Един път натиснах бутона SNOOZE! Един път, който няма повторя. Мислех, че ще стана само след 10 минути, а тези 10 минути се превърнаха в 1 час и половна! След като станах, имах чувството, че съм загубила целия си ден. И не беше само чувство. Не успях да изпълня плана си, постоянно се чудех как съм допуснала това да се случи и най-важното: не се чувствах като победител. Винаги, когато алармата ми звъни, онова неприятно чувство от онзи пропуснат ден се връща и в просъница избирам да стана веднага, без да прибягвам до SNOOZE за втори път. За мен през онзи непродуктивен ден важеше с пълна снимка надписът по-долу: I snooze, I lose („Aз дремя, аз губя“).
Сега ще ви срещна с няколко човека, на които се възхищавам. Те са хора от бизнеса. Както се досещате, имат изключително дълъг списък от задачи през деня. Успяват да го изпълнят, защото не натискат бутона SNOOZE. Благодаря им, че се отзоваха на поканата ми и споделиха практично защо стават в ранните часове и с какво се занимават тогава. Най-хубавото от всичко е, че това са наши, български примери, които не живеят през девет планини в десета! Именно такива исках да открия. Зададох им еднакви въпроси, но отговорите са много различни. Надявам се да се намерите в някой от тях :)!
Борил Богоев е онлайн предприемач, обучител, лектор на събития, съпруг и баща.
Какво те мотивира да ставаш рано?
Ставам, за да мога да отметна някои от най-важните задачи за деня на спокойствие. А като бонус – мога да остана насаме с мислите си, преди телефонът да започне да звъни и мейлите да се сипят в пощенската ми кутия.
Още един бонус: усещането, да видиш, че си свършил много работа (и то все важни задачи), е още не е станало 10:00 и денят тепърва започва… безценно!
Но при всички положения ранното ставане се препоръчва още от древноиндийските йоги, комунизма и баба ми. Което вече е сериозно. 🙂
Какво правиш в ранните часове?
Много често ставам сутрин, за да записвам видеоуроци за моите онлайн курсове. По това време е тихо и мога да го правя на спокойствие. Случвало се е, обаче, да ставам в 05:30, само за да почета книга, тъй като през деня не мога да си позволя този лукс.
Кои са най-работещите техники, които използваш, за да успяваш с ранното ставане?
Има само една работеща техника (освен лягането рано, която е неприложима за мен) и тя е: щом звънне алармата, ставам незабавно, още преди да съм я спрял.
В никакъв случай не се излежавам, да не говорим пък за натискане на snooze бутона. Когато е 5 часа сутринта, 3 секунди разсейване (при току що спряна аларма) са равни на гарантирано успиване.
Допълнителна работеща техника – задължителен физ-комплекс. Не говоря за фитнес, а за 5-минутен комплекс за раздвижване, разгряване и събуждане на тялото. Иначе, ако не го направя, продуктивността ми е с пъти по-ниска, както и креативността. В същото време гледам лошо.
Имаш ли желязни правила за ранно ставане? Кои са те?
Правило 1:
Не пий много вода преди лягане. Най-неприятното усещане е да искаш да се събудиш в 05:30 и да се събудиш в 04:30 със същата тази вода, напираща да излезе.
Правило 2:
Продължителността на съня трябва да е кратна на 90 минути. Приблизително толкова е дълъг един нормален сънен цикъл. Ако се събудиш по средата, усещането е неприятно и остава за дълго през деня. Затова гледам да спя по 3, 4.5 или 6 часа на нощ.
Правило 3:
Щом звънне алармата, стани веднага!
Правило 4:
Направи физздарядка, преди да седнеш на компютъра .
Как ранното ставане промени ритъма ти на живот?
Ами аз от 1995-та съм така и не си спомням друг ритъм на живот. Само през уикенда си позволявам да си „поспивам“ до към 06:30-07:00.
Прочетете и интервюто с Борил Богоев:
Онлайн предприемачеството не е романтично начинание!
Бисер Вълов е маркетолог, собственик на дигитална агенция Beyond ID Studio.
В колко часа ставаш сутрин?
В 6, 7 или 8ч. Най-често към 6. Мразя часовникът да ми краде от времето незабелязано. 😉
Какво те мотивира да ставаш рано?
Утрото винаги е непредсказуемо и усещането за възможности е присъщо на сутринта. За мен всяка сутрин е най-важната част от деня – както се развие, така и ще приключи денонощието.
Ранното ставане позволява на ума „разточителството” да анализира, да набира скорост чрез вдъхновение, да мечтае.
