Много често чуваме хората да казват: „Ако имах пари, щях да направя това, да си купя онова…“ Иска ни се от днес за утре всичко да се промени – да имаме много пари, големи къщи, да ходим непрекъснато по почивки… Списъкът е дълъг!
Чудесно би било да имаме свободата да избираме как да си подреждаме деня, какво да правим, кога да почиваме, нали?
Но възможно ли е това да се случи от днес за утре? Освен в случаите, в които спечелиш голяма сума от тотото или получиш огромно наследство, няма как да станеш богат за един ден. Но, няма място за разочарование!
Изненадите в края на статията може значително да ускорят процеса 🙂
Според статистиката, много е вероятно хората, които печелят големи суми пари за един ден (това тотално променя стандарта им на живот), в близките години да пропилеят тази сума, защото започват да си купуват къщи, коли, дрехи, да ходят по почивки.
Има много реални примери за това. Просто им липсват умения да управляват умно парите си. Е, има бизнеси, които за ден сключват сделки за милиони, с които променят посоката на развитие на компанията, но това се случва след доста предварителна работа.
„Бързо“ и „дълготрайно“ са трудно съвместими.
Но, заповядайте да ни оборите в коментарите след статията! 🙂
Затова…
Мечтайте, но и действайте!
Сигурно доста от вас са чели поне една книга на Робърт Кийосаки или са играли на неговата игра “Cash flow”. Известен е с бестселърите си „Богат татко, беден татко“, „Четирите потока на парите“ и още много книги, свързани с лични финанси и инвестиции. Определено това е добра школа и поставяне на така необходимата основа в областта на личните финанси. Един от емблематичните съвети на Кийосаки е: „Не работи за пари, накарай парите да работят за теб.“ Чували сме обаче приятели да казват: „Всичко, което пише той, е много полезно, но се отнася по-скоро за САЩ.“ Дали наистина е така? Кийосаки доста говори за инвестиции в недвижими имоти, дава много ценни съвети, провокира ни да мислим, да търсим начини, да не разчитаме само на образованието в училище и университета.
Защото…
Ако искаме да постигнем мечтаната свобода, първо трябва да се потрудим… Всичко започва с първата крачка!
Наш приятел, предприемач, генерирал огромни обороти за компаниите, в които е работил, развиващ в момента собствен международен бизнес, ни съветваше, че първите три неща, в които да започнем инвестиции, дори да разполагаме с малко средства, са:
1. Здраве (качествена храна, спорт) – за да имаме силите за всичко голямо, което предстои;
2. Развиване на специфични знания и умения – преминаване на различни курсове, с които да ставаме още по-добри в това, което правим;
3. Пътувания в чужбина. Освен за почивка, те ни обогатяват културно, предлагат ни идеи (например за нов бизнес), които можем приложим в България.
Звучи много логично и разумно, нали?
В една от книгите си пък, Кийосаки разказваше, че инвестирал в преминаването на курс, който не бил никак евтин, но допринесъл за придобиване на специфични знания; променил драстично неговия финансов резултат.
Е, готови ли сте да поемете по пътя към вашата лична свобода?
Курсът „Какво не ни казва Робърт Кийосаки за личните финанси?“ може да бъде точно тази първа крачка!
Вярваме, че когато всеки направи подобна крачка, хората няма да живеят от заплата до заплата, ще виждат повече възможности за умножаване на средствата си и ще бъдат по-удовлетворени от постигнатото.
Затова решихме да ви представим този курс. Той стартира съвсем скоро – на 25 март 2014. Това е цялостен курс за управление на личните финанси. Местата са ограничени.
И… практика, практика, практика!
В курса ще се борави само с практически знания. Обученията са разделени на 10 тричасови модула. Всеки модул се състои от по две обучения (по час и половина). И това не е всичко! Предвидени са допълнителни практически няколко часови работилници към някои от обученията. А най-актуалните промени и новости в дадените области са неделима част.
Ключовите теми, които се покриват са:
Модул 1: Активи, пасиви и лични финанси (Какво е актив и пасив? Личната финансова отчетност като основа на управление на вашите пари)
Модул 2: Инвестиции, доходност и ликвидност (Ивестиции или не точно. Доходност и ликвидност)
Модул 3: Управление на риска, банкови депозити (Как да управляваме риска? Банки и банкова система)
Модул 4: Финансов анализ и инвестиции (Как да печелим повече и да харчим по-малко? Планиране на инвестициите)
Модул 5: Фондова борса и сделки (Как да се възползвате от техния потенциал?)
Модул 6: Онлайн и маржин търговия (Как да се възползвате от възможностите на фондовия пазар?)
Модул 7: Управление на активи и взаимни фондове (Струва ли си да се инвестира в тях?)
Модул 8: Технически и фундаментален анализ (Същност. Предимства. Как се прилагат?)
Модул 9: Недвижими имоти и застраховане (Само за богатите ли са? Как да сключите изгодна сделка?)
Модул 10: Финансово планиране и „Форекс“ (Как да определяте сами финансовото си бъдеще? Можете ли да печелите от „Форекс“?)
ЗАПИШИ СЕ ТУК!
Кой стои зад това?
