Статията е част от поредицата „5 въпроса преди да започнеш бизнес“. Пиша поредицата с молба към вас: НЕ СЕ ОТКАЗВАЙТЕ! Дайте си време. Прочетете повече за сферата, в която искате да се развивате… И най-важното: задайте си тези 5 въпросапреди да направите каквото и да е. Напишете отговорите си. Препрочитайте ги. Мислете върху тях. Много е важно да спазвате реда на уроците, за да има последователност и надграждане.
Този мини курс е предназначен за 5 последователни дена. Всеки ден мислете върху ЕДИН въпрос. Гарантирам ви, че в края на 5-тте дена ще се изненадате от яснотата, която ще получите!
Ако не сте прочели въпрос 1 (Вдъхновен ли съм?) и въпрос 2 (Колко ще рискувам?), върнете се първо към тях.
Ако започваме бизнес, добре е да свикнем с един факт: трябва да си задаваме и не толкова удобни въпроси. И то постоянно. Напълно съм убедена, че всеки бизнес изисква да отговор на въпроса:
Добър ли съм във вземането на решения?
Когато започнете собствен бизнес, никой няма да взима решения вместо вас. За да проверите дали сте добри във взимането на решения, отговорете на следните въпроси:
ЗАДАЧА: Къде ще работя – вкъщи или ще наема офис? Как ще работя – сам или ще наема служители? Към какви клиенти ще се ориентирам – високоплатежни или със среден стандарт на живот? Ще рекламирам ли дейността си? Откъде ще осигуря първоначалните инвестиции – ще взема назаем от семейството си или от приятелите си? Ще използвам ли спестяванията си? Ако да – при какви обстоятелства?
Допишете тази поредица от въпроси. Те са първоначалните. Колкото повече напредва бизнеса ви, толкова повече решения ще се наложи да бъдат взети. И ще става все по-сложно, защото е ясно, че в началото вие ще вършите всичко. Това означава, че ще се сблъсквате с неочаквани ситуации всеки ден. Ще се наложи да взимате решения във време на стрес. Ще трябва да решавате кои са приоритетните ви анагжименти и кои може да почакат. Всекидневните решения, които взимате, ще ви водят към успех или към провал.
Те не са случайни. Те са резултат от придобити умения, от целенасоченост и смели стъпки. Добрите решения изключват недообмислени ходове и емоционални изблици. Те не се правят в резултат на моментни ситуации.
Има много теории за взимане на решения. Ако потърсите, със сигурност ще откриете безброй похвати и техники. Ще си позволя да споделя някои от моите „бележки“ за взимане на решения. Всяка от тях е свързана с промяна в начина на мислене.
ЗАДАЧА: За да направите и следващата част от този урок практична, докато четете надолу, мислете за едно решение, което ви предстои да вземете и го прегледайте през призмата на следните няколко препоръки:
Да решаваш вместо друг е вредно
Първият въпрос, ккойто стои на дневен ред е: наистина ли АЗ трябва да взема това решение? Моя отговорност ли е то? Странни въпроси, но съм забелязала, че много често имаме склонност да взимаме решения вместо други хора. Кризисните ситуации се появяват в моментите, когато някой предава отговорността за взимане на решения на друг. Не е нужно да взимаме решения, които изобщо не стоят наистина пред нас. Ако сте в началото на бизнеса си ще се наложи да вземете почти всички решения за начина на организиране на работата. Но има и такива, които не стоят като ангажимент пред вас. Открийте ги!
Винаги има алтернативи
Доброто решение се основава на едно нещо: да направиш най-добрия избор от алтернативите, които имаш. Затова е критично важно да знаем алтернативите – ако не ги виждаме, да ги открием. Ако ги няма – да ги измислим. Винаги има поне 2 варианта за избор. Никога не оставайте на мисленето „нямах избор, затова постъпих по този начин“. Направете нужните проучвания за възможните алтернативи. Този принцип ми е помагал винаги и го използвам активно.
Нищо няма да се срине за 5 минути
Преди вземането на всяко едно решение е нужно време. Винаги. Може да отделите 5 минути, за да помислите целенасочено, може да имате възможност за един час или пък за няколко дена. Винаги отделяйте време. Разбира се, това време не бива да е прекалено дълго :). Познавам много мениджъри, които са взимали неправилни решения под натиска на времето. За себе си реших, че най-бързото решение ще взема след 5 минути. Досега не е било фатално.
Сроковете помагат
Някои решения изискват бърза реакция, други – не. Във всеки случай е важно да знаете сроковете до кога трябва да се вземе това решение. Ако някой клиент ви възложи ангажимент, винаги питайте: „Какъв е срокът за изпълнението на тази задача“? На базата на срока вземете решението. Някои задачи са непосилни за кратки срокове. Откажете ги. По-добре да откажете задача, отколкото да се стремите да се впишете в нереални срокове. Бързото изпълнение често води до неефективност във вземането на решения.
На помощ: организирана информация
Пишете, пишете, пишете. Напишете информацията, с която разполагате. Напишете фактите. Напишете историята. Така ще имате яснота във вземането на решенията. Ако някои от решенията изикват повече време, със сигурност ще забравите информация, която ще ви трябва. Затова – направете си файлове за различните проекти и пишете.
ЗАДАЧА: Сега е време наистина на вземете химикала (или да седнете пред компютъра). Помислете за последното решение, което взехте и отговорете на въпросите: Наистина ли беше моя отговорност да взема това решение? Кои бяха алтернативите, които имах? Отделих ли достатъчно време? Колко време ми беше необходимо? Как организирах информацията, която ми беше нужда, за да реша?
Пожелавам ви УСПЕХ!
…Този въпрос е важен и изисква от мене още работа…