Разкажете ни за себе си. С какво се занимавате?
Изпълнителен директор съм на Сирма Груп Холдинг АД. Сирма е първата компания в която работя и съм в нея вече 21 години. Освен, че съм Изпълнителен Директор на холдинговата компания съм Изпълнителен Директор и на Сирма Солюшънс АД и член на бордовете на няколко от компаниите в групата.
Защо решихте да развивате бизнес в България?
Просто така се случи – не съм решавал нищо :). Още бях студент и ми се обади един приятел – Жоро (Жоро в момента е Председател на Управителния Съвет на холдинга), който ми каза, че с няколко приятели са направили фирма и ме покани да работя при тях. Разказа ми, че се занимават със софтуер в областта на изкуствения интелект и работят за клиенти в Канада. Всъщност в Канада беше отишъл да живее един от основателите на фирмата. Съгласих се и започнахме да работим по много интересни проекти – експертни системи, невронни мрежи. Е, често се случваше да няма пари за заплати – по 4-5 месеца. Трудничко беше. След 2-3 години на мен и на още трима от ключовите програмисти ни предложиха да станем равноправни съдружници във фирмата.
Кои са ключовите съставки за създаването на бизнес от такъв мащаб?
Ами много упоритост и всеотдайност предполагам. И да правиш наистина това, което ти е интересно. С цялото си сърце и душа. И да мечтаеш. И да не приемаш, че нещо е невъзможно само, защото никой не го прави. И да се опитваш във всичко което правиш да влагаш много мисъл и въображение. Във всичките ни бизнеси се стремим да има нещо иновативно, нещо което другите нямат.
Много важно е и да се разбираш с партньорите си. Ние сме повече от 20 години заедно. Е, може да се посдърпаш с някого по работа, но в същото време се уважаваме и разчитаме един на друг.
Какво е Sirma Young Spirit и какви резултати получихте от този проект?
Това беше инициатива, с която искахме да помогнем на млади предприемачи да реализират идеите си. Събрахме доста предложения, но честно казано резултатите тогава бяха малко разочароващи. Имаше идеи, но повечето от тях бяха свързани с българския пазар. А ние искахме да подкрепяме идеи с голям международен потенциал. Инвестирахме в две идеи за целия период на програмата.
Какъв е потенциалът на младите хора за изграждането на предприемаческо общество у нас?
Прави приятно впечатление, че все повече млади хора искат да започнат собствен бизнес. Все още малко са предприемачите обаче, които се решават да рискуват да създадат продукт. И наистина това е трудно, рискът е много по-голям от това просто да си направиш фирмичка с няколко приятеля, като започнете да работите аутсорсинг проекти за Щатите или за Германия и веднага да печелите някакви пари. Създаването на продуктова компания изисква много всеотдайност, да вярваш силно в идеята си, да си готов да понесеш лишения, защото не печелиш, докато го разработваш и изобщо – да си рискова натура :).
Другият проблем е, че предприемачите нямат достатъчно информация и знания как обикновено се случват нещата. Например много често не са склонни да се разделят с част от собствеността си срещу финансиране, царува мнението че вовеки веков трябва да притежават 100% от фирмата си. А в света не се случват така нещата. Американците и предприемачите от Западна Европа го разбират, тук понякога – не.
Как бихте коментирали твърдението, че само IT сектора просперира и че всичко останало няма големи шансове за успех?
Не споделям това твърдение. Всеки сектор може да се развива добре, стига да има мислещи хора които да управляват фирмите. Търсенето на IT специалисти по света е голямо и това наистина ни дава известно предимство. Но има много други ниши в икономиката, които имат потенциал и се развиват.
Много млади хора напускат страната, защото не виждат потенциал за развитие тук. Какво бихте им казали?
Моите наблюдения са върху причините, поради които напускат младите, а и не толкова млади ИТ специалисти. И в никакъв случай не напускат, за да търсят по-висок стандарт – в България със заплатите които нарастнаха много в последните години – обикновено могат да си позволят повече неща, отколкото ако отидат в САЩ например. Причините, които аз съм определил (разбира се, това е мое лично мнение и изобщо не твърдя, че съм 100% прав) са:
- Не им харесва държавата, в която живеят – не им харесва начинът, по който се развива страната, политическият живот, битови неуредици, обществото. Пък и човек дори и да получава много добра за страната си заплата – не му е безразлично, че всички наоколо са доста бедни
- Търсят предизвикателството да работят в голяма и известна международна компания. Много силни програмисти от Сирма заминаха в Microsoft, Google, IBM, Opera и т.н.
- Особено младите искат да изживеят авантюра – да сменат обстановката, да видят нови неща, да се почувстват граждани на света
Какви качества търсите в хората, с които работите?
В компанията държа много на професионализма и на професионалното отношение. Винаги съм казвал, че не сме се събрали да се обичаме, а да вършим заедно работа. Много е приятно, когато някой е инициативен и креативен. Смятам, че лоялността и почтеността са също много важни качества в бизнеса.
Как гледате на грешките и неуспехите си?
Философски :). Който не прави нищo – той не греши. Но ако повториш една и съща грешка няколко пъти – значи има някакъв проблем :).
Кои неща бихте искали да промените в бизнеса у нас
Иска ми се бизнес атмосферата в България да е по-добра. Хората да са по-почтени, да държат на думата си. Малко повече професионализъм във всичко също няма да е излишен. Както и малко повече опитване да вникнеш в позицията на опонента си.
Откъде черпите идеи и вдъхновение?
Аз наистина много се интересувам от високи технологии. Интересно ми е и наистина смятам, че човешките възможности са много големи – sky is the limit :).
Чета много фантастика – от малък – повече от 30 години :). И ми е страшно интересно да виждам как идеи, които са били фантастични навремето – днес една след друга стават реалност. И винаги ме тегли да участвам активно в това :).
Кои са трите бизнес урока, които сте научили от опита си до момента?
Е, те са много повече, но ще се опитам да кажа 3 от тях:
- Упоритостта е много ключов фактор за всяко начинание. Квартално магазинче да направиш – пак ти трябва много упоритост и много хъс, за да успееш. С всяко нещо смятам, че е така. Това е и хубаво и лошо понякога – например ние в Сирма сме постигнали много от успехите си, благодарение на това, че сме се заинатили и не искаме да се отказваме, но понякога трудно се отказваме и от загубени каузи
- Професионализъм – или всичко, което се захванеш да правиш – да се опитваш да го правиш по най-добрия начин.
- Почтеност и свойството дори и да не ти изнася -да спазиш поетите ангажименти. Това се връща във времето.
Извън бизнеса:
Има доста неща с които се опитвам да се боря със стреса :). Скално катерене, карате, летя с парапланер. Обичам много планините и да пътувам по света – но не по хотели, а с раница на всякакви странни места. Обичам да чета, хоби ми е да се занимавам с роботи.
Коментари
Липсват коментари.