Не искаме да бъдем голословни и да говорим само какво “трябва” да се направи, без да казваме “как”. Тъй като сме посветили тези месеци на стартиращите бизнеси, ви предлагаме сега да се спрем на логото. Затова надникваме в кухнята на Friendly, Design and Animation, които в момента работят по реален проект за създаване на лого.
Няма да си говорим колко важно е логото и защо вашият бизнес има нужда от него – мисля, че е излишно , нали?
Творческите процеси, през които минава едно лого, може да са различни всеки път. В тази поредица чрез снимки ще проследим как дизайнерите от Friendly, Design and Animation ще постигнат ефекта, който търсят. Не е ли чудесно, че има фирми и специалисти, които решават да ни поканят в “кухнята си”, без да не се притесняват, за да помогнат?
Преди да преминете напред, прочетете част 1, част 2, част 3 и част 4 от уроците на Friendly!
Типично в техен стил, Friendly ни изненадват с продължение и то не какво да е… Приятни минутки с тях :)!
Изкушихме се да направим всичките финални черно-бели варианти в цвят. Като сравняте цветните с графичните, какво ви прави впечатление? Има промени в дизайна, нали?
Цветът си е извършил своето, тъй че невзрачните варианти сега упорито се конкурират с вашите предишни фаворити, дори и с логото – победител!
След като „сготвихме“ и цвета, финално си направихме някои изводи, които ще ни помогнат и на нас, и на вас:
1.Първата скица е твоят опит за летене. Не се кахъри ако паднеш, защото това е само началото…Няма значение дали първите щрихи са верните, а дали ще продължиш количествените натрупвания откъм идеи и изпълнение.
2.Трябват ти ориентировъчни думи, които да описват продукта, за който правиш логото. Ако продуктът е: „бебешки дрехи“, не върви готик стил, нали ;)?
3. Ако първоначално нищо не ти идва наум – търси вдъхновение. Къде?! Tи намери своя начин.
Леонардо да Винчи, в „Tрактат за живописта“, дава съвет как да тренираме въображението си: да наблюдаваме хвърлените сенки върху обектите и да ги свързваме с предмети и хора от реалността. Но това е бил неговият начин 😛
4.Скицирайте вариантите и ги вижте как изглеждат графично. Това ще ви помогне максимално да се концентрирате върху формата и пластиката на логото.
5. Векторизирайте скиците си. От този момент нататък могат да започнат вашите експерименти с изображението до неговия най-малък детайл. Векторната рисунка ви дава възможност затова.
6. „Облечете“ няколко варианта в цвят. Както видяхте, понякога невзрачното черно-бяло изображение може да се превърне в ефектно цветно лого.
7. Когато работите в цвят, си оставете вратичка за промяна при формата. Цветът носи вдъхновение и нови идеи!
п.с. Благодарим на всички, които участваха в този експеримент, даваха мнения и препоръки, гласуваха. Именно за вас извървяхме този път на самонаблюдение, с цел да хванем и опишем творческия процес за правене на лого.
От тук нататък сте вие – давайте смело, бъдете критични към себе си и мислете креативно!
Прочетете още:
Как се прави лого – 1 (уроци от Friendly)
Как се прави лого – 2 (уроци от Friendly)
Как се прави лого – 3 (уроци от Friendly)
Беше ми изключително интересно да проследя целия процес от началото до крайния готов вариант на логото! Благодаря на Friendly, че ни предоставиха тази възможност.
Много ми харесва логото „победител“ като идея, съчетание на изображение и надпис, както и цветово съчетание, може би защото се асоциира с нежност, красота, женственост… Браво!:)