Изберете име и бизнес стратегия
СЕРИЯ: Бизнес начало
Тази серия от статии е изцяло по ваша молба.
Поредицата от статии, която подготвяме за вас, ще ви помогне да придобиете представа за основните стъпки при започването на бизнес. Постарахме се информацията да бъде възможно най-конкретната, но в същото време разбираема. Убедени сме, че всеки, който решава да започне бизнес, трябва да изкара нужното образование, да ходи на курсове, да се преквалифицира. Тук нямаме претенциите да заместим образованието, но пък можем да помогнем на тези от вас, които нямат възможност да инвестират няколко години от живота си в учене или пък ви се налага спешно да започнете бизнес поради кризисните условия и бързопроменящата се среда.
Предлагаме ви основните стъпки на бизнес началото, без които не е възможно да стартирате.
Стъпало 1: Изберете печелившо име
Предлагаме ви кратки препоръки, които ще ви насочат към избор на точното за вас име. А ако имате нужда от консултация, знаете къде да ни намерите.
Печелившото име в бизнеса:
- То е запомнящо се, но лесно за писане и произнасяне.
- Включва визуален акцент (лого).
- Трябва да има положителен оттенък.
- Нужно е да включва информация за дейността, в която ще работите.
- Трябва да бъде сравнително кратко.
Добре е да създадете поне две печеливши имена за бизнеса си или, още по-добре, три, защото, след като изберете име, следващата стъпка е да го регистрирате, а първият ви вариант може да е вече зает.
Стъпало 2: Начална бизнес стратегия
С какъв бизнес се занимавате? Какво го прави уникален? Кой е вашият потенциален клиент? С други думи, каква е скритата причина един клиент да избере да прави бизнес със вашата компания? Ще знаете отговорите на тези въпроси, ако вече внимателно сте изпълнили всяка една стъпка.
Определете бизнеса и визията си
Да установите визията си е важно. Това ще се превърне в движеща сила на бизнеса ви. Ето въпроси, които ще ви помогнат да изясните визията си:
- Кой е клиентът?
- В коя бизнес област сте?
- Какво продавате (продукт/услуга)?
- Какъв е планът ви за растеж?
- Какво е най-голямото ви предимство при конкуренцията?
Напишете целите си
Изгответе списък с целите си, като срещу всяка добавите кратко описание на действия за реализирането й. Ако бизнесът ви е новоучреден, ще е необходимо да вложите повече усилия в краткосрочните си цели.
Често новата бизнес концепция трябва да премине през етап на изследване и развитие, преди резултатите от нея да станат относително предвидими в дългосрочен план.
Съставете две групи цели:
- Краткосрочни: варират от 6 до 12 месеца.
- Дългосрочни: могат да бъдат от 2 до 5 години.
Обяснете колкото се може по-конкретно какво искате да постигнете. Започнете с личните си цели. После избройте целите за бизнеса ви. Отговорете на тези въпроси:
- Като собственик на бизнеса, какво искате да постигнете?
- Колко голям или малък искате да бъде той?
- Искате ли семейството ви да участва в бизнеса?
- Персонал: искате ли да осигурите работни места, или сте на твърдо мнение, че не трябва да се управляват служители.
- Има ли кауза, която искате да подкрепите чрез бизнеса си?
- Опишете нивото на качеството, количеството и/или услугите и удовлетворението на клиентите.
- Как бихте описали най-конкурентноспособната особеност на бизнеса си?
- Според вас, какво значение ще има бизнесът ви в живота на вашите клиенти?
Разберете клиента си
Не е реалистично да очаквате, че ще посрещнете нуждите на всички, никой бизнес не би могъл. Изберете целевия си пазар внимателно, надценете тази област и ви гарантирам, че ще сте разочаровани от представянето на бизнеса си. Оценете го правилно и ще останете повече от доволни от резултатите.
