Скоро се състоя много полезен бизнес форум, организиран от Фондация „SOS Предприемачи”, със специалното участие на експерти и представители на държавната администрация. Събитието беше със свободен достъп, а целта – да запознаят аудиторията с основните насоки и приоритети за развитие на националната икономика, които са заложени в новите оперативни програми с фокус развитие и конкурентоспособност на българските компании.
Много ценна беше информацията за съществуването на Областен информационен център за достъпна и безплатна информация. (За него може да научите повече в края на статията).
След краткото представяне на фондацията последва първата презентация и дискусия, свързана с Оперативна програма Иновации и конкурентоспособност. Това е ключова тема за предприемачите!
Участие взеха Любомир Ганчев, съветник на Министъра на икономиката и енергетиката, и Елена Иванова, старши сътрудник в Главна дирекция „Европейски фондове за конкурентоспособност“ на МИЕ.
Сигурно няма да се учудите, ако ви кажа, че, според статистиката, България е най-слабо развитата страна-членка на ЕС (БВП на човек от населението – 45% от средното за ЕС). Фактите ги знаем. Сега остава да се работи много сериозно, за да видим желаните промени.
Приоритетните оси, очертани от министерството, са:
1. „Предприемачество, експортен и производствен потенциал.“ Това обхваща технологичното развитие и иновации, както и конкурентоспособност и продуктивност на предприятията;
2. „Зелена и ефективна икономика“, включваща всичко, свързано с ресурсна и енергийна ефективност, високотехнологични решения за оптимизиране на производствените процеси;
3. „Техническа помощ“. Тук говориха за възможностите за отпускане на финансиране за техническо оборудване на част от персонала в компаниите.
Беше отбелязано, че популяризирането и маркетингът на туризма също ще бъдат приоритет.
Ще се използват няколко различни инструмента за изпълнение на програмата:
1. Грантове за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ;
2. Ваучери и други подобни опростени договорни инструменти;
3. Финансови инструменти: гаранционни схеми, заемен капитал, допълващо финансиране и др.
Кой ще може да се възползва от предстоящото финансиране?
Микро, малки, средни и големи предприятия или техни обединения (в т.ч. клъстери), включително партньорства с научноизследователски организации; „София Техпарк“; агенции, ведомства и организации на бизнеса и други юридически лица, свързани с предоставянето на услуги за подкрепа на бизнеса и подобряване на бизнес-средата.
Беше уточнено кои са високотехнологичните сектори: компютри и електроника, ТВ индустрия, творчески индустрии, информационни технологии и индустрии. От тях за приоритетни се възприеха електрониката и електротехниката, мегатрониката и творческите индустрии.
Очакваме в началото на 2014-та да се публикува програмата, а през месеците юни-юли 2014 г. да бъде нотифицирана.
Цялата презентация вижте ТУК!
ВАЖНО: Това е сайтът на Управляващия орган на Оперативна програма „Развитие на конкурентоспособността на българската икономика“: ТУК
В него се оповестяват всички фирми, които получават безвъзмездна финансова помощ по различни процедури от програмата. Вижте ТУК!
Ако вие изпълнявате услуги в някоя от областите, в които отпускат финансиране, може би тази информация ще е ценна за вашия търговски екип :).
Втората презентация и дискусия беше за Оперативна програма Околна среда.
Представи ни я Анастасия Грозданова, главен експерт при Дирекция „Кохезионна политика за околна среда“ на МОСВ.
Приоритетните области, определени за следващите няколко години, са:
1) „Води“;
2) „Отпадъци“;
3) „Биологично разнообразие и НАТУРА 2000“;
4) Други политики за околната среда и изменение на климата; насърчаване на устойчивото развитие, включително в градска среда.
Конкретните дейности и бенефициенти може да прегледате в презентацията ТУК.
Третата оперативна програма, за която говорихме, беше Развитие на човешките ресурси. Тук имаше някои доста интересни акценти.
Темата ни представи Васил Асенов, главен експерт при Дирекция „Европейски фондове, международни програми и проекти на МТСП.