Курсът се организира от българската бизнес общност „Републики за взаимопомощ“.
Обученията ще водят:
Стойне Василев, основател на SmartMoney.bg
Виталий Зарейчук, съосновател на бизнес общността за взаимопомощ Republics of Aid
Александър Николов, портфейлен мениджър на ДФ Адванс Източна Европа и заместник-председател на СД на Карол Капитал Мениджмънт.
Наградата!
Спечелете безплатен пропуск
за един от модулите на курса „Какво не ни казва Робърт Кийосаки за личните финанси?“ (по избор).
Условието:
Отговорете на въпроса с коментар под статията:
Кой е най-добрият начин за спестяване, според вас?
Наградата ще изтеглим и обявим на 24.03 в 12:30 ч.
Кой е най-добрият начин за спестяване? По-добре не спестявайте, а харчете! Докато спестявате (освен, ако не сте заровили парите в двора на село), някой друг инвестира с Вашите пари. Животът е твърде кратък, за да си позволите това да не сте Вие! 🙂
За да спестяваш, първо трябва да имаш финанси.
Но когато нямаш кой знае какви финанси, може би най-добрия начин да спестиш пари е като не правиш дългове и не взимаш кредити, а се простираш според това с което разполагаш. И си подреждаш приоритетите така, че да не ти се налага да задлъжняваш.
Бъдете избирателно екстравагантни, но разумно пестеливи… Най-добрият начин за спестяване е инвестирайки в актив, който носи пасивна доходност, защото имате възможността да се възползвате от двойно облагодетелстване – веднъж носи дивидент и още веднъж самият актив увеличава стойността си (недвижимите имоти са, точно такъв тип инвестиция, както и акциите, но за инвестиране в второто се изисква набор от доста повече умения, необходими да се вземе правилното инвестиционно решение). В края, всичко се свежда до цена на актива, доходност(дивидент) и прогноза как тези две величини ще се променят с времето.
Кой е най-добрият начин за спестяване? Труден, но и същевременно много интересен въпрос, каращ ни да си поразмърдаме мозъците,които доста дълго време вече спят… Ето и моят опит: Инвестирайте в две неща: първо – бизнеси, които не изискват първоначална инвестиция, но ви позволяват да заработвате реални пари (живеем в 21ви век, възможностите са неограничени),които събирайте в ,,керамично прасенце“.
Второ: отделяйте по някаква минимална сума на месец от вашия бюджет (аз започнах с 20лв на месец,като се лиших от някои ненужни разходи-кафета,сладоледи и т.н.) и ги събирайте във второ ,,керамично прасенце“. Когато двете прасенца се напълнят, ги счупете, пребройте парите и според събраната сума, проучете добре в какво можете да инвестирате, така че да имате дългосрочни пасивни доходи. Не забравяйте – живеем в 21ви век – света на неограничените възможности! Оттам нататък, спестяванията са много по-лесни!
Лесно може да се провери с финансов калкулатор, че всеки човек може да стане милионер за един човешки живот, ако всеки месец отделя по 10 лв от заплатата си и дори не е необходимо да разбира от финанси и да знае къде да ги инвестира, достатъчно е само да ги внася по банков депозит и да капитализира сумата, т.е. да не тегли нищо от нея. Сметнете сами и се уверете, че за един човешки живот време по тази схема се натрупват 1 милион лева по депозитната сметка!
А ако трябва да говоря от личен опит – аз спестявам много повече всеки месец и непрекъснато инвестирам диференцирано в кошница от най-доходоносните активи и създавам непрекъснато различни източници на доход. Дори не е нужен собствен бизнес. Може само чрез спестяване от заплата и инвестиции да се постигнат завидни резултати като се спазват редица правила като напр: харчи по-малко отколкото печелиш, отлагай ползването на 1 лев днес, за да можеш да ползваш 1000 лв в други ден, не си оскъпявай покупките с лизинг, факторинг, кредити и т.н., а плащай по най-ниската цена в кеш, уважавай парите и се грижи за тях, но НЕ им робувай и не ги преследвай като фикс идея, не се взимай на сериозно и се забавлявай 🙂
Честито, г-н Манев! 🙂 Вие печелите наградата за безплатен пропуск за един от модулите на курса (по избор) „Какво не ни казва Робърт Кийосаки за личните финанси?“
Моля да се свържете с нас на info@media-start.net, за да ни изпратите своите координати и модула, който желаете да посетите.
Програмата по теми и дати на провеждане ще намерите по-горе в статията 🙂
Ще Ви очакваме! 🙂
Нека го кажем по типично български: „Спрете да пушите – не за да си запазите здравето, нито пък, за да станете милионери като пестите пари от цигарите, а за да не правите милионери производителите и търговците на цигари!“ :-)))
Спечелилият безплатен пропуск за един от модулите на курса (по избор) „Какво не ни казва Робърт Кийосаки за личните финанси?“, се казва Андрей Манев с отговор №5.
Моля г-н Манев да се свърже с нас на info@media-start.net, за да ни изпрати своите координати и модула, който желае да посети.
Благодарим Ви!
Дано курса помогне на всички да забогатеят.
Е със сигурност на организаторите