Тази подготовка дава възможност преди 12ч. да съм свършил топ приоритетите и да съм събрал готини идеи какво да правя вечерта за награда. Тя пък мотивира прецизността ми при планирането на дейностите и липсата на понятието „моткане” от живота ми. Ако се събудиш в 9 или 10, първите мисли са за спешност, вина, че си изпуснал много времеви възможности, стрес. Мозъкът тръгва веднага на бързи обороти и ти се подчинява, но действа хаотично. В края на деня са свършени някои неща, направени са компромиси с плановете, личното време е жертвано. А и мозъкът има едно наум за отношението ти и рано или късно ти го връща.
Какво правиш през ранните часове?
Дните ми са крайно различни. Често пъти от вечерта съм си заделил интересни неща, които да прегледам на сутринта – полезни или смешни. Най-добре и двете. Сутрин без смях и ведро настроение е загубена сутрин. Моята работа е свързана с постоянна комуникация с хора и доброто настроение е задължително. Старая се да го предавам и на другите и да внасям лекота в разговорите.
Колкото и труден да е бил отминалият ден, новият трябва да започне с усмивка. Това правило е трудно изпълнимо, но се научих да го спазвам без усилия. Добавям към сутрешния микс музика и поне 15 минути за разсъждаване над позицията ми и бъдещето.
Колкото и дигитален човек да съм, имам не един, а няколко лични дневници с различни цели, в които записвам важните за мен неща, към които вървя. Аналоговата среща с тях е важен ритуал, който лекува значението на всякакви дребни житейски неволи. После започва работното и личното планиране на деня, за да се движа бързо и с ясна цел.
Кои са най-работещите техники, които използваш, за да успяваш с ранното ставане?
Трудно ми беше. Сега просто забравих, че е трудно. Може да ви прозвучи странно, но наистина смятам, че мога всяка вечер да реша в колко ще стана на другия ден и просто го правя.
Не позволявам дискусии с тялото да се водят сутрин, колкото и привидно да ми е мързеливо в първите минути. Научил съм се, че това е адаптивен трик на тялото, с който в първия момент те кара да си мислиш, че се събуждаш в крайно изтощено състояние и изобщо не е добра идея да ставаш.
Миражът се чупи на парченца на петата минута след ставането и се оказва, че тялото ти далеч не е толкова нефункционално и преуморено. 🙂 Разбира се, има изключения, когато трябва да се вслушаме в умората. Затова е добре вечерта да преценим добре колко сън ще ни е нужен.
Имаш ли желязни правила за ранно ставане? Кои са те?
Мисля, че трябва да стоим далеч от всякакви желязни правила. Единственото, което не трябва да нарушаваме, е думата ни. Всичко друго варира с промените в ритъма ни на живот. Свикнал съм да се възприемам като адаптивно същество, което е наясно, че постоянно се случва промяна. Не се притеснявам от нея, защото присъства непрекъснато около мен едновременно в личната и професионаланта сфера. Избрал съм си динамичен път и не съжалявам.
Как ранното ставане промени ритъма ти на живот?
Дава ми възможност за повече живот. В най-буквален смисъл. Не мога да изразя мнение дали сънят помага на красотата, защото нямам идея и това не ми е силната страна. Може така да съм пропуснал сините очи например. 🙂 Но покрай работата ми със специфични брандове често обичам да казвам, че когато се върнем назад, никой не си спомня нощите, прекарани в сън. Спомняме си страхотните партита и споделените мигове с необикновени хора.
Същото важи и за сутрините. Ако ги проспим, няма да помним нищо. Ако ги използваме, за да заредим деня си, ще си спомняме за тези часове с мотивация и удовлетворение през целия ден. Повярвайте ми, дори сънят да води до дълголетие, ще сме проспали разликата.
Прочетете интервюто с Бисер Вълов:
Скучна информация съществува, когато има скучен разказвач!
Христо Стоянов е собственик на изключително популярния сайт lifehack.bg.
Преди да споделя ежедневните си навици относно ранното ставане, искам да отбележа, че това е навик, който е от ключово значение, за да сме една крачка пред всички останали. Това е и една от причините да го практикувам, но не е лесно! Никак даже не лесно… да се става рано.
В колко часа ставаш сутрин?
В последно време ставам към 6 и 15.
Какво те мотивира да ставаш рано?
Вече споменах за една от причините, сега нека да задълбая малко. Причината да ставам рано е банална. По този начин си осигурявам няколко допълнителни часа, през които мога да работя. Без тях не знам как бих се справил с всичко, което съм си наумил да свърша и постигна.
Още през 2010 в lifehack.bg направихме доста подробна статия с красноречивото име Защо ранното ставане трябва да бъде стъпка №1 от плана Ви за супер продуктивност, съдържаща много любопитни факти и най-вече огромни ползи от ранното ставане. И до ден днешен вярвам в тях.
Кои са най-работещите техники, които използваш, за да успяваш с ранното ставане?
