Не е трудно да попаднеш на правилните места в точния момент, стига да можеш да чакаш. И, въпреки това, си мисля – ако бях попаднала в Института за предприемачи на Сиско преди 3 години, дали нямаше към днешна дата да правя нещата по съвсем различен начин? Но пък се успокоявам с факта, че преди 3 години нямаше Бизнес институт :).
И така… през март тази година (2012-та), по време на интервюто с Николай Герджиков (което взех по skype), проблесна идеята да се явя в състезанието Elevator Pitch, което се организира по време на конференцията StartUP в Благоевград. Не бях обмисляла опцията да участвам, но след като споделих с него идеята, той ме провокира да си подготвя презентацията и да я изпратя за участие. Имах един ден да направя това. И така – бях одобрена и участвах в състезанието с идеята ми за „От близо“. Спечелих първото място, а наградата беше курсът „Развиване на бизнес“ към Института за предприемачи на Сиско. Така се „озовах“ там – уж случайно, уж непредвидено.
Очакванията
Курсът се проведе през лятото, а дължината му беше 6 седмици (3 пъти седмично в следработно време). Имах много очаквания, свързани най-вече с практичност: практични промени в бизнеса; практични решения… Искаше ми се обучението да е толкова приложимо, че „от утре“ да започна да използвам усвоените умения. Просто съм изморена от теория…
Изненадата
Изненадата не е, че не получих това, което очаквах. Напротив: получих много повече и точно това ще споделя в следващите редове. Основната полза от курса за мен беше, че усвоих
набор от практични инструменти, които по приятен начин водят към стратегическо преосмисляне на бизнеса и след това – към осъществяване на нужната детайлна промяна в него.
Инструментите
Те са цяла поредица, като пътна карта, през която е добре да прекарате бизнес модела на компанията си, за да оцените основните елементи в него и, ако е нужно – да го промените и моделирате, за да подобрите резултатите си.
Главният инструмент, който постоянно присъстваше по време на курса се нарича
Kанава на бизнес модела (business model canvas) и изглежда така:
Канавата на бизнес модела е основополагаш инструмент, без който вече не мога да си представя как ще водя преговори с клиентите си; как ще оценявам техния бизнес модел; как ще предлагам интересни решения, адаптирани специално за конкретния бизнес.
Да познаваш Канавата не е достатъчно. Нужно е да знаеш как да работиш с нея; как да минеш през целия процес на изследване и опознаване на бизнеса и накрая – как да откриеш кои са звената, които имат нужда от промяна.
Именно това правихме по време на курса. За целта всеки път се разпределяхме в различни работни групи и действахме целенасочено върху реални казуси от нашите бизнеси. Получиха се интересни решения. Работата по групи беше повече от забавна, творческа и вдъхновяваща! Няма как да ви предам това усещане, трябва да се преживее.
Интересните занимания имаше и по време на сесията на открито :).
Следващи изключително ценен инструмент от курса е свързан с определянето на позиционирането на бизнеса. Според нея бинесът може да бъде разделен на три категории според позиционирането си. Те са: иновативни продукти, управление на взаимоотношенията с клиента и управление на платформа.
Ако определите ясно в коя категория се намира вашият бизнес, тогава ще улесните много начина, по който намирате клиентите си; избора на правилна комуникационна стратегия; каналите, по които да се популяризирате, за да чуват все повече за вас; кое всъщност ви носи печалба и как да я увеличите… И още безброй неща.
Например, ако сте бизнес моделът ви е основан на управление на взаимоотношенията с клиентите, задължително трябва да търсите вашите клиенти в личен контакт (срещи, нетуъркинг събития); да адаптирате услугите и продуктите си специфично според техните желания и да им предоставите усещането, че са специални.
Този инструмент изглежда доста простичък, но открих, че не е, защото по време на дискусията по време на курса се породиха много сериозни дилеми за някои от бизнесите на участниците. Основният въпроси, над който острумничихме беше: Възможно ли е един бизнес да се намира в повече от една категория? Какво мислите?
Другите много основни инструменти от курса бяха свързани с анализа на външните фактори, които влияят на бизнеса. На основата на вече разработения по Канавата бизнес модел, оценявахме външните сили, които променят правилата и диктуват условията на играта и дори са в състояние да променят бизнес модела ви. Целта на тази промяна не е да избягате от идентичността си, а да се адаптирате адекватно към новите условия.
По горната схема имахме и казус: да поставим магазин за втора употреба в условията на външната среда, да анализираме влиянието на всеки един от факторите и да преценим конкурентноспособността на „нашия“ бизнес. Ето какво се получи:
Имахме и подробни лекции върху създаване на финансовия модел на бизнеса. От ТУК може да изтеглите файла с Канавата на финансовия модел. Тя представлява практичен инструмент за описване, анализ и промени на финансовите модели. Финансовият модел описва как бизнесът генерира и изразходва парични потоци. Основната роля на Канавата на финансовия модел е да визуализира причинно-следствените връзки между променливите и резултатите във финансовия модел. Представлява платформа за модериране, сравнение и оценка на различни финансови модели.
Време е за лидерство
Послените занимания бяха изцяло посветени на изследването на поведението на лидерите. Разбрахме, че едно от най-важните качества, които един лидер трябва да притежава, е адаптивност – да умее ловко да адаптира своя модел на поведение според типа организация. Целта на тези усилия е увеличаване на продуктивността на служителите на компанията (и не само).
Това е малка част от мозайката от инструменти, които получихме. Струва ми се, че не мога да ги отделя един от друг по важност, защото се допълват и вoдят към смислено преосмисляне ;). Те са пътна карта, която със сигурност отвежда в правилната посока, ако се използва правилно.
Накрая… личи ни колко сме доволни, нали? 🙂
Сега е ред да ви разкажа как нашият екип използва всички тези усвоени знания и умения. Ето някои основни неща, към които бяхме предизвикани да помислим…
1. Канавата на бизнес модела ни предизвика да преосмислим подхода си към клиентите ни по време на преговори. Вярно е, че отнема доста време в подготовка за срещата, но си заслужава.Когато сме наясно къде в Канавата на клиента сме позиционирани ние, можем адекватно да предложим комуникационни решения, от които той наистина има нужда.
2. Брейнсторминг дните, които си направихме с екипа, бяха много ценни. Съвсем подробно и честно „прекарахме“ Media Start през всеки един инструмент, стъпка по стъпка. Те сякаш бяха като една лупа, през която гледахме детайлите и, заедно с това, преосмисляхме стратегии. Взехме нови решения и подобрихме стари. Разбира се, запазихме и много основни линии на действие :).
3. Една от най-страните ползи за нас е, че при запознанства с клиенти, започваме „автоматично“ да задаваме въпроси по Канавата, за да придобием обща представа за техния бизнес. Това е интересно приключение, което дойде като допълнителна полза от курса :).
ПРЕДСТОЯЩИ КУРСОВЕ НА ИНСТИТУТА ЗА ПРЕДПРИЕМАЧИ НА СИСКО:
Развиване на бизнес с начало 8-ми октомври 2012
Академия по В2В продажби с начало 25-ти октомври 2012
Коментари (3)