STOP на теорията, START на практиката
“От близо” е видео проследяване, което ще ви представи как един бизнес стартира от нула, като минава през идеята, проучванията на пазара, избора на име, бизнес плана… Всички процеси са динамични, различни и предизвикателни. Ще ви запознаем съвсем искрено със страховете и въпросите, през които преминава един млад предприемач. Във видео Ясен Деянов ще разкрие етапите, през които преминава неговия бизнес. След всяко видео ще има професионален коментар на предприемач, който ще предстви своята позиция по темата; съветите, които има; насоките, които дава…
Преди да продължа с видеото, непременно трябва да ви съобщя новината на седмицата:
O’Live вече отвори врати!
Мястото е София, Христо Ботев 77. Побързайте да опитате вкусните специалитети, а и да се запознаете лично с Ясен Деянов! Посетете официалната страница във Facebook, за да се информирате за промоциите и отстъпките!
Без маркетингова стратегия това нямаше как да се случи. Именно затова продължихме нашата поредица от видеа с тази тема.
В следващото видео Ясен Деянов разкрива, че тяхната маркетингова стратегия се основава на финансовата им картина. Тъй като бизнесът е стартиращ, Ясен и съдружника му не разполагат с неограничен бюджет. Цялостната им маркетингова стратегия се разполага в ограничени финансови ресурси. Затова ще изразходват средствата си възможно най-пестеливо.
Основно планират брандинг елементи и голяма онлайн активност. На по-следващ етап ще продължат с останалите комуникационни елементи, като целта е възможно най-добро представяне на пазара.
Към момента са се съсредоточили към изготвянето на подходящ уеб сайт, изработването на блог, различни канали в социалните мрежи. Разбира се, след създаването на всичко това, предстоят следващите стъпки: редовно информиране относно случващото се конкретно в техния бизнес и като цяло в брашна здравословно хранене.
Бизнесът съветва
Цветелина Тенева е мениджър в Бизнес институт и един от основните фасилитатори в Института за предприемачи на Сиско в България, ментор на стартиращи проекти в различни предприемачески инициативи.
Цветелина е маркетинг човек, a в последно време и предприемач, и мениджмънт консултант. Надгражда експертизата си със стратегическо планиране и бизнес моделиране. Обученията за практици са й хоби от 7-8 години, а последните две – и професия. Събира положителни отзиви затова, че умее да свежда сложни теми до краен брой ключови постановки, които са ясно разбираеми и практично приложими. Започва като специалист по връзки с общественността в Правителстваната информационна служба, след което е последователно ПР, Марком мениджър и Маркетинг директор в Орбител.
И това мое участие в “От близо” започва с позитивен коментар за нагласата на Ясен за минизиране на разходите за старт на бизнеса. Полето на маркетинг комуникациите позволява използването на много партизански инструменти, с които да бъде постигнат оптимален ефект с минимум финансови ресурси, за сметка на повече мислене, идеи и работа от страна на стартиращире предприемачи.
Ориентацията към онлайн маркетинг комуникации е съвсем логично (поне) по три причини. Първата е, че има потенциал да отговаря на медийното потребление на целевите групи, които са хора с активно ежедневие. Втората е, че тази област е близка и присъща на младите хора, каквито са “съдружниците” – те могат да се чувстват комфортно, да имат добри идеи и сами да управляват комуникацията. И далеч не на последно място, интерактивната комуникация създава предпоставки за по-бързо стопяване на дистанцията с потребителите и тяхното ангажирана с марката на стартиращия бизнес.
Бих ориентирала препоръките и предложененията си към O’live в три основни посоки.
Първата касае потенцално разширяване на микса на марком канали. Този въпрос изисква яснота какви медии, кога и как потребяват целевите клиенти. Лесен, нискобюджетен и доста ефективен инструменти с това отношение е техниката “Един ден на…”, която аз лично познавам от работата си с Publicis Mark Advertising. Тя адресира неголям брой хора – близки и познати, например – които отговарят на профила на желания потребител. Тези хора описват един свой почивен и един свой работен ден, медийното си потребление във всяка част от деня, заедно със своето емоционално състояние. Наложени, резултатите дават 1) тенденции в медийното потребление 2) находки за интересни марком канали 3) тенденции в емоционалния статус, която можем да свържем с нашето послание. Макар и непредставителен, този инструмент е много удачен за стартиращи компании, с уговорката, че не бива да се ползва само в началото, а регулярно с цел следене на тенденциите.
Втората посока на препоръки е свързана с теми, по които O’live ще комуникира със своите потребители с своите сайт, блог и профили в социалните мрежи. Посочените от Ясен теми са логични. Това, което може да подобри и да даде потенциал за обвързане на клиентите с марката, е извеждане на темите от анализ на потребителската мотивация. Отново става дума за инструмент, който Ясен и съдружници могат да ползват сами и не изисква бюджет. Той се казва Карта на емпатията, чийто автор е компанията EXPLANE. За ползата от нея можете да видите кратко видео. Отново адресиране хора (близки, познати, за да са откровени с нас :)), с които провеждаме разговори по темите от картата на емпатията. Анализът им с нейна помощ може да даде много силни прозрения на тема какво вълнува и ангажира съзнанието на потребителите. За да се намери удачна пресечна точка с марката O’live.
И третата посока е свързана с инструменти за изграждане на лоялност у клиентите. На пръв поглед, при старта на бизнеса това не е наложително, по-важно е да придобиваме нови клиенти. На втори поглед, обаче, нещата са други. Какво по-добро от това на старта на бизнеса всеки нов клиент да е толкова ангажиран с нас, че сам да води нови клиенти. Ефектът на мултиплицирането ще е невероятен. Затова има смисъл да се изгражда лоялност е новите клиенти от първия ден на бизнеса.
В заключение бих насърчила нагласата на Ясен и неговите партньори на опитват и моделират своя подход към пазара. Вместо да правят “твърди” планове. Това е същината на всеки стартиращ бизнес – да експериментира, с ясното съзнание, че дори и да греши, това е много полезнос изводите, които ще донесе! И да променя подхода си спрямо резултатите, които показва пазара.
Желая успех!
Повече за картата на емпатията:
Предстоящи работилници на Института за предприемачи:
- Бизнес моделиране на 21 април
- Go-to-market Strategy между 7 и 12 май
- Представяне пред инвеститори между 4 и 18 юни
Сега е ваш ред!
Задайте своите въпроси към Ясен Деянов в коментарите!
Ако се пропуснали:
От близо с O’Live – част 1: Стартиране на бизнес (видео)
От близо с O’Live – част 2: Идеята (видео)
С интерес следя поредицата 🙂 , благодаря на „Бизнес уроци за начинаещи“ за идейния проект и на Ясен Деянов за открития подход към потребителите!
Имам един въпрос свързан с рекламата на неговия бизнес. А именно дали са склонни да наблегнат върху чисто визуалния маркетинг като снимков или графичен материал на самата храна, нейното приготвяне и дори консумация. Сещам за рекламите на една напитка (да не и правя реклама), която заложи именно на това.
Може би въпроса ми е продиктуван от наблюдението ми върху социалните мрежи (стари и нови) – дали изображението е по-въздействащо от текста или обратното.
Успех на O`Live 🙂