Започвам с уговорката, че никак, ама никак не мога да рисувам! В училище редовно рисувах само цветя и дървета. Бях се специализирала за няколко години. След това прибавих планини към пейзажите… и до там. Възхищавам се на всички, които могат да рисуват по-добре от мен.
Миналата събота (3.12.2011) обаче ми се наложи да рисувам… Това предизвикателство породи у мен противоречиви чувства: несигурност (защото не го бях правила поне от 10 години), неувереност (това не е моята област), страх (да не би да се справя най-зле от всички)… В крайна сметка много се забавлявах!
Това се случи по време на семинара за мисловни карти. В началото лекторите (доц. Любка Танчева, Филипа Каменова и Петър Вълков) ни помолиха да напишем на цветно листче очакванията, с които сме дошли. Бях се настроила да мога веднага, чисто практично да прилагам този метод в организирането на времето; в планирането на нови проекти с клиенти; в планирането на идващата 2012-та година в личен и служебен аспект. Това очакване напълно се покри. Затова нямам търпение да споделя с вас преживяванията си по време на необичайния за мен семинар.
Развълнувана, след семинара веднага публикувах първата снимка, която виждате тук, на стената ми във Facebook. Помолих моите приятели да познаят какво рисувам. Шоуто започна. Имаше различни предположения: вентилатор, неврон и импулсите му, електронно-лъчева тръба, къщата на октопода и т.н. :). Смях се от сърце!
Всъщност, рисувах мисловна карта. Задачката беше да се справим САМО с картинки и без никакви думи.
Бях запозната с процеса на откриване на идеи по метода на брейнсторминга. Работила съм неведнъж по него. Имах нужда обаче от нещо малко по-различно, малко по-забавно и директно приложимо. Методът на мисловните карти е точно такъв. Няма да се впускам в дълги обяснения какво точно представляват те, защото вече е писано по въпроса (по-долу съм посочила линкове, които ще ви помогнат да разберете повече).
Мисловните карти могат да се приложат във всяка сфера от живота и работата: организиране на времето, работа по проект, писане на дипломна работа, начертаване на основните цели за годината, откриване на теми, по които да пишете (ако имате блог). За всичко, което си пожелаете!
Целият процес се състои от няколко стъпки:
1. Взимате бял лист (голям) и цветни моливи.
2. В средата на листа вписвате понятието, около което искате да мислите (както споменах по-рано, това може да е конкретен проект, ден, повод, събитие и т.н.)
3. След това вписвате първите 10 неща, които ви хрумнат, когато си мислите за централното понятие. Оформяте ги като дебели линии (клони), които произлизат от понятието.
4. След като напишете 10-те понятия, правите същото нещо, но вече с всяко понятие поотделно. Т.е. – всяко едно от 10-тте основни понятия става ваше централно. Така се получават разклоненията, които виждате по-горе на снимката.
Процесът не е труден, развива мисленето и въображението, тренира мозъка и дава практически резултати. Освен това, ви предизвиква да отидете на места, на които никога не сте били. Помага ви да учите лесно, да запомняте бързо, да организирате ефективно, да мислите нашироко.
Мисловните карти ще станат постоянна част от начина ми на работа. В момента вече съм започнала мисловната си карта за 2012 година.Понятията около които работя са четири: отговорности, проекти, взаимоотношения и цели.
Още по темата може да откриете тук:
Мисловни карти – какво представляват и защо се ползват;
Сайт, посветен само на този метод;
Най-добрите инструменти за брейнсторминг и мисловни карти.
Запознайте се с откривателя на мисловните карти Тони Бюзан:
Къде се провеждат курсовете или семинарите?
Здравейте, мога да ви свържа с лекторите, за да ви изпращат информация за събитията. Бихте ли желали? В статията има линкове към имената на говорителите.
Да биь искал да получа информация. Правя карти но не съм ходил на курсове.
БИХ ИСКАЛА ДА НАУЧА ПОВЕЧЕ.
Здравейте, изпратих ви информация по e-mail. Получихте ли я?
I am in fact glad to read this blog posts which carries lots of helpful data, thanks for providing these kinds of statistics.