- Нужди: Какви непосрещнати нужди имат вашите потенциални клиенти? Как бизнесът ви отговаря на тези нужди? Обикновено става въпрос за нещо, което клиентът няма, или за нужда, която към момента не е била задоволена. Разпознайте тези незадоволени нужди.
- Желания: Мислете за желанията или мечтите на клиентите си. Те също могат да представляват вид недостиг.
- Проблеми: запомнете, че хората купуват неща, за да решат с тях конкретен проблем. На какви проблеми е решение продуктът или услугата ви?
- Представи: какви са негативните и позитивните представи, които клиентите имат за вас, за професията ви и нейните продукти или услуги? Преценете и отрицателните, и положителните последствия от това. Ще сте способни да ползвате наученото, след като започнете с маркетинга и промотирането на бизнеса си.
Учете се от конкуренцията
Можете да научите много за бизнеса и клиентите си, като наблюдавате как конкурентите ви управляват бизнеса си. Ето няколко въпроса, които ще ви помогнат да се поучите от конкуренцията и да се фокусирате върху клиентите:
- Какво знаете за целевия пазар?
- Какви конкуренти имате?
- Как конкурентите ви подхождат към пазара?
- Какви са силните и слабите страни на конкурентите ви?
- Как можете да подобрите бизнеса си, предвид подхода на конкурентите ви?
- Какви са стилът на живот, демографските и психографските особености на идеалния ви клиент?
Финансови въпроси
Как ще изкарвате пари? Каква е точката ви на равновесие? Какъв потенциал за печалба има бизнеса ви? Инвестирайте време за подготовка на финансови прогнози.
Тези прогнози трябва да отчитат периода на събиране на дължимите към вас сметки (вземанията от клиенти), както и сроковете за плащане на задълженията ви към доставчиците. Например, може периодът, в който изплащате сметките си, да е 30 дни, но да трябва да чакате 45-60 дни, за да получите парите от клиентите си.
Препоръчваме да помислите върху тези шест ключови области:
- Стартова инвестиция
- Прогнози и предположения
- Месечни режийни разходи
- Обобщена прогноза за продажбите
- Сума на парите в брой
- Равновесие
Определете маркетинговата си стратегия
Има четири стъпки за създаване на маркетингова стратегия за вашия бизнес:
- Разпознайте всички целеви пазари: определете КОЙ е идеалният ви клиент или целеви пазар. Повечето компании реализират 80% от капацитета на бизнеса си чрез 20% от потенциалните им клиенти. От това следва, че има смисъл да насочите времето и енергията си към най-важните си клиенти.
- Окачествете най-добрите целеви пазари: Целта на тази стъпка е още по-точно да определите кой тип клиент би допринсъл най-много за успеха на бизнеса ви. Стратегията е да поставите бизнеса си на нивото на мнозинството клиенти, които се стремите да достигнете. Жизненоважно е да разберете кои са най-добрите ви клиенти и как най-добре да позиционирате компанията си на пазара.
- Определете инструменти, стратегии и методи: Ако нямате достъп до пазара, не можете да го обслужвате. Маркетингът е процесът на намиране, комуникиране и информиране на същинския ви пазар относно продуктите и услугите ви. Изберете комбинация от инструменти и стратегии, които заедно увеличават шансовете ви за успех.
- Изпитайте маркетингови стратегии и инструменти: прогнозите и предположенията, които не проверяваме, обикновено имат потенциала да създават проблеми на бизнеса. Отделете време да проверите всички прогнози и очаквания, особено ако правите големи разходи.
Ако искате 30-минутна БЕЗПЛАТНА онлайн консултация
относно избор на име или бизнес стратегия за ВАШИЯ БИЗНЕС, ние сме на разположение.
Свържете се с нас по e-mail: info@media-start.net
Статията е компилация от следните източници: http://bplans.com/ и http://sbinfocanada.about.com/
Превод: Цвети Бояджиева
ОЩЕ ПО ТЕМАТА:
ТОП 10 грешки на бизнес планирането
Коментари (4)