Рени Попчева е пълна с енергия, мотивираща, идейна и устремена дама. Няма как да не се заразите, ако сте около нея. Идеите бликат, виждането напред изстрелва, а практичната реализация на проектите й е удивително точна. Да, има много какво да научим.
Запознахме се с Рени на събитието „Нови бизнес идеи“. Поканихме я в Бизнес уроци за начинаещи, за да разкаже по-подробно за своята идея.
Какво е Embrioo.com?
Идеята, която ще спаси всички идеи
Embrioo.com е платформа за отворена иновация; място в интернет, където всеки човек има възможност да публикува и съхрани всичките си идеи в собствен акаунт; да ги доразвие в бизнес концепция заедно с други хора от цял свят; работейки във виртуален екип, да ги предложи на 65 000 корпорации (това е още в проект), както и на стотици милиони по-малки компании* и на техните мениджъри за продажба. Разбира се, на хората с идеи, фрийлансъри и корпорации сме дали възможност да участват в конкурси, пуснати от компаниите по зададен от тях бизнес казус.
Съвсем скоро стартирахме две нови инициативи, които допълват базовата концепция:
Чрез нея бързо и лесно „Хващате идеите си в движение”.
Статистиката сочи, че огромна част от идеите не оживяват, защото просто са забравени от авторите им. В най-добрия случай авторът намира салфетка и записва идеята си върху нея, но след това забравя къде е сложил салфетката. Съдържанието на публикуваните идеи остава в апликацията, но заедно с това се копира във вашия акаунт в embrioo.com, от където следва продължението. Вашата идея тръгва по пътя към реализацията си: екип (ако има нужда), концепция, оферира се на компания.
Може да свалите апликацията ОТТУК!
Полезен е за огромната част от младежите, които искат да имат собствен бизнес, но нямат идея с какво да се захванат. Могат да направят магазин, уеб сайт… Това е добре, но за какво, модна колекция? Зададохме си този въпрос! Вече в момента има доста възможности за т.н. предприемачи – хората, които притежават идеята, искат да я реализират като собствен бизнес, но какво има за останалите? Решихме, че в embrioo.com има много страхотни идеи, които ние, със съгласието на авторите им, можем да дадем на офлайн екип от млади хора, които директно да реализират свой бизнес.
Ако има успех, авторът на идеята и всеки, който е участвал в нейната разработка, стават съдружници в нова компания. Този мини-проект към embrioo.com ще намали безработицата сред младежите, ще отговори на техните аспирации и желания да бъдат свободни и да имат собствен бизнес (както сочат проучвания в тази посока).
Акселератор на Креативността, стартът е поставен:
Ти си боец. Какво ти костваше борбата?
Не се страхувайте! Ако знаете колко трудности ви очакват по пътя към успеха, никога няма да започнете 🙂
По-скоро бих предложила всякаква помощ, отколкото да описвам трудностите. Предпочитам да градим заедно с младите предприемачи, вместо да ги обезкуража, като им опиша „какво коства борбата”.
Споменаваш, че твоята цел към момента е Embrioo да бъде мащабен проект от типа на Facebook. Сайтът върви ли вече към тази посока?
Сайтът върви в тази посока още от деня, в който ми е хрумнала идеята за него. Сега е моментът да опонирам на масовото становище и вредно твърдение (което според мен е една от основните психологически бариери), че добра е тази идея, която е реализирана. Ако тя може да носи милиони от първия ден, става още по-добра.
Аз мисля точно обратното – всяка идея е добра! Тя просто трябва да намери човека, компанията, която да я хареса, купи и реализира; да дочака времето, в което ще стане приложима или географски да стигне до пазара, на който ще е приложима; да намери човека с голямо въображение, който леко да я модифицира и направи още по-добра. Това мое убеждение е абсолютно в синхрон с концепцията на embrioo.com. Ние ще помогнем всяка идея да стигне до възможно най-много хора от различни пазари. Ще ви свържем с онези, които ще я надградят. Ще я съхраним до момента, в който тя вече няма да изглежда „толкова налудничава”.
Искрено се надявам твърдението ми да вдъхнови повече хора!
Вярвам, че embrioo.com един ден ще бъде проект от мащаба на Facebook. Това за мен не е самоцел. Тръгнах с вярата, че светът има нужда от подобна платформа; че тя би променила света в положителна посока; тръгнах с мечтата, че можем да я реализираме на практика.
Как виждаш бъдещето на събития като Innovation Challenge у нас?
