На този въпрос търся отговор през последните няколко месеца, благодарение на курса за лични финанси “Какво не ни казва Кийосаки?”, който посещавам.
Искаме или не, ежедневието ни е пряко свързано с парите: постоянно вземаме решения за покупки. Дори не ми се иска и да си помислям колко често всеки ден мислим за финанси! Ако наистина знаехме, сигурно щяхме да се изплашим доста… Въпреки това, сякаш не им отдаваме толкова голямо значение. Просто защото сме свикнали те да са непрестанно вплетени в живота ни. Докато не свършат парите, обаче. И докато не започнем отново със схемите от къде да вземем, за да платим еди-кое си и как да се справим до края на месеца.
Ако искаме да постигнем добри резултати в тази област, то непременно ще се наложи да понаучим някои неща за парите: как функционират, как се умножават, как се трупат и как се губят.
За професионалисти ли е цялата тази информация? Да! Най-вече за професионалисти в харченето и за професионалисти, които редовно объркват сметките… А сякаш всички имаме тази експертиза по рождението.
Признавам си, че парите са последното нещо, с което бих искала да се занимавам. Не съм особено вдъхновена да правя отчети и да следя краткосрочно и дългосрочно какво се случва в протфейла ми. Но трябва! Ако искам да бъда професионалист в спокойствието и липсата на ежедневно напрежение, налага се да се потрудя и в тази област. И го правя.
Сега ще ви разкрия няколко основни истини за парите, които научих от курса. Всички лектори са практици в областта, представят инфомрацията много разбираемо и близко. До толкова, че да ти се прииска да инвестираш и да спестяваш!
Аз обаче ще се абстрахирам се от имена на лектори, теми, изследвания и цифри. Искам да направя нещо по-различно: ще споделя основните принципи, които чух, записах си и прилагам. Основополагащи са – както за предприемачите, така и за хората, които искат да поставят ред в ежедневието си.
Организаторите ни изненадаха! Може да спечелите БЕЗПЛАТЕН ПРОПУСК за всеки от оставащите модули!
КАК? В 2 лесни стъпки
1. В коментарите под статията отговорете на въпроса:
Кой е най-работещият за мен принцип за спестяване, харчене или инвестиране? Нека да е нещо практично, изпитано и работещо ЗА ВАС! 🙂
2. Запишете в кой модул бихте искали да участвате.
Принципи, които променят разбирането за парите:
Как да гледаме на инвестирането: ДЪЛГОСРОЧНО.
Ако очакваме възвращаемост и печалби за 1-2 години, по-добре да не се захващаме. Инвестирането е стъпка в бъдещето: правите я и продължавате напред, като давате достатъчно много време на инвестицията ви да се развива и да работи за вас (10 и повече години). Пазарът се движи според определени закономерности. Възможно е в първата година да загубите рязко, а след 20 години да се окажете с една добра печалба.
Какво е нужно да се случи преди да инвестирате: ПЛАНИРАЙТЕ!
Инвестирането не е игра. Има няколко въпроса, на които трябва да си отговорите, преди да инвестирате:
- Имам ли резерв от пари, който ще покрие разходите ми през следващите 6 месеца?
- Каква е склонността ми към риск? Въпросът не е само колко искаш да рискуваш, а и до колко можеш да си го позволиш.
- Как се развива пазарът, на който искам да участвам? Какви са хоризонтите пред него?
- Как да разпределя активите си?
- Мога ли да приложа дисциплина при следването на плана за инвестиране, който съм избрал? (Трябва!)
ФИНАНСОВИ ЦЕЛИ: Колко са важни?
Наистина не е лесно да се определят финансовите цели. И тук трябва време, за да решим кое е важно, кое е реално … Друг важен фактор е времето! Тъй като говорим за дългосрочност при инвестирането, то трябва да мислим за неща, които искаме след време (2, 3, 7, 20 години). Това, което ме е впечатлявало в хората, занимаващи се професионално с финанси е, че те не разчитат на случайността! Те имат ясна цел за след 10, 15 години и вървят към нея. Не очакват джакпот от тотото, за да си купят къща. Напротив, те са изчислили кога искат къща, колко пари трябва да заделят всеки месец … и така след 10 години си купуват къща. И те са хора като всички нас и те имат своите изкушения и моменти, в които искат да похарчат някой лев повече, но голямата цел ги приземява.
Колко да инвестираме: 10% ОТ ДОХОДИТЕ!
