Едно от първите ми впечатления от Стани Милев беше, че е до болка откровен – независимо дали се намира на сцената пред няколко стотин души или изразява позициите си в личен разговор. Свързвам го с една дума: „действие“. Той е човек не само на мечтите, но и на реализирането им – стъпка по стъпка, ден след ден. Вижда голямата картина, но има и ясната представа за детайлите около нея. Той „ври и кипи“ в бизнеса. Част е от фондация StartUp, която аз много подкрепям.
В това интервю ще поговорим за академията за стартиране на бизнес с официално име: StartUP Academy. Аз бях част от първото издание. В момента тече второто, а през пролетта ще има и трето. Изключителна атмосфера от активни предприемчиви млади хора; достъп до практичните страни на бизнеса; възможност за стабилни сътрудничества, изграждане на екипи, намиране на инвестиции. Така бих описала с едно изречение преживяването да си част от StartUp Academy.
А сега оставям Стани да разкаже по-детайлно.
С какво се занимаваш в момента?
От както се помня, се опитвам да творя собствен бизнес. По настоящем се занимавам с Chase a cloud, където създаваме онлайн видео съдържание и Rockacoca – модна марка за уникални custom дрехи със свежи дизайни. В свободното си време съм страстен ентусиаст в фондация StartUP, където се опитваме да подтикнем повече хора да преследват мечтите си като стартират компании.
StartUP Academy е последния проект на фондацията. Правим цялостен курс, в който се опитваме да научим хората как точно се оформят идеите в работещ бизнес. Най-якото е че курса е безплатен и всеки, който иска може да кандидаства.
През какъв път трябваше да минете, за да стигнете до идеята за Академията?
Ами кажи, речи – през целия :). Започнахме в началото да правим масови събития като StartUP Conference. Там се събират големи групи от хора, които се кефят на предприемачеството или искат да научат повече. Успели предприемачи споделят опита си и вдъхновяват тълпата да действа.
Проблемът на тия събития е че излизаш много надъхан от тях, но като те застигне ежедневието, отново изпадаш в пагубната спирала на битовия реализъм. Искахме да направим нещо по конкретно и практично. Искахме да виждаме хора, които стартират!
Затова решихме да правим курс. Идеята я имаше още през 2010-та година, но все не стигаха хора, сили и ресурс. Накрая направихме така, както прави всеки стартъпер – просто я започнахме… Сега се учим в движение и ставаме все по-добри със всеки изминал ден.
Каква е целта на Академията?
Целта е на входа да пускаме вар и цимент а на изхода да излизат яки основи :).
Нямаме възможност да направим наистина сложно, продължително и детайлно обучение за стартъпери, а и, честно казано, не мисля че е нужно. Това, което искаме, е хората да проумеят основните истини за правенето на бизнес; да изградят нагласата и мисленето си, така че да могат да оформят идеите си, да ги тестват в реална среда, да ги опишат адекватно и, разбира се – да могат да ги „продадат“ на инвеститор, партньор, клиент или приятел.
Запълва ли тя някаква празнина? Ако да – каква?
Това не е просто празнина, то е нещо като Гранд Каньон, а ние имаме само лопата и купчина с пясък.
В България няма адекватно и практично обучение за предприемачество, хората нямат нито нагласата нито познанията. Имаме два фонда с милиони евро, които са готови на инвестиции и няма кой да ги спечели, защото шепата желаещи не могат дори да презентират идеите си така, че да ги приемат на сериозно. Курсът ни адресира този проблем. Искаме хората, които завършват Академията, да могат да прескачат тази празнина между възможностите и желанията.
Вече мина първото издание. Какви са резултатите?
Пилотното издание беше учебно повече за нас, отколкото за участниците :). Видяхме кое беше добре, кое не работи, къде и как да подобрим нещата. Искрено се надявам, че някой от нашите „студенти“ ще успее с начинаният си. Имаме фейсбук група за всички курсисити и следим тяхното развитие.
Какво предстои сега?
В момента тече 2-рият ни курс. Имаме 30 много надъхани и много кадърни млади хора. Ще видим какво ще се получи. Още е рано да се каже, но има няколко идеи, които имат потенциал.
Кой може да участва и как да се включи?
Третото издание ще бъде през пролетта. Точните дати не са определени, но сайта ни или на Facebook страницата ни, ще научите подробностите като му дойде времето. Всеки, който иска да участва, е свободен да ни пише ТУК. Ако просто ви е интересно какво представлява курса, можете да ни дойдете на гости и просто да гледате. Заниятията са всеки вторник и четвъртък в залата, която Vivacom любезно ни предоставиха срещу Vivavom Art Hall (през централния вход на Телефонната палата и веднага вляво).
Какво да очакват участниците? Какви умения ще придобият?
Това, което могат със сигурност да очакват участниците, е по-малко приказки и повече екшън. Във всяка сесия правим практически игри, за да изтестваме наученето. Повечето материали за гледане и учене ги изпращаме през нашия LMS (онлайн обучителна система), където всеки курсист има акаунт. Там дискутираме теми и съветваме участниците.
Част от уменията, с които искаме да си тръгнете, ще са презентиране на проекта, предпримаческо мислене, валидиране на идеи, създаване на MVP (minimum viable product) , работа с Business Canvas, проучване на клиенти и още разни други, все много полезни неща, когато става въпрос за стартиране на бизнес.
А ето какво мислят и участници от първото издание на StartUp Academy:
Коментари
Липсват коментари.