Запознах се със Станислав Кимчев в началото на 2012-та по време на конференцията за предприемачи StartUP@Blagoevgrad. (Ето такива ценни контакти се случват по събития :))
Станислав беше един от говорителите на конференцията и много бях впечатлена от историята, която разказа за CEETV.net– бизнес с работеща идея, изискващ специфични познания и високо ниво на професионализъм. CEETV e най-добрия източник на информация за телевизионния бизнес в Средна и Източна Европа. Заедно с партньорите си, успяват да постигнат това без „връзки“ и „игри“. Може би заради това успяват да отговорят на очакванията на претенциозни клиенти като Warner Bros, BBC, NBC Universal , Disney и десетки други компании.
По време на разговора (който ми се услади изключително) не спирах вътрешно да си припомням колко съм щастлива, че „наши“ хора успяват да изведат бизнеса си на международно ниво и да са най-добрите в областта си! БРАВО!
Станислав се представи така: „Завършил съм гимназия с музикална паралелка. Бакалавър съм по музикална педагогика. Имам две магистратури – по кино и телевизионна режисура и политика и международни отношения.На пръв поглед безполезно ама не съвсем, като те представят по конференции, презентации и тн. друго си е да си с магистрала пред името (смее се)“.
Какво е CEETV.net?
Взимайки абонамент за сайта ти получаваш не просто онлайн услуга, ти получаваш достъп до новини и информация за абсолютно всичко, свързано с телевизионния бизнес в региона – програмни схеми, анализи, интервюта, рейтинги, всяка потвърдена информация от нашите кореспонденти и източници на местно ниво.
Как идеята за CEETV.net стигна до теб?
Прибрах се от щатите след поредното Американско лято . Бях много неориентиран, не знаех какво да правя. Кандидатствах за няколко работни позиции в Благоевград и София. Приеха ме на работа в Американския университет в България. Имах изградени много хубави приятелски връзки с хората от радио „Аура“, в което за известно време бях програмен директор. Това е първото частно радио в България. Бил съм и водещ почти 10 години. Много ми е на сърце пустото радио и все още съм в чудесни взаимоотношения с екипа там. Любовта към радиото ме срещна и с Георги, с който работим в момента. От „Аура“ научих страшно много неща, които по-късно ми влязоха в употреба.
Как предишният ти опит помогна на CEETV.net?
Най-малкото – оправих си българския език и музикалната култура. Друго – помогна ми в преодоляване на сценичната треска. И след това, когато започнаха големите бизнес срещи, които правим сега с хора на високи позиции, у мен вече има респект, но няма притеснение. Ти си познаваш нещата, знаеш, че хората насреща имат нужда от тези неща. От теб се иска да ги представиш по възможно най-разбираемия и ефективен начин. Продуктът ти може да не е перфектният за тях, но начинът, по който го представяш е супер важен.
Как разбра кога е моментът да оставиш всичко друго и да се хвърлиш в идеята?
Не съм само аз човекът, който напусна. Започнахме компанията четирима души: Георги Чакъров, създателят на идеята за услугата и главния мотор на всичко; Яко Молхов, един от най добрите рисърчъри в България, Минко Арабаджиев, Кирил Борисов, който пое техническата част и аз. Георги и Яко бяха сериозно заети в бизнеса с телевизия от много години насам в Нова Телевизия, Fox International Channels, Endemol и Central Media Enterprises (СМЕ).
Георги ни представи идеята за услугата и пазарната ниша, която може да запълним. Всяка компания, свързана с телевизионния бизнес, има отдел, който се занимава с изследване на пазарите, които покриваме в момента – Централна и Източна Европа.
Въпросните територии са много особен пазар със специфична публика и ако искаш да имаш успех там, ти трябва да го познаваш в детайли – ключови хора, развитие и тенденции в определените територии.
Колегите знаеха това. Казаха: „Ние можем да направим продукт, който да замести един такъв отдел, а Станислав ще го продаде“. И наистина така стана. В началото беше супер трудно. Аз лично, през въпросната зима на 2008, ходех по квартални кафенца и библиотеки да съм на топличко и да има безплатен интернет, че беше беднотия голяма. Колегите създаваха архива с новини и информация, аз попълвах базата данни.