Този принцип е стар колкото света. От древни времена хората разчитат на това число. Разбира се, всичко е субективно. Някои може да отделят повече, други по-малко. Но важно е да сме дисциплинирани в това начинание. Както казва Кийосаки: “Първо плащайте на себе си!”.
Има ли значение възрастта при спестяванията: ДА, ИМА 🙂
Както се досещате, колкото по-рано започнете да инвестирате, толкова по-добре! Замислете се: какво би било, ако започнете да спестявате на 30 и да имате финасови цели за пенсиониране на 55? Ще имате 25 години, в които ще можете да се погрижите за тази си цел. А какво би било, ако започнете на 40? Така годините стават с 10 по-малко за същата пенсионна възраст, а това е съществен период от време, нали? Така че колкото по-рано, толкова по-добре :)!
Как да разпределя активите си: ДИВЕРСИФИЦИРАНО!
Определено инвестиционния портфейл е много важен за реализирането на вашите финансови цели. Специалистите са тези, които ще ви консултират. Но както съветват и самите те, то разделяйте риска между повече от един рисков актив; разнообразявайте портфолиото от активи, в които инвестирате. Просто казано: не инвестирайте само на един пазар.
Откъде да започна: ФИНАНСОВ ПЛАН.
Струва ми се, това е една от най-пренебрегваните теми. Може би, защото звучи общо и в същото време – познато. “Зная как да си правя финансов план”, ще кажете. Но тук има една подробност. Тя се нарича “действие”. Не само да знаете как, но и да го направите. А, ако няма мотивация и по-дълбоко разбиране защо е нужно, няма да има и действие.
Финансовият план е началото на финансовия ред в джоба ви, в портфейла ви, в сметката ви, в инвестициите ви. Без него не може.
Ето няколко лесни стъпки, които ще ви помогнат да започнете с отчетността за месеца:
1. Отделете една преграда от портфейла си специално за всички касови бележки. Не пропускайте да вземете касова бележка. Целта на бележките не е само да помогнат за осчетоводяването на разходите, а и да ви покажат реалната картина за какво харчите и къде точно отиват онези пари, за които все не знаете къде сте “изгубили” :).
2. Създайте си навик всяка седмица да вписвате своите разходи в таблица в Excel. Знам, че звучи трудно, за някои дори невъзможно, но наистина това ще ви отвори очите за много неща. Този важен навик за управление на личните финанси ще ви накара да гледате по друг начин на парите си. Освен че вече ще знаете за какво харчите, ще започнете и да контролирате и ненужните разходи. Не казвам да се откажете от живота и от нещата, които ви харесват. Но е факт, че често пръскаме пари за неща, от които нямаме реално нужда. Знаейки това, то можем да пренасочим тези пари в инвестиции. И с доходността от тях да сбъдваме по-големи мечти и желания. Хубаво звучи, нали? 🙂
3. Ако сте семейство, много е важно да намерите начин да мотивирате домашните си и те да се включат в това начинание. Определено рядко се получава от първия път, но с настояване, деликатно припомняне и многократно изтъкване на ползите за семейното финансово благо, то имате голям шанс да успеете.
4. Няколко месеца (2, 3) ще ви помогнат да се ориентирате във финансовата картина. Ще знаете колко пари отиват за сметки, за храна, за подаръци, за дрехи и т.н. Някои хора ще кажат, че нямат нужда от такава отчетност, защото всичките им пари отиват за разходи. Истината е, че в повечето случаи просто сме свикнали да харчим, докато имаме. Подобна отчетност освен, че ще помогне наистина да видите къде отиват парите ви, ще ви помогне да изградите и навик, който всички финансово грамотни хора имат. В крайна сметка, това е упражнение, от което само може да спечелите, така че според мен, е по-добре да опитате 🙂
Такива практични неща учим ние. А тепърва ще ги прилагаме. Искате ли и вие да се докоснете до тази атмосфера, която ви предизвиква да към промяна? Все още това е възможно! Курсът е към края си. Остават още 3 модула. Ето кои са те:
Модул 8: Какво не ни казва Робърт Кийосаки за фундаменталния и техническия анализ? (1 юли, 2014 г.)
Модул 9: Какво не ни казва Робърт Кийосаки за недвижимите имоти и застраховането? (15 юли, 2014 г.)
Модул 10: Какво не ни казва Робърт Кийосаки за финансовото планиране и Форекс пазара? (29 юли, 2014 г.)