Според мен с ранното ставане не се свиква. Не знам за Вас, но няма сутрин, в която да умирам от желание да стана в 6. Тук е много важна самодисциплината. Знам много добре защо искам и ставам рано, осъзнавам ползите и добре разбирам какво ми носи тази практика. Истината е, че трудностите при ранното ставане траят точно 5 минути: минутите, в които стигна и изляза от банята, веднага след като съм станал.
След това ранното ставане е истинска благодат. Тишина, спокойствие, силно кафе и работа върху любимият сайт. Дори и да умирам за сън, знам, че тъмната сила, която ме дърпа отново към леглото ще изчезне след не повече от 5 минути.
Едно от най-ползотворните неща, които съм разбрал, за да ставам рано и после да не се чувствам като смачкан цял ден е, щом звънне алармата, щом се събудя да стана веднага, наистина веднага. Започна ли да натискам бутона snooze знам, че съм на грешен път – тази практика ми е показала, че това е най-лошото нещо, което мога да направя сутрин. Разбира се, има дни, в които се изкушавам!
Другото нещо, което правя /не знам дали е техника/ е преди лягане да пия повече вода. Причината може и да ви прозвучи смешно, но така ставам рано сутрин, за да отида до тоалетната и то съвсем малко преди да звънне часовника. Това прави събуждането ми доста по-лесно.
Ако искате да ставате рано, забравете за алкохола вечер! Забелязaл съм, че изпия ли повече от 100 грама какъвто и да е алкохол, след това ставането става трудно.
Имаш ли желязни правила за ранно ставане?
- Преди лягане пия 1-2 чаши вода.
- Ставам веднага, след като чуя алармата.
- След банята, веднага си правя кафе – обожавам кафето точно по това време!
- Настройвам се за деня, планирам си задачите, чета мейли и отговарям.
Как ранното ставане промени ритъма ти на живот?
Просто имам повече време за важните неща, които имам да правя и за тези, които обичам. Ранното ставане ми носи време само за мен, тишината и спокойствието, от което имам нужда. Само това е достатъчно да продължавам да го правя.
Ако не ставах рано, ако не си осигурях тези допълнителни 2-3 часа lifehack.bg определено нямаше да бъде това, което е в момента. Човек не може да се разкъса, за да върши по 100 неща, колкото и да иска да успее. Но поне може да си подсигури тези няколко часа, които ще го поставят една крачка пред останалите…
Прочетете интервюто с Христо Стоянов:
Мечтайте, докато сте стъпили здраво на земята!
“Да ставаш рано, още преди изгрева е от тези навици, които допринасят за здраве, богатство и мъдрост.” Аристотел
Константин Бъчваров е IT консултант, блогър, кулинар.
В колко часа ставаш сутрин?
Между 05:00 и 06:00 часа.
Какво те мотивира да ставаш рано?
Мотивират ме ангажиментите и отговорността, която нося пред себе си за добре свършените задачи през деня.
Какво правиш през ранните часове?
Закусвам обилно, пия чай, преглеждам план графикът и си преговарям изпълнението на задачите за деня.
Кои са най-работещите техники, които използваш, за да успяваш с ранното ставане?
Подарявам си няколко минути да се съвзема от съня, целувам приятелката си и просто ставам.
Имаш ли желязни правила за ранно ставане? Кои са те?
Имам едно единствено правило – Още с отварянето на очите си, започвам да мисля за свършеното през изминалия ден и осмислям дали всичко съм направил както трябва. Това събужда мозъка ми и ме разсънва.
Как ранното ставане промени ритъма ти на живот?
Ранното ставане ми дава просто повече време да свърша работата си и така по този начин имам повече свободно време в последствие.
Прочетете интервюто с Константин Бъчваров:
Хейтовете са като конските мухи: дразнят те, но показват дали ще вали!
„…Ние, можещите, водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова кратко време, че сме се квалифицирали да правим всичко от нищо.“
Константин Иречек
Огнян Младенов е собственик на SEOM – една от най-предпочитаните в България компании за SEO (оптимизация за търсачки).
В колко часа ставаш сутрин?
В 5:00 часа.
Какво те мотивира да ставаш рано?
Имам наистина време за себе си, за кучето си си, за духовни занимания дори.
Какво правиш в ранните часове?
Чета новините за SEO, които са излезли през нощта и първи ги споделям Пия кафе, пуша цигари, разхождам кучето, а ако съм на кеф, отивам и по-рано до офиса да свърша малко работа на спокойствие.
Кои са най-работещите техники, които използваш, за да успяваш с ранното ставане?
Просто си казвам че трябва да се събудя в 5 и се събуждам дори няколко минути преди това. Техника която усвоих в Силва Метод.
Имаш ли желязни правила за ранно ставане? Кои са те?
Никакви правила.
Как ранното ставане промени ритъма ти на живот?
