Голяма част от плана на Вашия бъдещ бизнес вече е написан. Не бихте могли да привлечете инвеститор (бизнес партньор) или да убедите финансираща организация да Ви кредитира, ако не знаете колко пари са необходими, за какво (кога) ще бъдат използвани.
Преди да продължите напред, прочететеПисане на бизнес план: Мисията е възможна! (Част 2) иПисане на бизнес план: мисията е възможна. Практични съвети и идеи. Част 1
Седма глава: Финансова част
В тази част започнете с баланс за предходните (до 3 години) проблеми, помислете как са били преодолени.
Напишете в резюме необходимите парични средства напред във времето, собствен капитал, необходим заемен капитал, какво е съотношението между собствения и чуждия капитал, предстоящи вземания, заеми (за какво са предназначени: за инвестиционна цел или за оборотни средства; какви са условията по тях; средства в наличност; дължими финансови средства напред във времето).
Финансови прогнози
Начален баланс съставете само за новия бизнес. Проектирайте разходите за предстоящите години (детайлно за една и по-общо за следващите до 5 години). Ще Ви е необходима прогноза за паричните потоци, която отразява динамиката на финансите и бюджета по месеци за следващата година.
Съставете план за постъпленията, който включва приходите, вземанията, получените кредити.
Изработете план за разходите и плащанията – разходи за учредяване, постоянни и променливи разходи. Когато става дума за предприемач, добре е да се посочат и разходите за издръжка на семейството.
Добре е да разгледате въпроса за ликвидността – каква е потребността от финансови средства във времето и способността за разплащане.
Финансовият план се базира на ликвидността; предлага баланс, изравняване на потребности и наличности на финансови средства, като изяснява произхода на средствата (с които се балансира при недостиг) и начина на инвестиране на излишъка. Финансовият план съдържа описание на използването на чуждия и собствения капитал.
Чужд капитал са:
- Краткосрочни банкови кредити;
- Средни и дългосрочни банкови кредити;
- Кредити от доставчици;
- Факторинг;
- Лизинг;
- Бартери.
Собствен капитал са:
- вложенията на собствениците (налични средства, спестявания, ценни книжа);
- притежавани предмети, които могат да се заложат, отдадат под наем, предоставят като гаранция;
- материални активи – средства за производство, мебели, автомобили, транспортни средства и др.;
- партньорства с предприемаческа ангажираност и без такава, други.
Според целта на Вашия бъдещ бизнес, наблегнете само на онези финансови показатели, които са от полза за този, за когото е предназначен Вашия бизнес план.
Прочетете още:
Бизнес план: От идея на салфетка до план за действие
Важни финансови показатели
Възвръщаемост на инвестицията (ROI) – представлява нетна годишна възвръщаемост, изчислена като отношение на чистата печалба (след облагане) към размера на инвестицията.
Какъв е срокът на възвръщаемостна инвестицията или времето за нейното откупуване?
За да са коректни изчислениятаВи, всички парични потоци трябва да са отнесени към настоящия момент. Паричните потоци се формират, като от инвестиционния паричен поток извадите дисконтирания нетен паричен поток за следващата година.
Break even представлява такава величина, при която приходите се изравняват с разходите, т.е онзи момент, в който дружеството започва да реализира печалба.
Изчислете нетната настояща стойност (ННС) с проследяване на нейното изменение, изчислете също вътрешната норма на възвръщаемост.
Показателите за рентабилност, ефективност и целесъобразност са важни за оценка на икономическата и финансова приложимост на Вашия бизнес проект.
Осма глава: Оценка на риска
След като сте стигнали до тук, прочетете внимателно всичко написано; съвсем обективно дайте оценка на Вашите бизнес планове – до колко те са реализуеми, какви са рисковете да не успеете и защо.
Обмислете възможни сценарии в отговор на заплахите Вашият план да не проработи. Как смятате да се справите с рисковете? Начертайте евентуален план за превенция. Как ще се идентифицират значимите събития, за да се действа своевременно?
За препоръчване е да се обмислят и възможни реакции при поява на шансове – благоприятни възможности.
