Стойне Василев e ентусиаст и мечтател. Основател e на най-популярния сайт за собствен бизнес и лични финанси в България – SmartMoney.bg. Вярва, че знанието е най-голямото богатство и то трябва да се споделя, за да може повече хора да се възползват от него. Има повече от 11 години опит на ръководни позиции във финансовата сфера в големи международни компании. Мисията в живота му е да помага на хората да постигат целите си и сами да определят бъдещето си като подобряват финансова си грамотност. Той щедро споделя знанията и опита, които притежава.
Наскоро ми попадна книгата „Алхимикът” на Паулу Коелю. Единственото, което бях чувал за нея е, че е любима на всички манекенки и изгряващи поп-фолк изпълнителки. Тъй като е само около 160 страници, реших да видя за какво става дума. Прочетох я на един дъх! Историята е за един пастир – Сантяго от Испания, който следва съдбата си („личната си легенда”, както се казва в книгата), минава през много препятствия, трудности и опасности, за да намери своето „съкровище”, което се оказва на изненадващо място. По пътя му помага самата Вселена в лицето на Алхимикът.
Тази книга ме накара да се замисля. Какво е съдбата? Накъде ни води тя? Може ли да я променим? Трябва ли да следваме мечтите си, или да заложим на познатото и сигурното? Ако и вие си задавате тези въпроси, предлагам ви да тръгнем заедно по пътя на финансовата свобода. Това е период, в който не мислите как да изкарвате пари, а как да се отдадете на истинските си страсти, желания и мечти. Аз все още не съм я постигнал и ще се радвам да вървим заедно по този път.
Началото на пътя
Моята съдба е да помагам на хората да постигат своите цели и сами да определят бъдещето си, като управляват по – умно бизнеса и парите си. Вярвам, че знанието е най-голямото богатство. То трябва да се споделя, за да може повече хора да се възползват от него. Само така ще се освободим от доброволното робство, в което се е превърнал животът ни – на вещите, навиците, работата, общественото мнение…
За да вървите с мен, първо трябва да разберете що за човек съм. Моят път започна преди много години. В семейството ми няма предприемачи. И майка ми, и баща ми цял живот са работили на заплата (първоначално), защото са нямали друг избор, а след това (след 1989 година) – по собствено желание. Аз започнах да се уча на бизнес още от малък, но не от богатия или бедния ми татко, а от роднини и познати на моите родители. Първите ми пари изкарах още докато бях на 6 години. Тогава живеех при баба ми и дядо ми на село. Те имаха голямо стопанство с много животни. Често идваха при нас софиянци, които имаха вили наоколо, за да искат домашни яйца. Тъй като имахме много, баба ми им даваше по двайсетина, без да ги плащат, защото ѝ беше неудобно да им иска пари.
Тогава реших да приложа пазарния принцип. Беше трудно да убедя баба ми и дядо ми да продават (мръсна дума тогава) яйцата, но накрая успях. Сложих цена от 10 стотинки за брой и търговията тръгна. Договорката беше парите, които се изкарат, да са за мен. Така цяло лято обикалях вилите на софиянците и им предлагах домашни яйца. Често те ми оставяха и бакшиш (отново мръсна дума), когато разбираха, че парите ще са само за мен. Така, в края на лятото, вече бях събрал 110 лева и си купих колело „Балканче”. Нямате си представа с каква гордост го карах.
След като завърших „Техникума по икономика“ в родния ми град, станах бакалавър по „Счетоводство и контрол” и магистър по „Корпоративен мениджмънт”. Така започна моята кариера. Въпреки че работя още от тийнейджър, първата ми официална работа беше след университета като кредитен експерт. И така през следващите 11 години бавно и полека растях в корпоративната стълбица. Учех се и помагах на хората да управляват по-добре парите и бизнеса си.
През това време смених 6 работодателя и 3 професии. Общото между тях беше желанието ми да разбера как функционират различните бизнеси. През този период имах възможност да се докосна до стотици (дори хиляди) бизнеси – от малки магазинчета до милиардни корпорации. Разговарял съм със собственици и мениджъри от различни нива и съм им задавал един и същ въпрос: „Как управлявате вашия бизнес?“. Отговорите им могат да запълнят доста дебела книга със заглавие „Как се прави бизнес в България”.
След като стигнах почти върха на корпоративната стълба, преди около два месеца направих една коренна промяна в моя живот – от наемен служител станах предприемач. Отдадох се на хобито си от последните няколко години, а именно, да пиша за лични финанси и собствен бизнес, да давам съвети и да организирам курсове и обучения.