Повече време за мене си е плюса, но пък заспивам вечер на най-интересните мачове. Огромен минус.
Георги Александров е обучител, ментор, преподавател по английски.
В колко часа ставаш сутрин?
Обикновено ставам в 5:30ч, дори през уикендите, тъй като навикът се оказва доста силно нещо За мен е много важен сънят преди полунощ – затова се наспивам добре. И все пак съм такъв темперамент – когато правя нещо, аз го правя на макс, дори съня. Затова не ми трябват дълги часове, важното е да се спи качествено
Какво те мотивира да ставаш рано?
Най-често се наспивам и затова се будя без часовник. Но всяка сутрин карам съпругата си и децата на училище, това ме мотивира. Освен това знам от опит, че опити да поспя по-дълго после правят трудна организацията през целия ден. Затова не се „мъча“ да спя по-дълго. А и имам „екстра мотивация“ – нашият котарак точно тогава идва да бъде обичан, защото огладнява. И задължително трябва да стана, за да му дам да яде.
Кои са най-работещите техники, които използваш, за да успяваш с ранното ставане?
В момента, в който се събудя и съм се наспал, не се излежавам, а ставам веднага. Дори през уикендите много рядко спя до по-късно – трябва да съм бил много изморен, за да го направя. Сутрешното кафе ми действа чудесно и много ми харесва.
Имаш ли желязни правила за ранно ставане? Кои са те?
Желязно правило е да не шумя на жена си, когато спи до по-късно през уикендите Опитвам да направя желязно правило сутрешните коремни преси, чувствам се чудесно след това през целия ден.
Как ранното ставане промени ритъма ти на живот?
Когато стана сутрин рано, през целия ден съм работоспособен и ефективен. От време на време, през отпуски, нарочно нарушавам този режим, за да си „отспя“. И ми се отразява чудесно. Но след това много бързо се връщам в този ритъм отново.
Ставам 05:30ч. всеки делник. Държа си телефона далеч от леглото, за да трябва наистина да стана, като чуя алармата. Пускам телевизора и го усилвам, след което което в седнало положение се разсънвам 5мин. Мия си зъбите и очите.
Правя 15мин йога, което ме тонизира. Имам си една мацка в YouTube, която показва 15-минутна рутина и ми говори кога, какво да правя. След това медитирам 10мин в седнало или легнало положение, няма значение, тъй като вече съм тотално разсънен.
След медитацията съм фокусиран на 100%. Позволява ми да съм „в момента“ по-лесно през целия ден. Дори често пъти по време на медитацията ми изскачат от нищото полезни идеи или решения на проблем, който съм имал предните дни. Като на анимационните филмчета, все едно ми светва крушката.
После взимам душ. Гладя си риза за деня(това е част от сутрешния ми ритуал, тъй като обожавам да гладя ризи), обличам се и изхвърчам към офиса, където пристигам около 07:15-07:30ч. По този начин пестя време и нерви от сутрешните задръствания.
Все още е спокойно и тихо. Правя си кафе – обожавам го! Пускам компютъра и отварям директно само едно, единствено нещо – Google Drive. Там са всичките ми работни файлове, подредени по папки. Отварям тази, в която е проектът с най-голям приоритет за мен и започвам да пиша. В последния месец работата ми се изразява именно в писане. Кафето е последвано от свеж чай, най-често мента. Ароматът му ми помага да си създам подходящата уютна атмосфера за писане.
До 9:00ч., когато започват работния си ден повечето хора, съм свършил доста работа и това ме кара да се чувствам вътрешно удовлетворен. Вече съм набрал скорост и съм супер продуктивен.
За да се случва всичко това, лягам не по-късно от 22:30ч. Единственият проблем е, ако Тотнъм или Фиорентина имат късни мачове вечерта(както снощи и тази вечер), но за момента се справям с това. Стремя се да спя поне 7 часа. Уикендът си наваксвам със съня.
Благодаря за подробния коментар! Много се радвам, че има хора, които си подреждат живота по този начин и се стараят да извлекат максимума от времето! УСПЕХ! 🙂
Оги добре е споменал за минуса, че изпуска мачовете вечер.
Защо не се зададе и по един въпрос – кога си лягате? 🙂
Да речем, че ставам средно 9-10 часа. Вечер стоя до 1-2-3. В никакъв случай не мога да си представя, че ще стана в 6. 😀 Та щеше да е интересно да се разбере и що-годе кога си лягат интервюираните.
Да, пропуск е, че не ги попитах кога си лягат :). Като цяло, зная, че се стараят това е преди 12, но вече дали успяват…
Аз като ставам в 5, 23:30 се старая да заспивам (не ми се получава винаги).
🙂 Всички изброени ги засичам към 5,50 – 6,00 :)))
Доказателство, че са истински!
Дано лъжете! Преди 8:00 не е хуманно да се става.