През последните години Фейсбук се превърна във водещата платформа в света на дигиталния социален маркетинг. Чрез нея достигаме до нашите идеални клиенти в идеалния момент – точно, когато са готови да купят.
Разбира се, за да постигнем желания краен резултат, изразяващ се в запитване или продажба, следва да извървим определен път, започващ от избора на продукт, минаващ през продажбената фуния и завършващ със следпродажбеното обслужване.
Всичко това е важно за вашия стратегически фейсбук маркетинг, както и за съчетаването му с останалите канали. И така, започваме по-конкретно.
Как да изберем продукт?
Имали сме клиенти с продукти, които не стават за нищо по няколко причини:
- Продуктът е с лошо качество.
- Цената му не е конкурентна.
- Няма потребителско търсене за продукта.
При наличие на тези три обстоятелства маркетингът е мисия невъзможна. При наличие на едно от тези обстоятелство пък е доста трудоемък.
Затова, преди да предприемете стъпката с фейсбук маркетинг или друг такъв – уверете се, че сте избрали добър продукт, който се търси и е конкурентен.
Сега да продължим напред с…
Избор на маркетингов канал
Макар основната тема тук да е Facebook, понякога тази социална медия не е най-удачният вариант за рекламиране на даден продукт или услуга.
Например, не бих направил кампании за конверсии / продажби за корабостроителни услуги. Причината е проста: клиентите за този тип услуга не са там. Или, ако са там – каналите, чрез които се придобиват, са съвсем други!
Иначе, ако продуктът е емоционален – какъвто са например детските играчки, ситуацията твърде много се улеснява! Защо и как ли?
Фейсбук е предимно визуална платформа, в която е удачна рекламата на емоционални продукти, за купуването на които не е необходимо многомесечно обмисляне и обсъждане. Споменах горе играчки, но такива продукти са и чантички, а също така и дрехи, сувенири, часовници и подобни неща.
Определено, ако рекламирате тях, вместо корабостроителница, ще постигнете по-добър резултат!
Какво да правим след избора на рекламен канал?
Време е да помислим за избора на конкретен рекламен формат. Фейсбук разполага с огромно разнообразие от такива: снимкови формати, видео формати. Всички формати могат да се съчетават с текстови послания, да бъдат насочени към специални аудитории и да им бъде зададена определена цел.
Да речем, че сте фирма, която тепърва стартира дейността си с нови продукти, които са внос. Продуктите са със страхотно качество, актуални са, цената им е конкурентна и са без пряк аналог в страната! Точно такъв продукт искате, нали?
Сега остава да направите кампания за разпознаваемост – трябва да достигнете до хора, които проявяват интерес към такъв тип продукти и да ги образовате за ползите от тях. Това може да стане с видео.
Съвет за видеото.
Стремете се да има емоция в него. Емоциите не само се помнят. Те имат и търговска роля – ПРОДАВАТ!
Препоръчвам ви да се консултирате с колегите от media-start.net относно всичко, касаещо видео маркетинга. Те ще ви дадат ценни съвети и създадат за Вас страхотни видеа!
Какво се случва с хората, които са гледали видеото ви?
Запишете ги в отделен „списък“! Фейсбук има такава възможност – нарича се custom auditory. Създавате си такава custom auditory и посочвате в нея да присъстват гледалите видеото. На същата тази аудитория (гледала видеото ви) може да предложите следващата стъпка – да ги образовате за ползите от продукта ви; да им предоставите отзиви от клиенти и т.н. Това са все начини, които ще помогнат на тяхното решение да се възползват от продуктите или услугите ви.
Последната стъпка е да откроите най-ангажираната аудитория, да й предложите конкретна оферта в кампании за конверсии и да продавате!
След като вече са станали един път ваши клиенти, организирайте ги отделен списък (например в имейл) и продължете да ги „обгрижвате“ с полезна информация, със специални оферти и промоции; с ексклузивни предложения. Накарайте ги да се чувстват специални! ВНИМАНИЕ – стремете се да им давате полезност и колкото се може по-висока добавена стойност!
По този начин тези хора ще Ви запомнят като качествен източник на информация по конкретната тема; като полезен ресурс – и ще са много по-склонни да ви се доверят и за вбъдеще!
Това се нарича продажбена фуния!
Споменах за това по-горе. И това е само един от многото примери как може да се направи продажбена фуния. Все пак, за да работи добре една продажбена фуния, тя следва да има в себе си няколко компонента:
- Непрекъснат поток от нови посетители / купувачи.
- Работа с онези, които са се ангажирали най-силно – затопляне на аудиторията.
- Конкретна оферта за продукт / услуга, насочена към онези, които са показали най-значими показатели, свързани с ангажираност.
Фунията трябва да се „пълни“ непрекъснато, за да имате реални купувачи.
Споменах за затопляне на аудитория. Ето какво имам предвид…
Има два основни типа аудитории – топли и студени. Топлите аудитории представляват най-ангажираните купувачи, а студените аудитории – новите купувачи, с които за пръв път се свързвате.
Очевидно е, че е много по-лесно да се продаде продукт на топла аудитория, отколкото на студена. Затоплянето на аудиторията обаче изисква постоянство и устойчиво присъствие и не става за ден или два.
Ето следния пример: да речем, че продавате маратонки и си търсите клиенти. Виждате някакъв мъж, спортяга, който върви из улицата и го заговаряте, убеждавайки го да си купи маратонки. Той е студена аудитория – за пръв път ви вижда и не знае добър ли е продуктът ви. В тази ситуация няма доверие между вас.
От друга страна, ако имате клиент, който сте консултирали по тази тема; който е купувал от вас или в продължение на месеци се е ангажирал с вас – не е ли по-лесно да убедите него, отколкото новия човек, че вие сте търговецът, от който да си вземе маратонки? Струва ми се, че във въпроса се съдържа и отговора. Какво мислите?
Да продължим напред…
За да бъдете още по-ефективн във вашите уеб усилия, следва да съчетаете и други маркетингови канали. Такива канали са например SEO, AdWords, LinkedIn, Instagram и други. Ползвайте инструментариума на YouTube, както и на български тематични силни сайтове в нишата ви, за да постигнете желания резултат!
Тъй като тази статия е съсредоточена върху фейсбук маркетинга, няма да засягаме тук другите инструменти. Можете да прочетете много за тях във фирмения блог на webselo.com – фирма за дигитален маркетинг и уеб дизайн.
АВТОР: Кирил Йовев
Кирил Йовев е основател на дигитална агенция webselo.com и автор в lovelife.bg. Специализира в дигитален маркетинг и управление на дигитални високотехнологични проекти.
⇒ „Бизнес уроци и споделетени идеи“ е създаден през 2010-та година от Любомира Любенова. Първоначалната му цел беше да се установи като платформа за различни бизнес идеи, но в последствие тази идея се разшири. Към момента в „Бизнес уроци“ (както го наричаме на кратко) са участвали прекрасни хора от различни браншове. Те са писали, давали са интервюта, правили са анализи на различни бизнеси или на пазaрни ситуации. Имало е и много рубрики, най-силната от които беше „Бизнесът от близо“.
⇒Към момента в „Бизнес уроци“ ще откривате все по-полезна информация, свързана с креативни начини как да маркетирате бизнеса си в интернет и как да се отличите. Той ще изпълнява и функцията на блог на Media Start, което автоматично означава, че ще си говорим много и за видео маркетинг! 🙂 Приятен престой!
Коментари
Липсват коментари.