Стойне Василев създава сайта за собствен бизнес и лични финанси: Финансовите съвети на Бат’ Тони – www.BatTony.com. В него той събира на едно място всички хора, които искат да споделят опита си; да научат повече за управлението на личните си финанси; да се обогатят относно създаването и развиването на бизнес. Всички статии в сайта са авторски (не преведени) и се публикуват за първи път.
Стойне има над 8 години опит във финансовата сфера. В момента работи като главен вътрешен одит в голяма застрахователна компания. Работата му е свързана с даване на препоръки към ръководството за подобряване на процесите в компанията, за да стане тя още по- ефективна и печеливша.
Какво е отношението ти към парите?
Никога не съм имал проблеми с парите. От малък осъзнах силата им, наясно съм с нещата, които може да си купиш с тях. Не съм израснал в богатство, но още в ранните си години получих правилните уроци за парите. Постепенно натрупах още по-задълбочени знания за финансите; започнах да давам съвети на близките и приятелите ми.
След това, като кредитен консултант фирмено кредитиране в две големи банки в България се срещах всеки ден със собственици на малки и по-големи фирми. Опитвах се да разбера как тези предприемачи „правят” бизнес. Част от тях все още ми се обаждат, когато имат някакъв проблем, свързан със финансите.
Как намери себе си в одита?
По някаква логика след всичко това станах одитор. От тогава до днес съм в тази сфера. Първоначално – в две от най-големите фирми за външен одит в света, сега – като вътрешен одитор в голяма застрахователна компания. През това време имах възможност да консултирам много компании.
През цялата ми кариера до момента помагам на хората да управляват по-добре личните си финанси, а на фирмите – да станат по-ефективни и да печелят повече.
Защо реши да даваш „публични“ финансови съвети? Това е доста скъпа услуга.
Права си, че финансовите консултанти са едни от най-скъпо платените специалисти в света – както тези, които са насочени към бизнеса, така и тези, които управляват личните финанси на хората. Последните се избират за цял живот. Затова би трябвало да са на едно ниво с личния лекар и личния адвокат.
Как реших да давам такива съвети? Тъй като от много време съм свързан с финансите и управлението на парите, се чувствам подготвен да давам полезни съвети в тази област. А и това е моят начин да помагам на другите. Това ми носи чувство на удовлетвореност.
Към какъв тип хора е насочен твоят сайт?
Сайтът е насочен към всички хора, които искат да управляват по-добре личните си финанси и да достигнат до финансова свобода. Това означава да излязат от омагьосаната въртележка „по-високи доходи – по-високи разходи” и да не живеят ден за ден, като поддържат един измислен по-висок стандарт с нови и нови заеми, които са разорили не малко хора (особено през последните няколко години). Това може да стане по много начини.
Най-добрият от тях е подобряване на финансовото образование и запознаване с основните пазарни принципи. Предмети като „Управление на парите”, ”Фондови борси” и „Функциониране на икономиката” трябва да се изучават от всички ученици, а не само в специализираните икономически гимназии и училища. Така ще има по-малко хора, които затъват в дългове, не могат да обслужват или загубват всичките си пари на борсата.
Другият тип хора, към които е насочен сайтът, са тези, които имат желание да стартират собствен бизнес и такива, които искат да го управляват по-добре. На първите се стремя да дам колкото се може повече информация за процеса по стартирането и управлението на бизнеса, за да не допускат грешките на повечето нови предприемачи, които фалират още през първата година. За предприемачите, които вече са стартирали, се стремя да давам информация как техният бизнес да стане по-печеливш, как да имат повече клиенти.
Кои са най-абсурдните финансови ситуации, в които може да изпадне един стартиращ бизнес?
Стартирането на сайта е свързано с абсурдна финансова (и не само) ситуация. Мои близки бяха открили наскоро нов магазин. Те обаче не правеха нищо, за да привлекат клиенти. Просто чакаха клиентите сами да ги намерят и да си купят нещо от тях. След по-малко от шест месеца те фалираха и затвориха обекта, защото им липсваха основни познания за маркетинг, реклама и активни продажби.
А в днешно време (в условията на жестоката конкуренция) всеки нов бизнес, който не отделя пари и ресурси за популяризиране на дейността си, е обречен на фалит.
Как се стартира и управлява собствен бизнес? Това научих по трудния начин, без чужда помощ. Въпреки че в началото на 90-те години беше лесно да се изкарат някакви пари (дори от хлапета като нас) от продажбата на дефицитни стоки, истинските уроци научих след като стартирахме малък семеен бизнес. Той имаше много спадове и върхове, като премина през продажбата на различни стоки: дрехи, мед, козметика и други. Сега вече този бизнес не съществува, но уроците от него остават. Именно тях искам да споделя с читателите на сайта.
Какви са основните ти финансови препоръки към стартиращите предприемачи?