Приложения
Тук е добре да включите препоръки от бизнес партньори и бизнес хора с авторитет. Важно е да посочите обслужваща Ви банка. Ако ползвате външни услуги (финансови, счетоводни, юридически, бизнес и др.), от кои фирми се предлагат.
В пълна степен това, което важи и за останалото съдържание на бизнес плана, е в сила и тук –осигурете информация според нуждата от нея. Не затрупвайте читателя на Вашия бизнес план с излишна и ненужна информация, защото заради това може да пропуснете златна за Вашия бизнес възможност.
Като се съобразите с горното, може да включете в приложенията следното:
- Имуществено състояние на основателите и ръководния персонал;
- Бизнес начинания;
- Заеми, бизнес кредити и др.;
- Писма за интерес, списък с потенциални клиенти или предварителни договори с клиенти;
- Списък на стоки и цени на доставчици;
- Договори с доставчици;
- Информация за процедурите за избор на доставчици;
- Застраховки;
- Копия от мениджърски договори и споразумения;
- Договори, от които произтичат вземания, задължения и др. важни за финансовото състояние на дружеството.
Приложенията обикновено са доста обемни, което води до увеличаване на обема на целия бизнес план.
От трите материала, посветени на съдържанието на бизнес плана, става ясно, че той третира едни и същи въпроси от различна гледна точка. Това прави един бизнес план завършен и цялостен
А сега… ВРЕМЕ ЗА ИЗНЕНАДИ!
СПЕЦИАЛЕН БОНУС:
ПРОФЕСИОНАЛЕН СЪВЕТ ПО КАЗУС
В края на всеки месец (докато текат публикациите от поредицата „Бизнес план“) един от вас, който е бил активен в коментарите: задавал е въпроси, споделял е опит, давал е идеи, ще получи специален бонус: професионален съвет от Весела Чернева-Янкова по реален проблем от неговата бизнес практика.
Отговорете на следните въпроси:
Коя е най-затрудняващата за вас част от писането на един бизнес план?
Колко време ви отне да напишете първия си бизнес план?
Ползвахте ли външен консултант при написването на вашия първи бизнес план или го създадохте сами?
ГОЛЯМА НАГРАДА:
ПРАКТИЧЕСКО ОБУЧЕНИЕ и СЪДЕЙСТВИЕ ЗА ИЗГОТВЯНЕ НА БИЗНЕС ПЛАН
Ако имате конкретна идея и искате да я реализирате, но не знаете откъде да започнете, имаме добра новина за вас! В края на поредицата Весела ще подари практическо обучение и ще съдейства за изготвяне на бизнес план на някой от вас, стартиращите предприемачи. Под нейно ръководство ще откриете един куп истини за бизнеса и ще си спестите много главоболия. Условието е едно: бъдете активни в полетата за коментари, споделяйте, питайте, коментирайте!
Търси се…
млад предприемач, който има идея и иска да я реализира!
СВЪРЖЕТЕ СЕ С НАС:
Пишете ни на info@media-start.net. Разкажете ни за бизнес начинанието си! Ще изберем и обявим победителя след приключване на рубриката.
Автор: Весела Чернева-ЯнковаВесела притежава над 7-годишен опит в областта на бизнес консултирането. Започва консултантската си кариера като независим бизнес консултант през 2006 година. Впоследствие основава компанията V Consulting Bulgaria, чиято мисия е да подпомага стартирането и развитието на бизнеса в България.Весела Чернева-Янкова е икономист по образование,притежава магистърска степен по Стопанско управление от СУ „Климент Охридски“ и професионална квалификация по Бизнес администрация; магистър по Философия. Всичките й образователни степени са субсидирани от държавата. Притежава специализации в областта на мениджмънта, управлението на проекти и търговията. Участва в ежегодното проучване на Световната банка относно условията за правене на бизнес. От 2009 година е член на „Съюза на икономистите в България“.В своята професионална кариера Весела Чернева-Янкова заема длъжностите изпълнителен директор и член на съвета на директорите, мениджър „Развитие на бизнеса“, административен директор, стратегически консултант и др.
Изключително интересна и полезна статия за този така важен въпрос.