А, аз не съм най-подходящият човек, на когото да бъде зададен този въпрос. Защо не съм подходящият човек? Защото за мен нещо, което току-що е започнало, вече е остаряло. Аз съм човек на мисълта за нещата, които още не са се случвали никъде. Към мен може да отправите следния въпрос: „Как ще изглежда Innovation Challenge след 3 години?”.
Какви предизвикателства поставя пред теб бизнесът?
Най-голямото предизвикателство в нашия проект е балансът между скоростта на вземане на решението и съответния риск от грешка заради „прибързано” решение спрямо ситуацията, в която дълго обмисляте решението; съответния риск от неадекватност, защото, докато мислите, ситуацията навън вече ще е променена.
Аз съм привърженик на първия риск. Буквално решението за embrioo инкубатора бе взето за 2,5 минути, след като бе провокирано от едно изречение, а реализацията отне 23 дни, ангажирайки 0.8 човека.
Защо съм привърженик на първия риск? Ще дам отговор в някое следващо интервю.
Как иновативното мислене може да бъде вплетено в бизнеса в България? (Какви стъпки е добре да предприемем за това?)
Ако трябва да отговоря изчерпателно на този въпрос, интервюто ще продължи вечно. В момента се сещам за 26 конкретни стъпки, които трябва да се предприемат, като се започне от „Crowd Ministry of Innovation”, в което да влязат успешни предприемачи, които смятат себе си за неуспели (макар че е спорно); млади хора, които искат да бъдат предприемачи, откриватели, изобретатели и собственици на патенти; представители на университети, медии и търговски аташета в цял свят (дистанционно), при условие, че никой няма бюро, на което да стои в министерството; при условие, че няма да се ангажират с това в повече от 20% от времето си, а ще запазят своята автентичност, работейки 80% по своите проекти.
Ако не друго, поне България ще бъде първата държава в света с „Crowd Ministry of Innovation” 🙂
Бих направила консорциум от медии, които да поставят началото на „добрите новини” – вестник само за постижения, TV предаване само за постижения, радио предаване само за постижения и т.н. Защо? Защото иновацията, различното мислене се ражда, когато има „Esprit & Passion”.
Добре, но в света е известно, че „лошите новини”продават. Ами, можем да пробваме. Ще бъдем честни с аудиторията:
„Вижте, ние знаем, че лошите новини продават, но решихме да експериментираме, въпреки огромния риск, да фалираме. Ако вас наистина не ви интересуват и не ви вдъхновяват постиженията на останалите, ако те пораждат само завист и съмнение, тогава, как тези хора са стигнали до тук; наистина ли никой не стои зад гърба им, … ние ще фалираме. Вие ще си останете същите! Ако обаче решите да се възползвате от тяхната енергизираща история, от контактите им, купете си този вестник и променете живота си, след това го оставете на видно място във входа, в който живеете …”
Кои са етапите, през които преминава един онлайн бизнес, за да се развие докрай?
Онлайн бизнесите нямат край. Те са „Always beta”. Основателите интуитивно ще усетят „етапите за своя проект”. Не бих сложила това в рамки: първо това, после онова.
Единственото, което винаги е първо, е хрумването, грубата идея.
*Нищо чудно да се появи уеб сайт само от една страница, който да казва: „Хора, аз искам да направя най-страхотния сайт за експресна денонощна продажба и доставка на презервативи, а вие станете мои клиенти”. НО … не знам как да направя този сайт, на каква цена бихте купували …
Какво мислите, че ще се случи? Този човек няма да е спазил нито една процедура, нито едно указание за етапите.
*Внимание! Ако някой читател наистина направи такъв сайт, дължи ми 3% royalty fee 🙂
Каква е формулата от знания и личностни качества, които трябва да има един млад предприемач, за да бъде успешен?
Не, не бих се ангажирала да сложа и това в рамки. Просто следвайте сърцето си и не се отказвайте още при 176та трудност.
Какво мислиш по темата „Предприемачество без образование“?
Няма формула, но не мога да си представя такъв предприемач.
Кои са трите бизнес урока, които си научила от опита си до момента?
- Търсете критика, не се страхувайте от него, благодарете му – той ви развива!
- Винаги мислете, че не сте достатъчно добри в това, което правите!
- Не пропускайте момента!
PS: Прочетете „Кой ми взе сиренцето”?
ИЗВЪН БИЗНЕСА: Кои са хобитата и разтоварващите дейности, с които се занимаваш?
Игра на карти, танци.
Браво! Много полезно четиво!