Основните финансови препоръки, които се опитах индиректно да дам и на моите близки с магазина, за който стана въпрос по-нагоре, ще споделя и с вас, за да не се окажете в тяхното положение:
Трябва да имате бизнес план. Знам, че ще кажете: „Какъв бизнес план, какви пет лева? Бизнесът е малък, ще работя само аз, бабата ще помага”.
Не ви говоря за сложен план с десетки раздели и сложни изчисления на бъдещите парични потоци. Но такъв трябва да има! Достатъчно е планът да съдържа два раздела: финансова част и маркетингова част. В първата част е добре да се опишат всички първоначални разходи по стартирането на бизнеса – адвокатски хонорари, наем, депозит, зареждане на стока, оборудване и др. Другото важно нещо тук е да се направи елементарен прогнозен отчет за приходите и разходите поне за 6 месеца напред. Може да е в три варианта: песимистичен, реален и оптимистичен.
Втората част от плана е маркетинговата. Може би ще кажете: „Какъв маркетинг, тая стока сама ще се продава?!”.
Това е било вярно преди години, или помага, ако сте единственото място, от което може да се купи даден продукт в едно селище. Но се съмнявам! Дори баба ми на село може да избира между 3 алтернативни доставчици на хляб. Тя естествено предпочита този, при когото може да се плаща online. Шегувам се, но рано или късно и това ще стане. Не е необходимо да се задълбочавате много в тази част, но тя е абсолютно задължителна.
Открийте фирмата (обекта) бляскаво и със стил. Какво означава това ли? За всеки бизнес е различно, но общото е, че ако не отворите търговския обект или офиса „шумно”, има голям шанс той да остане „невидим” до самия му край. Твърде песимистично ли звучи? Вече сте изпуснали момента при откриването? Няма проблем. Винаги може да направите повторно откриване с нов дизайн или с нови продукти. Основният съвет тук е да се подготвите добре за ден Първи – откриването на вашия офис, магазин или друг търговски обект.
Заделете сума, която да покрие разходите поне до 6-ия месец. Всеки се надява, че бизнесът ще е печеливш и ще може да изхранва семейството. Някой път обаче нещата не стават, както са планирани. В този момент е важно да имате заделени средства за покриване на всичките ви разходи (наем, консумативи, осигуровки и др.) за поне 6 месеца. В противен случай може да се откажете на третия месец, защото бизнесът не „изкарва пари”. Причината за това може да е сезонност на бизнеса, нова мода в продуктите, откриването на ваш конкурент и др. Това не означава, че бизнесът няма бъдеще. Пречките могат да се преодолеят и бизнесът да продължи да съществува. Но това не може да се случи, ако собственикът не е заделил известна сума за преодоляване на такива периоди.
Кои са 3-те основни бизнес урока, които научи от опита си до момента?
1. Ако чакаш подходящия момент и перфектния продукт, за да стартираш бизнес, той никога няма да дойде. Да, трябва да си напишете домашното преди това, но най-важното нещо е да стартирате. Не може просто да казвате: „Имам гениална идея, но ми трябват пари, за да я осъществя”. Ако не можете (или ви е страх) да започнете този бизнес, значи идеята ви не е чак толкова добра.
2. Когато стартирате бизнес, не чакайте със скръстени ръце клиентите сами да ви намерят и да правят бизнес с вас. Трябва да сте активни, а не да се оплаквате, че нещо не върви; не да говорите, че успяват само мошениците и хората с връзки. Възможностите са навсякъде около вас, просто трябва да ги виждате и разпознавате.
3. Образовайте се непрекъснато; помолете за съвет, когато ви е нужен. Въпреки че в България никой не иска да му дават съвети и всеки е роден предприемач, продавач или мениджър, чуйте съветите, които ви дават. Няма нужда да откривате топлата вода. Тя вече е открита. Просто трябва да прочетете някоя книга по въпроса или да попитате човека, които знае решението на вашия проблем.
Извън бизнеса
Моята страст (извън бизнеса и финансите) са пътуванията. Почти всеки уикенд съм в някое красиво кътче на родината ни. Болно ми е, когато виждам, че много природни забележителности се комерсиализират. Последният пример е от манастира „Св.св. Козма и Дамян“, в който съм кръстен. Преди той беше тихо и спокойно място, сега зелената поляна около манастирския комплекс е пълна със сергии тип „Скара – бира”, от които кънти поп-фолк.
Другият проблем на туризма в България е лошото обслужване, което може да ти развали цялата почивка. Поне два пъти в годината пътувам в чужбина и мога да кажа, че има още много път да извървим, докато настигнем държави като Италия, Испания и Франция. Лошото е, че изоставаме в това отношение и от съседките ни Гърция и Турция, дори от Сърбия.
В свободното си време, освен да пътувам, обичам да чета различни бизнес книги, да ходя на кино и да карам колело.
Разговорът със Стойне Василев е по препоръка на Таня Господинова, мениджър реклама и промоции в агенция Media start.
Коментари (2)