Следващата история е за едно дете, което постоянно нервира учителите си, не внимава в час, сменя 7 училища, защото постоянно нарушава дисциплината. Дори изгаря плевнята на родителите си още преди да навърши 6 години. С увреден слух е. Повечето хора го мислят за бавноразвиващ се. След като постоянната смяна на училища се оказва без резултат, майка му започва да го обучава вкъщи. Да, да, за Томас Едисон става въпрос!
Пътят на експериментатора Едисон
Една от първите работи на Томас е в железниците. Той успява да си издейства разрешение да си направи химическа лаборатория в багажното отделение. Често пренебрегва работата си заради изобретенията. Уволняват го, защото пропуска да даде сигнал за опасност и един влак излиза от релсите.
Следват опити за работа в Ню Йорк, където всяко интервю, на което се явява, е безуспешно. Докато чака за едно от поредните интервюта, той разбира, че телеграфът на компанията се е счупил. Поправя го и така получава работа във фирмата. По-късно изобретява универсалния телеграфен апарат „Едисон“ и това му носи достатъчно пари, за да си отвори собствена лаборатория.
Той усъвършенства електрическата крушка, изобретява телеграфа и въвежда подвижна машина за снимки.
Когато го питат как се чувства заради многото грешки, които прави непрекъснато, той отговаря: „Никога не греша само веднъж. Това е процес от две хиляди стъпки“.
Едисон е постоянно критикуван. През 1878 г., след като електрическото осветеление е инсталирано в центъра на Париж, по повод световното изложение там, оксвордският професор Еразъм Уилсън предрича, че никога повече в никога няма да чуе за електрическите светлини. Дори комисията на Британския парламент, която е натоварена със задачата да проучи откритията на Едисон, заявява, че те не заслужават да им бъде обърнато внимание. Някои от светилата на науката смята за абсурдно, че Едисон вижда бъдеще в нещо, което е очевидно, че се е провалило.
Когато Едисон представя друго откритие – своя фонограф, един от членовете на Френската академия на науките казва: „Малко вероятно е благородните органи на човешката реч да бъдат заместени от глупав, безчувствен метал“. Все пак машината проработва.
Едисон има 1093 регистрирани патента за изобретенията си. Сред тях са крушката с нажежаема жичка, автоматичният телеграф, фонографът, движещата се машина за снимки. След един опит да създаде зареждащи се батерии, той казва: „Сега поне зная най-малко осем хиляди неща, които не работят!“
А вие на кой път се отказвате? 🙂
Очакваме да ни изпратите историите, които ви вдъхновяват на: info@media-stat.net, за да ги публикуваме!
Коментари
Липсват коментари.