ЗАПИШЕТЕ се от ТУК! с отстъпка 20% от редовната цена!
Впишете промокод B2BLESSONS!
Организаторите ни изненадаха! Може да спечелите БЕЗПЛАТЕН ПРОПУСК за всеки от оставащите модули!
КАК? В 2 лесни стъпки
1. В коментарите под статията отговорете на въпроса:
Кой е най-работещият за мен принцип за спестяване, харчене или инвестиране? Нека да е нещо практично, изпитано и работещо ЗА ВАС! 🙂
2. Запишете в кой модул бихте искали да участвате.
Хайде, време не остана :)!
Преди време започнах да водя отчета на похарчените пари за месеца точно както е описано в статията. Приятели ми препоръчваха сложни схеми и софтуери, но най-простичкото е най-добре. Разделила съм таблицата на графи: приходи, спестявания, наличност след като извадим спестяванията, консумативи (интернет, наем, ток, транспорт и др), храна, неща които не се купуват често… В цветни таблички по-долу имам всички плащания, които съм направила за отделните графи. Всичката тази информация е свързана чрез формули. Забавно е да гледаш как балансите се изменят! Препоръчвам на всички този подход, ако вече нямате изработена стратегия.
Ще се радвам да пресъствам на 9-тия Модул – Какво не ни казва Робърт Кийосаки за недвижимите имоти и застраховането?, защото майка ми имаше интерес към тази област и явно съм го наследила от нея.
Много подробно и разбираемо описано! Благодаря за коментара!
А аз хвърлям лев, оставям бакшиши на палавите сервитьорки и ставам и си заминавам, колкото до Робърт Кийосаки този аз съм го създал
Пестенето е за пестеливковците 😀
„Как да гледаме на инвестирането: ДЪЛГОСРОЧНО“ – да, иначе няма да е инвестиране
„Какво е нужно да се случи преди да инвестирате: ПЛАНИРАЙТЕ!“ – не става. Всичко е толкова динамично, че плановете не издържат и се налага твърде често да се променят. Накрая не остава нищо от тях. Затова по-скоро трябва да има насока и тя да се следва. Това е важното, това общия поглед. Планът е детайли, които нямат особено значение, ако се следва насоката.
„ФИНАНСОВИ ЦЕЛИ: Колко са важни?“ – не са чак толкова важни. Те не могат да отчетат бъдещата инфлация, промяна на пазари, държавна политика, регионални конфликти и какво ли още не. А всичко това може да попречи на реализацията. Често се случва.
„Колко да инвестираме: 10% ОТ ДОХОДИТЕ!“ – не е лош процент. Затова е толкова стар. Все пак, по-добре е да не се робува на числа. Не бива да се робува на нищо. Инвестира се колкото е възможно без това да води до колапс в някаква насока.
„Има ли значение възрастта при спестяванията: ДА, ИМА“ – да, но това не означава, че ако си в напреднала възраст няма смисъл да започваш. Инвестирането не носи полза само и единствено за инвестиращия. То има икономически и социален ефект за цялото общество като създава БВП и трудова заетост. Не на последно място, повечето от инвестициите се наследяват (с изключение на инвестиции в знания и умения).
„Как да разпределя активите си: ДИВЕРСИФИЦИРАНО!“ – не е точно така. Диверсифицира се тогава, когато инвестираната сума е станала вече голяма. До тогава трябва да се инвестира целенасочено в точно определено начинание, тръгващо от нула и вие да участвате идеята, проектирането, началото и израстването му. Грешка би било да се отделят всеки месец пари, които да се инвестират в акции на отдавна съществуваща компания с голям капитал по две причини – отдавна съществуваща означава, че има малка вероятност за растеж и развитие, а големия капитал означава, че вашата инвестиция ще има твърде малък дял в него и по тази причина твърде ограничена информация и никаква възможност за контрол.
„Откъде да започна: ФИНАНСОВ ПЛАН.“ – единствения смисъл от него е да се създаде самодисциплина на разходите. Но пък е изключително важно да я има. Например, един модерен телефон струва няколкостотин лева. Един елементарен здраве телефон е до 100 лв. Имaте ли нужда от скъпия телефон ? В повечето случаи отговорът е отрицателен – той не може да замести компютър пълноценно и така се налага да имате и двете. Значи е по-добре евтин здрав телефон. Разликата може да се инвестира.
Чудесен коментар!
А кой от модулите бихте искали да посетите безплатно? 🙂