Какво е посланието, което една презентация оставя след себе си? Всички презентации ли имат послание? И не на последно място – как да изградим силно и въздействащо послание на нашата презентация?
В света на бизнеса презентационните умения са от изключителна важност, независимо дали ще презентирате пред инвеститори, за да получите финансиране, пред клиенти, за да продадете своята идея или продукт, или пред партньори, за да спечелите съмишленици.
Случвало ли ви се е след края на дадена лекция да се зададете въпроса „Какъв беше смисълът от това, което чух?“. Сигурно не само на вас, ами и на всички се е случвало, било то в училище, било в университета или на други места. Това е така, защото не всички презентатори градят своите произведения със смислен завършек, а именно запомнящо се послание. Лекторите ни предават информация, която не винаги ни се струва вълнуваща, полезна и подходяща за нас самите. Във формалното образование следването на стандартизирани образователни програми донякъде и ограничава преподавателите. Те не могат оригинално да изразят идеите си, защото трябва да се придържат към лекционния план. Но макар и да е доста по-трудно всяка една лекция от формалното образование да бъде превърната във вълнуващо и пъстроцветно преживяване, това далеч не е невъзможно. Припомнете си някои от най-приятните и запомнящи се преподаватели, които сте слушали. Не се ли стараят те да предадат именно послание за това колко е интересен предметът, който изучавате. Пък дори и самото използване на чувство за хумор прави обработването на информацията по-лесно. Доказано е, че има пряка връзка между серотонинът, хормонът на щастието, и паметта и ученето.
Имало ли е случаи, в които след дадена презентация сте си казвали „Уау, това ме накара да преосмисля живота си!“? Или ако не сте изпитали толкова мощна реакция, то поне „Това което чух беше интересно. Трябва да предприема нещо по въпроса!“. Или най-елементарното – „Това ме накара да се замисля!“ Оказва се, че в мнозинството от случай презентациите, на които присъстваме дори не ни карат да се замислим! Ако не можете да се сетите за повече от 100 подобни случая в живота си, то горещо ви препоръчвам да разгледате TED.com – сайтът за споделяне на смислени идеи. Този сайт е изтъкан от презентации със силно въздействащи послания. Общото в голяма част от видеата там, е че те завършват с конкретен призив. Нещо което помага и на по-пасивните слушатели да се „събудят“ и да активизират себе си ментално, а оттам вече и да се решат на конкретни действия.
А какво именно да бъде посланието за вашата презентация и как да го направите запомнящо се? Разбира се за неограничения брой от презентации, както самите думи, които използваме, така и посоките, в която прокарваме нашето послание, могат да бъдат безкрайно много. Въпреки това има сходства в преобладаваща част от добрите примери за запомнящи се послания.
Първо, трябва това което говорите да идва от сърцето ви. Трябва да вярвате във вашето послание. Аудиторията е като едно интелигентно същество, което усеща фалша. Примери за подобни „страстни“ презентации може да намерим както в хуманен аспект – Мартин Лутър Кинг, така и в комерсиален – Стив Джобс. И при двамата велики говорители презентациите им остават силен отпечатък върху съдбите на много хора, било то променяйки цели индустрии или пък обществения строй.
Вторият важен съвет за създаване на запомнящо се послание е – бъдете кратки! Ако искате да промените България например, то не предлагайте на гражданите 100 стъпков план за промяна. Предложете трите най-важни стъпки, или дори синтезирайте до един елемент, ако можете! Не казвам, че добре разписания 100 стъпков план няма да е приложим. Напротив, но неговото място не е при въздействащата публична реч, той по-скоро има административна функция. Или както един психолог наскоро ме запозна с чудесна аналогия „Когато продаваш кола, ти запознаваш клиента с това за колко секунди ускорява до 100 километра, а не с това от какъв метал е скоростната кутия.“ От мнемонична гледна точка – колкото по-кратко е посланието, то толкова по-лесно ще бъде то за запомняне.
На последно място, но не и по важност – отправете призив към действие. Бъдете активни в словесната творба, използвайте деятелен залог. Унифицирайте съобщението, което искате да остане в главите на вашите слушатели и го направете разбираемо и достъпно за всички. Пример за лошо послание на лекция по презентационно майсторство – „Презентациите са важни. Ще ви донесат ползи предимно в бизнеса“. Пример за по-добър завършек – „Презентирайте смело още от утре – правете го навсякъде, било то пред огледало, пред приятели или пред камера. По този начин ще придобиете увереност и ще изразявате вашите идеи по запомнящ се начин!“
Ако тази статия ви е харесала, то може да са ви интересни и епизодите по Презентационно майсторство на онлайн предаването EnterTraining. Плейлистата с всички тях, сглобени като един цял уебинар, можете да намерите ТУК:
Иван Диков е сертифициран трейнър по неформално образование и LinkedIn консултант.
Неговата мисия е да бъде част от еволюцията на българската образователна система. Прави своите първи крачки в тази насока с множество некомерсиални обучения, а вече и с безплатното развлекателно-образователно предаване EnterTraining.
Благодарим на Иван Диков за гостуването в „Бизнес уроци за начинаещи“.
Статията е ок. Но господин презентатора стои твърде изкуствено пред публиката си в клипа. Много еднакви чупки и досадни затова. Интонация заучена и неестествена. Дървен в поведението си. Тези неща отблъскват, защото се чувстваш като уловен в усилията му. Липсва свободното усещане на възприятията. Говори бързо. И по много. Не умее да те захласне.
Не коментирам облеклото му. За брадата…, ще се покашлям тактично 🙁 . И рамките на очилата му придават доста ученически вид, липсва тежестта на добрия вкус.
Всичко щеше да е поносимо, ако не стоеше досадния факт, че в аудиториите винаги има един или няколко човека, които виждат света различно. Тогава заученото издиша.
Но в общи линии е прав в думите си. Успех му пожелавам 🙂