Запознах се с Христо Нейчев на едно събитие – StartUP Bootcamp #7: Как да си намерим клиенти. Той е от малкото конкретни лектори, които съм слушала. През цялото време присъстващите му задаваха специфични въпроси и получаваха също толкова специфични отговори. Не чух нито една „обща приказка“. Това определено ме грабна. Не се стряскайте от на пръв поглед липсващото съотношение възраст-опит. Той е доказателство, че опитът не зависи само от възрастта.
Христо разработва бизнес стратегията на нов, все още конфиденциален продукт в Telerik. Той е и доказал се бизнес консултат и обучител. Една от компаниите, в които можете да го откриете като лектор, е Moby2 – един от лидерите на пазара за бизнес обучения. От година и половина е в България. Къде е бил преди и какво е правил, ще научите от интервюто. Давам му думата…
Последната една година се чувствам като директор на таен SWAT team. Нещата край мен се движат с невероятна скорост, но преди официалното пускане на моя продукт на пазара, нямам право да разказвам на никого за това. Основната част от усилията ми до момента са насочени към разработване на бизнес стратегията на продукта и подготвяне на цялата компания за успешен старт. Както можеш да предположиш, за моя таен продукт все още никъде няма инфо.
Друга област, в която моите знания, умения и опит намират сериозно приложение, са корпоративните консултации и обучения. Много от международните компании, които правят бизнес в България, осъзнават ползите от това, да предоставят редовни обучения на своите търговски екипи и на персонала си като цяло. Точно тук влизат в употреба моите знания и експертиза на професионалист, който познава глобалните стандарти за изграждане и развитие на успешен бизнес; същевременно има познания и опит в българската реалност.
Едно от най-важните неща за мен е да развивам не само себе си и бизнеса си, а да подпомагам и развивам бизнес общността в България. В тази връзка участвам в лекции, дискусии, менторинг и други събития, подпомагащи неправителствени организации, студенти, млади предприемачи, малки фирми и бизнес общността като цяло.
Защо се върна в България?
От много години светът се развива в посока на глобализация, отваряне на граници и облекчаване на визовите режими. Това позволява на хора от много държави да пътуват и работят почти навсякъде по света. За наше голямо щастие, България е една от тези държави. Съгласен съм, че има някои трудности (визи, разрешителни за работа, приравняване на образованието…), но тези препятствия далеч не са това, което бяха преди 10 години. Българинът вече е свободен да преследва мечтите си почти навсякъде по света.
Ключовият момент при избора на държава е накъде ще се насочиш – към развитите или развиващите се държави. С риск да опростя прекалено нещата, мога да кажа: ако се занимаваш с изкуство, насочи се към развитите страни; ако се занимаваш с бизнес – към развиващите се.
Бизнесът в развиващите се страни е много динамичен, има хиляди неразработени ниши; като цяло потреблението и самият пазар вървят нагоре. Перфектната буря за нов бизнес! Другият елемент за бизнес успех в дадена държава е да познаваш локалната култура, още по-добре – ако знаеш и езика. Между Азия, Южна Америка и Източна Европа не случайно изборът ми за релокация се спря на последната. И макар в района да има по-големи или по-развити пазари от българския, смятам че родината ни съвсем не е за подценяване.
Вече съм тук от година и половина. Много съм щастлив с решението си. Ако мога да се върна и да избера отново, пак бих направил същия избор. Следващата стъпка е да помогна на колкото е възможно повече успели българи в чужбина да се върнат тук и да бъдат още по- успешни и щастливи.
Когато говориш за бизнес, излъчваш много щастие. Какво е бизнесът за теб? Имам чувството, че не е просто “работа”…
В началото за мен бизнесът беше начин да изкарам пари за наем и храна, по късно – начин да изкарам достатъчно за добро образование, но в един момент осъзнах, че финансовият резултат е само страничен ефект на нещо много по-важно – взаимно изгодната размяна, която носи със себе си много ползи и за двете страни. Ултимативно, този позитивен ефект, умножен по милиони бизнеси и сделки по света, е основа на икономическото развитие и подобряване на живота на хората като цяло. Не случайно всяко поколение живее два пъти по-добре и два пъти по-комфортно от предходното.
Ти си работил в чужда компания, постигал си невероятни резултати. Какво те мотивира?
Преди години баща ми казваше: „Какъвто и да станеш като пораснеш, независимо дали си ковач, шивач, програмист или адвокат, трябва да си най-добрият – иначе, по-добре не се захващай“. И понеже знам смисъла, който той влага в това, бих добавил: „… и да бъдеш най-добрият в дадена сфера (професия), това не е самоцел, а по-скоро – страничен ефект на това, да се занимаваш с нещо, което те кефи; нещо в което вярваш и го правиш с желание и страст“.
Налагаш успешно марката “Crizal Sapphire” на американския пазар. Какви са тайните ти за този успех?
Тайни няма. И да е имало, отдавна съм ги споделил с толкова много хора на обученията си, че вече не са тайни :). Тук искам да обърна внимание на най-важния елемент в бизнеса – комуникацията. Не случайно тя е най-търсеното умение при интервю за работа.
Ключов елемент при пускане на една нова услуга (продукт) на пазара е ясната и активна комуникация във всяка една стъпка от проекта, с всички заинтересовани страни – клиенти, партньори, колеги, шефове, подчинени – всички, които имат някакъв допир до продукта.
