На 28 ноември 2014 г. в София се състоя първата по рода си конференция за e-mail маркетинг в България. Пълна зала, лектори с богат опит и практични съвети – така бих поставила акцентите от деня.
Тази статия ще е едно различно отразяване на събитие, защото не смятам да преразказвам деня, а да ви дам най-добрите съвети от експертите в кратък, практичен и полезен вариант.
Ще започна с някои любопитни данни за e-mail маркетинга, любезно представени за събитието, които може да ви изненадат 🙂
Знаете ли, че:
- 91% от онлайн потребителите проверяват имейла си всеки ден;
- 23,6% от отворените имейли са отворени в рамките на 1 час след получаването;
- 71% от B2B и 65% от B2C брандовете използват имейл маркетинг;
- 64% от хората, които взимат решения, хора на мениджърски позиции, четат имейлите си от мобилни устройства;
- На въпроса дали са закупили продукта, след като им е изпратен промоционален имейл, 65% от запитаните дават положителен отговор;
- За всеки 1$, инвестиран в имейл маркетинг, възвръщаемостта е средно 44,25 $;
- През 2013 г. компаниите са увеличили с 20% бюджетите си за имейл маркетинг, а прогнозата за 2014-та е увеличение с още 10%;
Е, вероятно вече се замисляте дали във вашия бизнес или работа се възползвате максимално от този маркетингов инструмент и как да подобрите резултатите си.
В следващите редове ще откриете няколко практични насоки в търсене на успешната формула за имейл кампания 🙂
За краткост ще използвам следните абревиатури:
1. НТС – непоискано търговски съобщение;
2. ПТС – поискано търговски съобщение
Съветите на Георги Христулев, организатор и лектор на събитието, с реализирани над 3000 имейл кампании за над 400 клиента:
- Препоръчва повторно свързване (втори мейл) след 1 седмица до всички, които са отворили първия изпратен имейл – важи за кампания, продажбен имейл до настоящи и потенциални клиенти, НТС;
- Ако искате да изпращате НТС, имайте предвид, че има специфики по отношение на сървърите и не е препоръчително да се използват сървъри на хостинг компания, по-скоро лични, необходим е администратор на разположение, т. е. процедурата не е особено лесна;
- В Закона за електронната търговия (ЗЕТ) се забранява изпращане на НТС до физически лица. Глобата е между 500 и 2500 лв. Има 3-5 дневен срок за възражение след подадена жалба.
- Разпращането на търговски съобщения до юридически лица става след като базата с данни бъде проверена и от нея бъдат премахнати юридическите лица, които не желаят да получават НТС. В сайта на КЗП е достъпен за ползване безплатен софтуер, чрез който се прави бърза проверка и пречистване на базата данни. КЗП обновяват списъка всеки понеделник следобед. Препоръчително е да правите такава проверка преди всяка кампания, ако изпращате съобщения до юридически лица. Връзка към софтуера ще откриете ТУК.
- Препоръчани софтуери за ПТС: Mailchimp, Sendgrid, Email Invest;
- Таргетирани списъци с контакти могат да се открият в Apis, Ciela, Mail List;
Като маркетинг специалист, считам за най-ключови за бизнеса следните съвети от Георги:
- Как се събира собствена база данни?
Предложенията на лектора напълно се припокриват с моя опит в управлението на имейл кампании. Има няколко основни начина:
- Форма за абониране в сайта;
- Сваляне на безплатен материал (white paper, уебинар, електронна книга и др.) от сайта;
- Facebook игри и приложения;
- Ако сайтът е онлайн магазин, във формата за поръчка да има поставено тикче по подразбиране, че потребителят иска да получава новини и полезна информация от дадения сайт. Възможността за премахване на тикчето трябва да е налична, за да не ядосате своя клиент 🙂
- Защо „Да пробвам“ не важи при имейл маркетинга?
Има много бизнеси, които решават да „пробват“ имейл маркетинга, правят 1, 2, 3 кампании и казват „Това не работи“. Според мен това са изгубени средства, защото нещата не са тествани докрай.
За да се получи реалистична обратна връзка и да се провери дали и как работи този инструмент за дадения бизнес, са нужни поне 6 месеца и реализирани 6-10 кампании, сподели Георги.
Съветите на Невяна Коева, маркетинг специалист и основател на българския софтуер за E-mail маркетинг за бизнеса – Emailinvest.com
- Преди всичко е отговорът на въпроса „Кой е моят клиент?“ И още: Какъв е неговият профил?, Какво иска? Едва когато имаме представа за аудиторията, с която ще комуникираме, можем да пристъпим към имейл кампания. Информация можем да съберем чрез задаване на въпроси на настоящите ни клиенти.
