам да кажа, че може. Но не, че винаги може, не и че е лесно. Bootstraping подходът винаги е полезен при стартиране на бизнес. Затова оформихме отделна сесия на тази тема в курса “Стартиране на бизнес”, каним гост-говорители, които да разкажат техния начин да го правят в България.
Ако можем да говорим за конкретни пречки за старт на бизнес към настоящите условия, кои са те?
Първите пречки са вътрешни, в нас – съмнение в потенциала на идеята, в ресурсите, в собствените ни възможности. Ако преодолеем това, шансовете за старт за големи. От външните фактори, и в това отношение България е двузначна, зависи дали ще видиш в това проблем или възможност. Много неща на са уредени и ясни: методи за финансиране, предриемаческа еко-система, инкубатори и пр. Но пък са възможни неща, които на другите по-структурирани пазари не са. Знаем приказката за рибата и мътната вода.
Има и друга гледна точка – че сме част от глобален, а не от локален пазар, което прави възможностите многократно по-големи.
Кои са твоите лични мотиви да бъдеш част от Института за предприемачи на Сиско?
Моделът на Института е добър пример за отворена иновация. Бизнес институт, като представител на Института за предриемачи за България – получаваме съдържание и платформа, но имаме свобода да адаптираме, развиваме и надграждаме, за да бъдем адекватни на пазара.
Занимаваме се с актуална тематика, чието развитие има осезаем ефект върху икономиката ни в дългосрочен план. Работим с усещането, че правим нещо значимо и за предприемачите, и за обществото.
Обученията на практици са интересни и ми носят удоволствие – дълго време бяха “хоби” за мен. Сега имам възможност да го правя като основно занимание, което ми носи удовлетворение.
Провеждаш обучения за практици в сферата на предприемачеството. Какви са основните цели на тези обучения?
Стартирането на бизнес целите да “въоръжи” започващите предриемачи с обоснована увереност в потенциала на тяхната идея, както и с яснота какви са практичните стъпки, за да я превърнат в реалност и успех.
Развиването на бизнес целите да съдейства на мениджърите-собственици на средни компании – да дадат нов тласък на своя бизнес.
Това, което обединява всички наши работилници, е силната приложимост на знанията, способността ни да преведем сложните бизнес теории до ясни, лесни за ползване, практични бизнес инструменти. И най-важното – работилница, в която всеки участник може да развива своите идеи и начинания в уникална среда на съмишленици.
3 бизнес урока от Цветелина Тенева
1. Винаги с отворени очи за това, което се случва около теб, в бизнеса и екипа ти – в осмисляне на нови възможности.
2. Гъвкавост – всяко правило важи, докато е в полза на бизнеса. Когато “така се прави” стане по-важно от “до какво води”, значи нещо не е наред и трябва промяна.
3. Идеите са важни, но по-важни са хората. Един добър партньор, добър екип е като добър кораб в морето – може да стигне до всяка точка, независимо от посоката.
Какво е посланието ти към читателите на блога?
Нашите нагласи, мотиви и енергия са водещият фактор за това, да бъдем успешни. Ключът е в нас, наистина.
ИЗВЪН БИЗНЕСА
Извън бизнеса аз съм човек, за когото общуването с други хора носи голямо удовлетворение. Старая се да бъда добра съпруга и майка. Обожавам музиката.
ОЩЕ:
Как да мотивираме клиентите си:
ПРЕДСТОЯЩИ ОБУЧЕНИЯ:
На 16 март ще се проведе половин-дневен тренинг на тема “Как да продаваме”, след това в същия формат ще има тренинг “Бизнес моделиране”, “Потребителска мотивация” и “Финанси за нефинансисти”. Модулът “Стартиране на бизнес” започва през април. А съвсем скоро, на 28-ми февруари, има тренинг на тема “Развиване на бизнес”. За повече информация: ТУК!
Коментари
Липсват коментари.