Правехме всичко това, за да може като излезем на пазара да разполагаме с респектиращ брой новини и информация и да оставим впечатление у клиента, че наблюдаваме и анализираме въпросните територии от години.
Започнахме с бюджет нула. Вложихме собствени пари, време, нерви и много приятели и приятелски услуги. Хората, с които започнахме проекта, по-късно станаха и част от фирмата. Против съм, когато ми казват, че бизнес с приятели не може да се прави – прави се и то успешен. Ама си зависи и много от хората. Гордея се с това, че при нас всеки един е с много висок морал, лоялност към компанията, марката и екипа, с който работи. Ценим времето един на друг.
Какво се случи нататък?
След като завършихме архива на базата данни, стигнахме до най-важното – уеб сайта. С дизайна помогна друг приятел, който е един от най-добрите дизайнери в България. Нещата потеглиха до там, че имахме уеб сайт, имахме база данни и информация, обаче нямаше кой да я чете. От там започна моето ходене по мъките. Защото хубаво, част си от една чудесна фирма имаш позиция на вицепрезидент, имаш и продукт, ама нямаш клиенти и приходи.
От колко време сте на пазара и как се развивате?
Ще стане вече пета година и нещата вървят само нагоре. Разширяваме се, наемаме повече хора от миналата година, въпреки голямата криза. Имаме официален представител и офис в Москва. Имаме хора, които покриват Средна Европа. В момента сме в процес на намиране на официален представител в Истанбул, тъй като в последните две години възможностите за бизнес там нарастнаха в пъти.
Какви ползи и рискове крие бизнесът с приятели?
Аз никога не съм правил бизнес с неприятели и ми е трудно да взема отношение. Всичките ми начинания са били с близки за мен хора.Ние наистина сме приятели. И като се съберем не си говорим за работа. За работа си има времето. Друго важно е, че не се натоварваме един друг с личните си проблеми. Физически не се виждаме толкова често и винаги сме „младоженци” като се видим. Точно като на ергенско парти, страхотно е.
Пречките – имало е и трудни моменти, но може би точно това, че познаваш човека и извън това, което правите, винаги ни е давало малко повече търпение и разбиране към дадения човек.
Човекът с главната идея, на който му казваме mastermind-a на целия проект – Георги Чакъров. Освен, че сме партньори, той е един от най-добрите ми приятели, човек, от който взаимно сме научили много
Другия колега – Яко Молхов – невероятен професионалист. Не искам по никакъв начин да омаловажавам някой от екипа, но без тях двамата, това което правим няма как да стане. Искам през твоя блог специално да им благодаря за многогодишната работа, дисциплина и раздаване. Могат го и го правят по възможно най добрия начин.
Ти си експерт в продажбите. Какви стъпки използваш, за да стигнеш до договори?
Първо, когато вече имахме продукт, решихме да инвестираме в полезни контакти, т.е. изискваше се задължително присъствието компанията, в мое лице, на големите телевизионни форуми и пазари за телевизия. Започнаха сериозните срещи със сериозните компании.
Независимо дали се срещаш с потенциалните клиенти формално или не, ти трябва да бъдеш забелязан и да оставиш положително впечатление. Има един куп акули, които правят много по-малко от нас, но клиентите им знаят очарователните представители. Те са в бюджетите на въпросните клиенти от години и кой чете, кой не, нещата си вървят от само себе си.
Друго, което споменахме с Георги и на StartUp Благоевград – хората от бизнеса са много консервативни. Трудно е да убедиш, че една току-що стартирала компания в Източна Европа, в България, си позволява да се изказва експертно и да дава авторитетно мнение по толкова чувствителни въпроси като програмиране, програмни продукти и тенденции на телевизионния пазар.
Трудно беше. Ти говориш на някой, а той „Да, чудесно, на ти визитка, ще ти се обадя.” И толкова.
Затова се насочихме към другата стратегия. Започнахме организирано досаждане с ежедневния ни нюзлетър, който в момента се разпространява до повече от 10 000 телевизионни специалисти в целия свят, съдържащ само заглавията на отделните новини.