- Защо клиентът купува? Има 3 основни причини, които трябва да съобразяваме в посланията си, когато продаваме чрез имейл: 1) подобряваме начина на живот на клиента; 2) ще му спестим време; 3) ще му спестим пари.
- Според статистиките, аудиторията на ВСЕКИ продукт или услуга е следната:
Склонни да купят СЕГА – 3%;
Отворени към идеята – 7%;
Не са се замисляли – 30%;
Мислят, че не са заинтересовани – 30%;
Определено не се интересуват – 30%;
От тук става ясно, че 40% от хората биха проявили интерес. Откриваме кои са те и продължаваме да комуникираме само с тях.
- Невяна също потвърди, че са нужни минимум 6-8 месеца от началото на имейл комуникацията, за да се анализира и отчете резултатността на този маркетинг инструмент за конкретния бизнес.
- Екипът на Email Invest са разработили много полезен ROI калкулатор (колегите маркетолози ще ме разберат 🙂 ) за изчисляване на ефективността от една имейл кампания. Ще го откриете ТУК.
- Препоръчително е да се прави „хигиена“ на списъка с контакти на всеки 3 месеца и да се премахват неангажираните получатели, защото когато стойността на показателя (Open Rate) е ниска, все повече мейли започват да влизат в СПАМ папките на дадена база с контакти.
Отново акцентирам на последните 2 съвета:
- Каква е формулата за успешен e-mail маркетинг?
Точното съобщение – на точния човек – в точното време
Как се постига това? С всяка следваща кампания ние виждаме кои потребители на какво съдържание реагират, след което ги групираме по определени критерии. Така новите кампании ще бъдат много по-таргетирани и ориентирани към конкретната целева аудитория.
- „Клиентът купува когато реши!“, каза Неви.
Но ние можем да подпомогнем процеса на вземане на решение за покупка – или като го ускорим, или като провалим покупката – зависи какво и как комуникираме. Ако изпращаме полезно съдържание, клиентът ще ни хареса, това ще изгради доверие. Ако съдържанието няма стойност за клиента, той се разабонира и комуникацията приключва дотук! (споделено от моя личен опит)
Как да подпомогнем процеса на покупка? В маркетинга се използва терминът „lead nurturing” или „обгрижване на клиента“. Неви препоръча няколко ключови инструмента: предоставяне на безплатно съдържание за изтегляне, съобразено с целевата аудитория; „last minute” предложения – тук е важно потребителите да имат очакване за тях; имейл поздравления към клиентите за рожден ден; ваучери с отстъпка или подарък.
- Правилото за успешна промоция в имейл: Напомнянето!
Нужно е да напомним няколко пъти на клиентите си за планираната предстояща промоция, за да са готови да пазаруват в деня 🙂
И на последно място, но не последно по важност:
Иван Бъчваров, главен секретар на КЗП, обяви, че има скорошни изменения в Закона за защита на потребителите (от 25.07.2014), които засягат онлайн търговците. Едно от тях е, че има промяна в срока за връщане на закупена стока онлайн. Ако сте онлайн търговец, отделете нужното внимание на направените промени в закона.
За финал завършвам с един от акцентите на Алекс Попов, НЛП-треньор:
„Двете най-четени неща в едно писмо са заглавието и послеписът!“
Не подценявайте нито първото, нито второто!
Разбира се, трудно е да се представи всичко любопитно от събитието в няколко реда (ще запазя нещица и за себе си), но се надявам да съм ви дала стабилна основа и вдъхновение за смели експерименти в e-mail маркетинга.
С голяма благодарност за поканата на Бизнес уроци като медиен партньор на Email маркетинг конференция 2014 и възможността за споделяне за този ползотворен ден с читателите на сайта!
Благодарим и на EventsBakery.bg за снимките!
От мястото на събитието: Радост Димитрова. Радост е винаги усмихната и лъчезарна. Обича да провокира с въпроси и да вдъхновява. Общуването винаги е с лекота, нетуъркингът – нейна страст. Присъствието по бизнес събития е в резултат от непрестанния й стремеж към развитие. Има интереси в областта на маркетинга и онлайн комуникациите.
Много полезна статия!
Много интересна статия!
Определено са нужни поне 6 месеца, за да се види резултата!
Да, нужно си е време за тест и за прилагане на точната работеща стратегия :).