STOP на теорията, START на практиката
“От близо” е видео проследяване, което ще ви представи как един бизнес стартира от нула, като минава през идеята, проучванията на пазара, избора на име, бизнес плана… Всички процеси са динамични, различни и предизвикателни. Ще ви запознаем съвсем искрено със страховете и въпросите, през които преминава един млад предприемач. Във видео Ясен Деянов ще разкрие етапите, през които преминава неговия бизнес. След всяко видео ще има професионален коментар на предприемач, който ще представи своята позиция по темата; съветите, които има; насоките, които дава…
Ако сте пропуснали първото видео за маркетинговата стратегия на O’Live, може да го гледате ТУК!
Ясен Деянов разяснява детайлите около инструментите, които използва в комуникационната политика и в рекламата на O’Live. Тъй като компанията е стартираща и продуктът е иновативен, то и целите на кампанията, и инструментите, с които си служи, се уповават на бюджета, с който разполага. Той е 30% от първоначалната инвестиция. Това нарушава всички правила на маркетинга, но Ясен избира да се спре на партизански техники.
Първоначлната цел на рекламата е да запознае хората що е то „нудели“. Нудели е широко използвана дума в западните държави за бързо приготвяне на спагети с различни видове зеленчуци, сосове и меса по избор.
Втората цел е заведението да стане популярно конкретно сред хората, които работят и живеят в района (София, бул. Христо Ботев и ул. Пиротска). Те трябва да се престрашат да влязат и да опитат храната. Затова Ясен се спира на флаери, в които има няколко елемента: част от продуктите, които влизат в порцията, работното време, описание на промоцията, карта с адреса и умалено меню.
Друг комуникационен елемент е страницата във Facebook. А през Skype акаунт ще можете да си поръчате порцията, за да ви бъде приготвена, а след това – да си я вземете на място.
Следващ комуникационен канал, който ще използват, е логистична компания, която ще доставя поръчките на място при клиента. Сайтовете за групово пазаруване също са добър вариант. Идеята е вие сами да прецениете дали този нов продукт на българския пазар ви допада или не.
Бизнесът съветва
Едно от най-важните неща за Христо Нейчев е да развива не само себе си и бизнеса си, а да подпомага и да развива бизнес общността в България. Затова участва в лекции, дискусии, менторинг и други събития, подпомагащи неправителствени организации, студенти, млади предприемачи, малки фирми и бизнес общността като цяло.Научете повече за Христо Нейчев от специалното интервю, което той даде за Бизнес уроци за начинаещи!
Определянето на целева група от клиенти (target audience) е първата стъпка.
Това са потенциални клиенти, които имат нужда от нашия продукт, могат да си го позволят и биха имали желание да го купят.
В определянето на целевата група трябва да вземем предвид фактори като възраст, географско разположение, пол, лайфстайл, платежоспособност и много други – взависимост от спецификите на продукта.
Основната целева група (primary target audience) на O’Live биха били хора, които: обичат да хапват навън, в движение, на крак или в офиса; предпочитат здравословната храна; обичат нудели; живеят или работят в близост до заведението (ако O’Live започне да предлага доставки това ще се промени); и могат да отделят 3-4 лв. за една порция. Като вторична целева група (secondary target audience) бих определил минувачи, които решат да хапнат там (случаен трафик) и клиенти, посещаващи заведението специално, за да опитат нещо ново, но нямат географското удобство да бъдат редовни клиенти.
Какво искам да кажа на потенциалните си клиенти (target message | key message)?
За да имаме завладяваща и ефективна комуникация с потенциалните си клиенти, трябва добре да ги познаваме:
– да знаем кои са техните нужди (needs/pain points);
– да знаем как решаваме техния проблем и какво точно им дава нашия продукт (product benefits);
– да знаем как по какъв начин да ги убедим в това (RTBs – reasons to believe).
Във видеото Ясен говори за два вида комуникация (key messages):
– Опознавателна комуникация: “…що е то нудели…“ (raising customer awareness). Целта тук не е непременно хората да купят (или поне не веднага), а по-скоро да ги „образова“ какво представляват нуделите и защо те са здравословна храна.
– Директна комуникация: „…хората да разберат, че вече съществуваме…“ Тук целта, разбира се, е потенциалните клиенти в региона веднага да посетят заведението, да опитат новите здравословни вкусотии и в крайна сметка част от тях да станат редовни клиенти.
Като следваща стъпка бих подобрил комуникацията да адресира по-конкретно нуждите на клиентите и да им дава конкретни факти (reasons to believe).
Ако техен приоритет е целесъобразен начин на живот, ще комуникираме активно колко здравословни са нуделите. Ако приоритет им е спестяване на време, бихме се фокусирали върху това, че една порция се приготвя за 30-40 секунди.
Важното тук е да говорим на техния език, да адресираме конкретна нужда и да даваме конкретни факти, доказващи твърденията ни.
По какви комуникационни канали да достигна до потенциалните си клиенти (Communication channels/Customer Acquisition channels)?
След като вече знаем до кого искаме да достигнем и какво искаме да му кажем, остава да намерим начините (каналите), по-които да комуникираме. Тук имаме безкраен избор от online и offline маркетинг като печат, публикации, реклама, излагане на продукта, интернет, уебсайт, дигитален маркетинг, социалени мрежи, мобилен маркетинг, различни игри, демонстрация на продукта, мърчандайзинг, безплатни дегустации и още много други. Може да използваме цялото си въображение и да измислим всякакви активности, на които смятаме, че потенциалните ни клиетни ще откликнат.
Във видеото Ясен говори за флаери, Facebook, twitter, има и уебсайт. Смятам, че се е насочил в правилна посока и моят съвет за следваща стъпка тук е
структуриране на активностите и дефиниране с ясни цели, кой комукационен канал до какъв тип клиенти достига и какво е конкретното послание към тях.
Това не само ще повиши качеството на комуникацията с потенциалните клиени, а от там и начина, по който те откликват, но също така би помогнало за идентифицирането на евентуални пропуски или нови идеи и канали за маркетинг комуникация.
Много хубави и полезни са всички теми.