Много се гордея с всяка една новина, написана от нашия екип. Безпристрастно наблюдение и анализ на това, което се случва на телевизионния пазар. И с това спечелихме. Важно е всичко да се публикува навреме. Първите средства, които спечелихме, решихме да инвестираме не толкова в намирането на още клиенти, а в кореспонденти – хора, които да ни информират преди всички за това, което се случва в представляваната от тях територия.
Още от самото начало публикувахме неща, които бяха ексклузивни. Клиентите не знаеха от къде си намираме информацията, но точно тази ексклузивност спечели първия ни клиент – Endemol. Ние все още търсехме себе си, но те бяха изключително доволни от новините, които получаваха, информираха се навреме по най-удобния начин за най-важните неща, свързани с тв бизнес от нашите територии. Реално това беше първия ни приход, година и половина по-късно.
След Endemol започнаха да ни забелязват и срещите станаха много по-продуктивни.
Нека да се върнем отново към намирането на клиенти, вашата схема каква е?
Първата стъпка – да бъдем забелязани. Това стана по два начина – с присъствието на всички големи телевизионни форуми, те са 4 или 5 за годината. Ако искаш да правиш бизнес и да създадеш полезни контакти – твоето място е там. Може да струва много средства да си там, но то затова е за избрани хора.
Второ – всеки ден напомняме за своето съществуване и за това, че продължаваме да бъдем единствени, ексклузивни и най-добри в това, което правим с въпросния нюзлетър, за който ти казах.
Трето – срещи. За седмица съм правил по 80-90 срещи. През половин час говориш с друг човек. Голяма част от хората, с които започнахме в началото, бяха много скептични – най-вече, защото сме млада компания, поради собствената си консервативност и затова, че сме българи.
В последствие нещата си дойдоха на мястото. След първия клиент дойде и втори, и трети. Когато една голяма компания види, че нейният пряк конкурент се възползва от нещо ново, което те не притежават, естествено че ще иска да бъде част от него.
Оказа се, че с едно инцидентно ходене до Лас Вегас на един пазар, който привидно нямаше нищо общо със Средна и Източна Европа, създадохме невероятно полезни контакти с най-големите дистрибутори и телевизионни канали от Латинска Америка, които после ни станаха клиенти.
Вие нямате офис. Това помага или пречи?
По-скоро ни помага, въпреки че офисът има много плюсове: всички сте заедно, в реално време можеш да отидеш при човека, да поговорите и да решите проблема заедно. Според мен генерира и много стрес и е доста по-трудно да запазиш приятелските връзки с хората, с които работиш. А и спецификата на това, което правим, не предполага да си стоим и да си дишаме в гърбовете.
Само не ме разбирай погрешно комуникацията и контрола са на много високо ниво при нас. Всеки знае какво правят другите. Виртуалните седмични срещи, които провеждаме, протичат по всички правила с протоколчик и т.н.
Екипът на компанията е в различни градове и държави. Как организирате работата?
Има няколко дни, определени за конферентни връзки. Комуникираме чрез онлайн срещи и по e-mail. Имаме стройна отчетна система. В базата данни всеки знае какво прави другия. Има абсолютна прозрачност. От една страна, хората вършат задълженията си и от друга – това, което би помогнало на фирмата да расте. И тя наистина расте. С гордост мога да споделя, че месец март 2012 е най-успешният месец в историята на компанията. Ти си този първият човек, с който го споделям.
Много се гордея също, че при нас няма директори и подчинени. Всички, от стажанта до директора, сме партньори и всеки върши своята част от едно голямо цяло, което после да донесе пари за всички. Имаш идея, споделяш я. Ако тя е ок, ще види бял свят и получаваш въпросното възнаграждение.
Друго, на което изключително много държим, е спазването на крайните срокове. Условията се поставят на масата още в самото начало.
Кои са основните ценности, които движат компанията ви към растеж?
Първо – спазване на крайните срокове. Второ – лоялност и доверие по между ни. Това което търсим в хората, които наемаме: на първо място – страст, на второ – морал.
