СЕРИЯ: Бизнес начало
Тази серия от статии е изцяло по ваша молба.
Поредицата от статии, която подготвяме за вас, ще ви помогне да придобиете представа за основните стъпки при започването на бизнес. Постарахме се информацията да бъде възможно най-конкретна, но в същото време разбираема. Убедени сме, че всеки, който решава да започне бизнес, трябва да изкара нужното образование, да ходи на курсове, да се преквалифицира. Тук нямаме претенциите да заместим образованието, но пък можем да помогнем на тези от вас, които нямат възможност да инвестират няколко години от живота си в учене или пък ви се налага спешно да започнете бизнес поради кризисните условия и бързопроменящата се среда.
Предлагаме ви основните стъпки на бизнес началото, без които не е възможно да стартирате.
Как да напишете маркетингов план
Докато бизнес планът ви очертава бизнеса ви цялостно, маркетинговият план сам по себе си се специализира в детайлното изследване на само една функция. Когато бизнесмените искат да задълбочат маркетинговата си стратегия, най-вероятно ще съставят подробен план на основните си маркетингови цели, както и необходимте стъпки за постигането им.
Стандартните компоненти на ефективен маркетингов план могат да бъдат много различни в зависимост от това, с кого се съветвате. Предлагаме ви пет етапа в процеса на изграждане ефективен маркетингов план, който ще ви помогне да постигнете целите на растеж на бизнеса ви.
Етап 1: Погледнете навътре
Мислете за бизнеса си като за човек с уникална индивидуалност и идентичност.
Предвид това, съставете отделни списъци със силните, слабите страни и целите на бизнеса си. Запишете всичко и съставете дълъг списък. Не редактирайте и не отхвърляйте каквото и да било.
След това открийте приоритетите сред списъка. Ако сте го съставили както трябва, ще имате повече материал, отколкото ви е необходим, и някои неща ще са по-важни от други. Изхвърлете маловажните неща от списъка си и преместете важните на предни позиции.
Това понякога изисква и намеса от мениджърите. Например, мениджърският екип може да счита консервативното отношение към харченето за слабост, а вие – не. Това може да е нещо, което да отпадне от списъка ви.
Етап 2: Погледнете навън
Следващият списък, който трябва да изготвите, описва възможностите и заплахите. Считайте и двете за външни влияния – фактори, които не можете да контролирате, но можете да се опитате да предвидите.
Възможностите могат да включват нови пазари, нови продукти и тенденции в полза на бизнеса ви. Заплахите включват конкуренцията и напредъка на технологиите, с които не можете да сте в ритъм.
Също помислете за лица и организации, които са идеалните ви купувачи или са идеалният целеви пазар. Можете да си представите всеки като такъв, например, възрастна жена, която тепърва открива и-мейла, или студент, който получава първата си кредитна карта. Такива хора са идеален пример за потенциално най-добрия купувач.
Поставете се на мястото на всеки един потенциален купувач и помислете каква медия използва, какво послание най-ефективно би го привлякло към офертата ви. Имайте наум идентичността си, когато избирате целевия си пазар.
Етап 3: Фокусирайте се върху стратегията
Сега е моментът да съберете списъците си в един. Потърсете допирните точки между идентичността си и целевия пазар. В контекста на бизнес отношенията ви, какво можете да премахнете от списъците, понеже не е от стратегическо значение? После опитайте да изключите онези купувачи, които не са част от целевия ви пазар.
Например, ресторантьорски бизнес, фокусиран върху здравословна, органична и изтънчена кухня, ще се понрави на хора с екологично мислене и по-висок от средния разполагаем доход. Така че той изключва хора, предпочитащи фастфууд, като хамбургери и пица, и евтините покупки.
Резултатът от стъпка 3 е стратегия: стесняване на фокуса до онова, което най-много съответства на бизнес идентичността ви и е най-привлекателно за целевия ви пазар.
С други думи, достигате до пресечната точка между трите компонента: идентичност, целеви пазар и стратегически фокус.
Етап 4: Поставете си изпълними цели
Акцентирайте върху детайлите, които са ясни и осезаеми. Маркетинговата ви стратегия трябва да се превърне в план, който включва месечен отчет, проследяване и изчисления, прогнозирани печалби, бюджетни разходи и непарични данни за следене на развитието. Те могат да включват срещи, презентации, обаждания, линкове, блогвания, прегледи на страницата, обменни курсове, предложения и пътувания, наред с всичко останало.
Разпределете важните задачи на хора от екипа си и ги дръжте отчетни за успехите и провалите им.
Етап 5: Често преглеждайте и преосмисляйте
Също както бизнес плана ви, и маркетинговият план трябва да продължи да се развива заедно с бизнеса ви. Предположенията ви ще се променят според променящия се бизнес климат. Някои части от плана ви ще работят по-добре от други, така че често го преглеждайте и преосмисляйте чрез това, което сте научили от практиката.
Ако искате 30-минутна БЕЗПЛАТНА онлайн консултация
относно маркетинговия план за ВАШИЯ БИЗНЕС, ние сме на разположение.
Свържете се с нас по e-mail: info@media-start.net или на skype: l_plamenova
Идеите са взаимствани от Тим Бери,
експерт по бизнес планиране
Превод: Цвети Бояджиева
ОЩЕ ПО ТЕМАТА:
По стълбата към успешния бизнес: стъпало 1 и стъпало 2 (избор на име и бизнес стратегия)
ТОП 10 грешки на бизнес планирането
Коментари (3)