Какви маркетинг и рекламни стратегии използва?
Пълната гама от онлайн и традиционен маркетинг: web и social маркетинг, телевизионна и радио реклама, специален подход при продажбите от страна на търговския екип, мърчъндайзинг в търговската мрежа, публикации в специализирани издания, участие в конкретни събития и много други.
Как се става добър търговец в 21-ви век?
Всичко започва с така нареченото “Win-Win” мисленe. Kазано с други думи – една сделка е добра само ако е изгодна и за двете страни. Трябва да вярваш в себе си и в твоя продукт; много добре да разбираш какви ползи носи той на клиента.
За мен да си добър търговец означава: да си добър в откриването на тези “Win-Win” ситуации, да умееш правилно да ги комуникираш с всички заинтересовани страни, да бъдеш катализаторът за осъществяване на взаимно изгодната размяна.
Какво продаваме всъщност?
Всичко. Продаваме продукти, услуги, идеи, мечти, желания, опит и какво ли още не.
Сподели няколко основни тънкости за водене на успешни преговори, моля.
Първо да обясня един термин. BATNA (Best alternative to a negotiated agreement) е най-добрата алтернатива (последователност от действия), която всяка една от страните би предприела при провал на преговорите.
За да водиш успешно дадени преговори, трябва много добре да познаваш своята BATNA, както и BATNA-та на отсрещната страна. Никога не трябва да приемаш оферта под твоята BATNA, нито да се опитваш да избуташ другата страна под неговата (нейната). Ако разговорът се движи далеч от твоята BATNA, за теб е по-изгодно другата страна да не знае точно каква е тя. И обратното – ако бъдеш притиснат близо до твоята “минимална оферта“, е добре да разкриеш каква е втората ти най-добра алтернатива и че си на ръба да се откажеш от разискваната сделка.
Разкажи ни повече за собствения бизнес, който си имал.
Имал съм няколко бизнеса. От всички тях съм научил много и съм се забавлявал много. Последното ми бизнес начинание беше в областта на латиноамериканските танци. След като спечелих няколко местни състезания по салса в Щатите, започнах да получавам много запитвания за уроци. Така се роди идеята за бизнес. Има ли търсене, има и предлагане. В началото на 2009 година открих собствена школа в Далас, където преподавах салса, бачата и меренге. Организирах групови и частни уроци, различни събития за салса общността. Като цяло много се забавлявах.
Разбира се, през цялото това време продължавах да работя за Есилор на пълно работно време. Всичко, което знаех в областта на маркетинг, продажби и бизнес развитие на нови продукти, ми помогна много бързо да разработя школата. Скоро графикът ми беше пълен. Всеки ден след работа имах уроци от 7 до 11, понякога до по-късно, а събота и неделя – през целия ден.
Следващата логична стъпка беше да отворя още наколко школи, да наема добри танцьори да преподават в тях, а аз да се фокусирам върху развиване на бизнеса. С други думи трябваше да превърна салсата от хоби в бизнес, а себе си – от танцьор – в собственик на верига от танцови школи.
През какви трудности премина?
Най-трудно ми беше да се откажа от това. Имам много приятели, както в САЩ, така и в България, които са много добри танцьори и собственици на школи по танци. Много им се радвам, понякога малко им завиждам, но като си направя реална равносметка дали искам да превърна танците в бизнес, моят личен отговор е “не”. Втората причина да се откажа беше, разбира се, желанието да се преместя да живея отново в България и да правя бизнес тук.
Кои са трите бизнес урока, които си научил от опита си до момента?
Първо: единственият, който реализира печалба, е собственикът на капитала. Това е неговото възнаграждение за риска, който поема. Останалите могат да се надяват на честно заплащане за положените от тях усилия.
Второ: няма безрискова сделка и безрисков бизнес. Има бизнес, базиран на информация и добре преценен риск.
Трето: колелото на живота се върти. Един ден си отгоре, друг – отдолу. В бизнеса е по същия начин. Когато си отдолу, не се демотивирай, а когато си отгоре – не го забравяй.
Какво е посланието ти към читателите на блога?
Първо, фокусирай усилията си върху неща, които ти носят щастие и удовлетворение, карат те да се чувстваш значим и пълноценен.
Второ, ако дадено занимание, работа или професия не те кара да се чувстваш така, не се колебай да предприемеш стъпки към промяна. Не отлагай промяната!
И трето, когато се захванеш с нещо, прави го с голямо желание и горяща страст, не пести силите си; бъди най-добрият.
ИЗВЪН БИЗНЕСА:
През последните осем години голяма част от свободното ми време беше посветено на латиноамериканските танци, по-конкретно на състезанията по салса, конгреси, сценични изяви, уроци, собствена школа и какво ли още не.
След завръщането ми в България, реших да намаля малко темпото в танците. Сега се ограничавам само с някоя друга вечер в Salsa +, Sofia Life Club или Mixtape.
Разбира се, това означава че сега имам много повече време за другото ми хоби – екстремните спортове.
Лятото карам кайтсърф, зимата сноуборд, а пролетта и есента се занимавам с планинско колоездене. Добре познатия стил “Cross Country”, малко побългарен и наречен “Крос Кръчми”.
Още за Христо Нейчев:
StartUP Bootcamp #6: Продажби и бизнес преговори
Коментари (5)