Разбира се, имало е хора, при които не са сработили нещата. Но с повечето хора наистина се получава. И благодарение на тези хора, аз осъществявам продажбите. Моята работа е най-лесната – иска се просто да презентирам един информационен продукт с много високо качество.
Напоследък сякаш в бизнеса има два лагера. Едните казват „Може да се стартира с нула лева”, другите твърдят, че това е изключено. Ти от кой лагер си?
Не може с нула лева. Ние стартирахме от нулата със собствени средства, с възможно най-минималния капитал, без заплати и в никакъв случай не е било лесно. Би било много по-лесно, ако разполагахме с инвеститор тогава. Това щеше да ни спести много от трудностите, с които впоследствие се сблъскахме. Но това щеше да ни направи зависими, а ние искахме да запазим независимостта си. Аз знам за себе си колко много се развих. Съветът, който давам на всеки, който започва да работи с нас е да види какви са му пропуските и да развие нещата, които може.
В среща с потенциален клиент ти трябва да го впечатлиш. Казваш „Ти знаеш ли най-новите неща, които се говорят за теб, за твоя продукт, който в еди коя си територия се справя еди как си…” Впечатляваш го с познания. Показвайки интерес към клиента си, ти наполовина си го спечелил. Изготвянето на домашното преди срещата е точно толкова важно, колкото самата среща.
Предполагам си презентирал вашия продукт пред клиенти, които нямат никаква представа кои сте. Разкрий ни как си ги печелил?
Въпрос на психология е и може би малко талант. Хората сме различни и когато седнем на маса един срещу друг, въпреки че ще говорим за бизнес, ние на първо място сме хора. Трябва интуитивно да разбереш, още с размяната на първите думи, какъв тип общуване предпочита този човек. В телевизионния бизнес има доста хора, които предпочитат по-неформалното общуване и агресивния начин на представяне. Неуверен ли си, нямаш шанс. Личен усет и чар са необходими, за да „забръмчиш”, както казваме в радиото на честотата на човека пред теб.
От съществена важност е и да си познаваш продукта. Не можеш да си позволиш да отидеш на бизнес среща и да те поставят на тясно с въпроси. Трябва да си подготвен да отговориш по най-убедителния начин на всеки въпрос, свързан с твоя продукт.
Много важно е и да владееш езика на индустрията с всички специфични понятия. В противен случай хората те възприемат несериозно. Чудесната презентация трябва да е облечена в подходящата вербална форма.
Три бизнес урока от Станислав Кимчев:
1) Много е важно да си наясно с това, в което си слаб. Можеш да го определиш още от първите няколко срещи. Важно е първо да го признаеш пред себе си в какво си слаб и какво изисква от теб допълнителни усилия и работа.
2) Трябва да вярваш в това, което правиш – вярвай, доверявай се и оценявай лоялността на екипа, компанията и марката, която представляваш. Винаги помни, че представляваш компанията и го прави по най-добрия възможен начин.
3) Винаги спазвай крайните срокове – това е в основата на всеки успешен бизнес проект.
Предизвиквай се, не позволявай да влизаш в рутина. Трябва да има вдъхновение, да ти харесва това, което правиш, да ти се работи. Не да правиш нещо по задължение, а защото искаш, защото си част от нещо голямо.
Какво правиш извън бизнеса?
Опитвам се да живея активно, защото работата е едно, а животът – друго. Не мога да живея без да чета. У дома си имам един рафт за не прочетени книги (откраднах идеята от един приятел) и винаги гледам да не е прекалено пълен. Музиката ми е голяма любов. Свирил съм на кларинет 15 години и съм бил учител по музика няколко години. Сега дрънкам на китара, пиано и пея в един любителски хор, опитвам се и да спортувам.
Не искам да влизам в рутина. Това при нито един от нас не се е случило. Сменяме обстановката, средата. Работата от 9 до 5 спомага много за спадане на желанието, мотивацията, а това пък води до падане на качеството и резултатите.
Кои са твоите препоръки към младите предприемачи?
Преценете си силите. И задължително намерете някой, който да споделя идеята. Съвсем сам е трудно, а и скучно. Когато имаш някой достатъчно луд до теб, който да повярва в идеята ти, много по-лесно се получават нещата.
Коментари
Липсват коментари.