Без да преразказвам презентацията, която може да видите ТУК, ще спомена, че ми хареса посоката, в която мислят занапред нашите управници. Областите с потенциал, които виждат са:
1) Гъвкави форми на заетост;
2) Стартиране на собствен бизнес (УРА!);
3) Социални иновации;
4) Насърчаване на социалната икономика;
5) Субсидирана заетост.
Сериозен акцент ще бъде социалното предприемачество.
Инвестициите ще бъдат фокусирани върху микро, малки и средни предприятия; предприятия, въвеждащи нови технологии, приоритетни за икономиката отрасли и сектори с потенциал да създават заетост.
Основните стълбове на стратегията ще бъдат:
Дълбоко в мен останаха няколко ключови думички: фокус върху младите хора, подкрепа за стартирането на самостоятелна стопанска дейност (услуги за стартиране, консултации), ваучери за обучение на заети лица, насърчаване и промотиране на социалното предприемачество, средства за социален маркетинг, фокус върху резултатите, постигнати от определен проект.
Последната презентация беше свързана с Програма за развитие на селските райони, представена от Милен Кръстев, старши експерт в дирекция „Развитие на селските райони“ на МЗХ.
В предстоящия период ще бъде насърчен маркетингът на земеделските продукти. Овощарство, зеленчукопроизводство и животновъдство ще бъдат с приоритет. Планира се да има стартова помощ за млади земеделски производители. Ако темата представлява интерес, разгледайте цялата презентация ТУК!
И на последно място, но в никакъв случай по важност, представям ви информация, която може да е много ценна за вас – съществуването на Областен информационен център София-град и София-област. В него може всеки, който се интересува от възможностите за финансиране с еврофондовете, да го посети на място и да получи всичката необходима информация. Могат да ви консултират (напълно безплатно) дали някоя програма би била подходяща за вашия бизнес и коя е тя.
Имах възможност да поговоря на кратко с г-жа Мадлен Георгиева, експерт „Информационно обслужване и услуги“. Истински съм впечатлена, че в администрацията работят такива хора, които гледат на работата си като призвание, вършат я с удоволствие, стремят се да правят стойностни неща и да бъдат в полза. Това е голямо насърчение за мен!
Сайтът на Информационния център ще намерите ТУК!
Подобни информационни центрове има в различни населени места. Предоставят безплатни услуги, свързани с консултиране, информация за възможностите за кандидатстване – политики и програми на ЕС, предстоящи инициативи по градове, консултации по проектни идеи – коя е най-подходящата програма за вас и т.н. Актуална информация следете ТУК!
Координатите на центъра са:
гр. София, бул. „Витоша“ №99, 02/851 12 97, 0879 291 120,
Работно време:
понеделник – петък: 9:00 – 17:30
Сигурна съм, че още много хора не знаят за съществуването на този информационен център, а се оказа, че няма средства за неговото популяризиране.
Благодаря на „SOS Предприемачи“, че организираха това събитие! Всички новости от тях може да следите, като се абонирате ТУК.
Фондация „SOS Предприемачи“ е неправителствена организация, чиято основна цел е насърчаване и развитие на предприемаческия дух и частната инициатива в България. Вижте повече за тях ТУК!
От мястото на събитието: Радост Димитрова,
мениджър маркетинг и продажби, Media Start Agency.
Радост е винаги усмихната и лъчезарна. Обича да провокира с въпроси и да вдъхновява. Общуването винаги е с лекота, нетуъркингът – нейна страст. Присъствието по бизнес събития е в резултат от непрестанния й стремеж към развитие. Има интереси в областта на маркетинга и онлайн комуникациите.
Започвам от тази точка заради (УРА!)-то „Стартиране на собствен бизнес (УРА!)“ + подкрепа за стартирането на самостоятелна стопанска дейност (услуги за стартиране, консултации), ваучери за обучение на заети лица, насърчаване и промотиране на социалното предприемачество, средства за социален маркетинг= усвояване на пари за най-общо за рекламно-пропагандни дейности, консултации, обучения и подобни, а дали ще се стартират реални бизнеси Х., а и това не е от значение.
Надяваме се, че ще се стартират реални бизнеси :).