И така, разбрахте доста неща за мен. Сега ще ви разкажа за пътя към финансовата свобода. За мен той се състои от три елемента, които образуват триъгълника на успеха:
Лични финанси
Първият елемент е да се научите да управлявате парите си, независимо как сте ги спечелили – от заплата, пенсия, наем или от собствен бизнес.
Дори да имате някакво финансово образование, най-вероятно не ви остава време да се занимавате активно с управлението на парите си, като под управление нямам предвид само да плащате сметките и да давате на децата по 5 лева за закуска всеки ден. Активното управление на личните финанси включва теми като определяне на текущото финансово състояние, определяне на цели, изготвяне на бюджет, анализ па похарчените средства и други.
Но, дори да сте определили финансовите ви цели, след това трябва да изберете буквално от хиляди възможности за инвестиции и спестяване. Следващият проблем, който възниква е: информацията за тези инвестиции е често написана на неразбираем за вас език, а „съветите” на хората, които ги продават, са подвеждащи и в техен интерес. Те също така разглеждат тези инвестиции сами за себе си, без да вземат предвид останалите елементи от управлението на личните финанси, както и основните цели в живота на всеки човек като образование, купуване на жилище, пенсиониране и други.
Мениджмънт
Вторият елемент е да се научите да управлявате на първо място себе си, след това екипа си (независимо дали сте мениджър или предприемач) и не на последно място – ресурсите и процесите.
Дори бизнесът ви да се разрасне и да си наемете хора, които да го управляват, вие ще трябва да вземате основните решения за бъдещето му. Ще ви дам един пример: Империята Virgin се състои от повече от 200 независими компании, които си имат свое ръководство. Въпреки това, основателят на компанията-майка Ричард Брансън не спира да участва в глобалното им управление, за да ги направи още по-успешни и да постигне по-ефективна синергия между тях.
Предприемачество
Третият елемент е да създадете собствен бизнес. Дори да сте на много висока позиция и да получавате висока заплата, вие сте просто наемник.
Работодателят по всяко време може да ви уволни, затова трябва да се съобразявате с неговите решения, независимо дали ви харесват, или не. В този елемент ще минем стъпка по стъпка, за да видим как се създава и управлява собствен бизнес.
В поредица от материали ще разгледаме всеки един от елементите, които ще ви доведат до финансовата свобода. Въпреки това, знанието е само първата крачка от процеса. Книжарниците и интернет са пълни с информация как да направите това или онова, но ако още не сте богати, това определено не е от липса на информация, нали?
Липсващата съставка е катализаторът, който ви помага да преодолеете пропастта между знания и ефективни действия. Ключът от бараката не е да знаете какво да правите, а реално да го направите. Така се постигат резултати.
Как да направите първата крачка?
Ако сте от хората, които искат да вземат живота си в ръце и да разберете повече за първия елемент от пътя към финансовата свобода (а именно личните финанси), ви предлагаме цялостния курс по управление на личните финанси „Какво не ни казва Кийосаки?”. Защо го кръстихме така, ли?
Светът заговори за финансовата грамотност след като Робърт Кийосаки публикува своята книга „Богат татко, беден татко“ през 1997 година (ако не сте я чели, препоръчваме ви да го направите). От тогава милиони хора са чели неговите книги и са играли образователните му игри. Въпреки че идеите му са доста мотивиращи, хората си казват: „Звучи добре, но как да го направя?, Какви стъпки да направя, за да стигна до финансовото благополучие?“, “Това приложимо ли е в България?”, “Информацията не е ли остаряла вече?”.
Ако и вие си задавате същите въпроси, то цялостният курс за управление на вашите пари „Какво не ни казва Кийосаки?“ е за вас. В него ще ви дадем нужните знания, умения и конкретни стъпки, за да приложите неговите идеи на практика в България. Ще научите как всъщност работят ипотечните кредити, фондовите борси, взаимните фондове и другите инструменти от света на инвестирането.
Ето какво споделят част от участниците в първото издание на курса:
Курсът стартира на 7 октомври и местата са ограничени.
За повече информация и записване ТУК!
Вече имате и възможност да се запишете за отделни модули от курса по лични финанси „Какво не ни казва Кийосаки?“, като редовната цена е само 29 лева на модул с две обучения!
Запишете се за Модул №1 „Активи, пасиви и финансова отчетност“! Проверете дали този курс е за вас. Не пропускайте началото!
ОЩЕ ПО ТЕМАТА:
За професионалисти ли е инвестирането, спестяването и печеленето?
Финанси за предприемачи: Какво премълчават банките? Стойне Василев отговаря на горещи въпроси.
Коментари
Липсват коментари.