Независимо в кой етап от бизнеса си се намирате – стартирате го, развивате го или пък сте още на ниво „идея“, фокусирането е от критична важност. Особено днес. Особено сега. Когато нямах компютър и интернет, се фокусирах много по-лесно. Бях обградена от книги и нямах мобилен телефон. Дори ми е трудно да си го представя, но да – точно така беше!
Реалността сега е различна: телефоните звънят, имейлите пристигат (все спешни), социалните мрежи крещят, крайните срокове наближават… Освен че трябва да се развивам като личност, трябва да развивам и професионалните си умения, и бизнеса (дори няма и да споменавам какво включва това!). Кое по-напред? Зная, че не само аз съм поставена в този тип безисходица. Всички около мен са дейни хора с различни идеи и огромно темпо на живот. Изискват се строги умения да управляваме себе си и времето си.
За да се самоуправляваме, ни трябва фокус. Умението да се фокусираме не ни е вродено. То се изгражда с много труд, постоянство, ясни цели и мотивация – онази, задвижваща вътрешна вихрушка, която не ни оставя да спим, докато не видим мечтите си черно на бяло.
Именно този „доминиращ стремеж“ ни фокусира; прави ни силни да преодолеем желанието си и отношението: „Ще правя каквото ми се прави в момента“. Нали сме убедени, че ако „живеем за мига“, няма как да изразстваме, да постигаме и да се устремяваме? По-скоро ще сме носени по течението на емоционалните си усещания.
Вътрешната ни енергия реализира цели. А фокусираното мислене събира и организира цялата ни енергия.
Нашето бъдеще, бъдещето на бизнеса ни, бъдещето на взаимоотношенията ни, зависят от фокуса, който имаме. Фокусът може да ни задържи концентрирани за дълго. Целта може да е далечна, но ежедневните ни усилия ще бъдат насочени към нея. Фокусът избистря и начините, по които ще стигнем до целта си.
Идеите се развиват, благодарение на фокусираното мислене
Представете си, че сте събрали екипа си, за да генерирате идеи. Може да правите това чрез брейнсторминг (един много добър за мен метод си остават мисловните карти.) Идва време да отсеете идеите; да ги подредите според приоритетите и да започнете да ги оживотворявате. Избирате 3 идеи от всичките 90, които сте измислили. След това осъзнавате, че има само една, за която бихте имали капацитета да реализирате. Избирате я. А какво правите после?
Всяка идея се нуждае от време да расте, да се развива, да се осъществи. Това може да е дълъг процес, по време на който повече от всичко ще ви трябва фокусирано мислене. Докато мислите за тази идея, със сигурност около вас ще кръжат безброй други. Но ако сте добре фокусирани, няма да позволите идеята-лидер да се изпари и да изчезне.
Всички си го представяме, нали? Концентрираме се върху една цел за дълго време и се чувстваме изтощени и без капка творчески ентусиазъм. Има случаи, в които откриваме, че идеята, върху която сме се концентрирали, не си струва. Дори и това става благодарение на фокусираното мислене. А ако не го практикуваме, няма как да разберем кои наши идеи ще се оживотворят.
Ако имате бизнес идея, която стои все още в ума ви, разпишете я, започнете да мислите по нея, представете си всеки детайл. Фокусирайте се и отстранете всичко, което ви разсейва. Това е единственият начин да проверите дали ще дръзнете да я осъществите.
Една цел не може да съществува без яснота. Фокусираното мислене прояснява целите.
Фокусът се справя с всичко разсейващо и успява да събере онези факти, данни, мисли, твърдения, които ще са в полза на целта. Ако сме затрупали целта си с твърде много боклук, тя ще изчезне. А всички разсейващи фактори са именно този боклук. Усещате ли, че е критично?
Изстреляйте се на следващото ниво чрез фокусирано мислене!
Невъзможно е да се развиете в една конкретна област, ако постоянно се разфокусирате с идеята, че искате да знаете и да можете всичко. Ако сте енциклопедист, няма как да станете професионалист. Често сме склонни да се отдадем на негативни мисли за неуспех: „Аз няма да успея.“, „Никой от семейството ми не е успял.“, „Нямам гена на успеха в мен.“…
особено ние, българите, сме много добри в това да бъдем негативисти – и към света, и към себе си.
Предизвиквам ви да преминете на следващото ниво: да изясните целите си и да се фокусирате около тези цели. Няма друг път към по-горното ниво на компетентността на професионализма. Това важи за уменията от всяка сфера на живота: бизнеса, спорта, финансите.
3 основни ОТКАЗА, които задължително трябва да имате предвид, ако искате да вървите нагоре:
Отказ 1: Отказвам се да познавам всеки.
Ако хората са ви интересни и всяко следващо запознанство ви зарежда с нови емоции, този отказ важи и за вас. Може да сте пълни с енергия, която искате да „изсипете“ в следващия двучасов разговор с поредния невероятен човек. Има начини хем да запълните тази липса, хем да се концентрирате. Един от съветите на Максуел е да си осигурите стабилен вътрешен кръг от хора, който ви информира за всичко случващо се, без да се налага вие да присъствате и да познавате всички. Дали е възможно това?
Отказ 2: Отказвам се да правя всичко.
Противно на нашата народопсихология „аз зная и мога всичко“, ви предлагам един модел, който ще проясни живота ви и целите ви. Не е лошо, ако не можеш да правиш всичко. По-лошо е да правиш всичко, но с ниско качество. Има хора, които биха могли да помогнат да си поправите компютъра, да си напишете добре текстовете, да оправите дизайна на сайта си, да разпишете бизнес плана си… Не е лошо да можем всички тези неща, но, съгласете се – те ни разфокусират. Ако искаме да можем всичко, това означава, че през целия си живот трябва да развиваме постоянно разностранни умения. И това не е лошо, но е разфокусиращо. Концентрирайте се и станете прекалено добър в една област. А след това в друга.
Отказ 3: Отказвам се да бъда всестранно развит
Кое е по-добре: да знаете по малко за 99% от живота или да станете изключително добри в 1%? Единият процент прави хората невероятни специалисти и експерти. Слушала съм много лекции за продуктивност и не съм чула нито един съвет от типа: „Трябва да знаеш всичко, за да успяваш.“. Напротив: големите умове съветват за пълна и посветена концентрация в едно специфично нещо. С три думи:
Коментари (2)