ЯНУАРИ и ФЕВРУАРИ 2012
Тема на месеца: БИЗНЕС ПЛАНИРАНЕ
Ако искате да прочетете нещо по темата,
а все още не сте го видяли тук, не се колебайте да пишете!
Три финансови предположения, нужни на всеки бизнесплан
Няма как да избягаме от финансовото прогнозиране, докато си правим бизнес плана. Ако сте артистична личност, този материал ще ви е доста скучен, но точно затова ще е необходимо да го прочетете поне три пъти. Представете си следната картина: имате страхотна идея, сигурни сте, че вие сте човекът за нейната реализация, нямате търпениe да започнете… Идва моментът обаче, в който усещате спирачка, която ви пречи да продължите. Точно тогава стигате до един важен въпрос.
Какви финансови прогнози е нужно да включва моят бизнес план?
Очевидно е нужно да прекроите бизнес плана според специфичните си нужди. Но предвид реалната ситуация, почти винаги се налага да боравите с основни финансови прогнози. Дори ако управлявате организация с нестопанска цел, не можете да избегнете парите, нито трябва да опитвате. Нужен ви е план, за да сте сигурни, че имате пари в банката. Трудно може да се измисли бизнес план, който няма нужда от това.
Почти изцяло финансите и счетоводството боравят с три основополагащи финансови отчета: отчет за приходите и разходите, баланс и отчет за паричните потоци. Но има съществена разлика между счетоводство и бизнес планиране. Счетоводството най-вече описва минали транзакции, като ги подрежда в тези три отчета, (които биха могли да се нарекат и таблици.) Бизнес планирането гледа към бъдещето. То разчита на предполагаеми месечни резултати, чрез които се опитва да предвиди как тези отчети ще изглеждат в бъдеще.
Отчет за бъдещи приходи и разходи
Отчетът за приходите и разходите, независимо дали описва минал или бъдещ период, се фокусира върху печалбите или загубите. Той показва финансовото представяне през даден период от време, като месец, тримесечие или година. Форматът на отчета за приходите и разходите в бизнес плана ви е същият, какъвто и по счетоводните стандарти.
Този отчет започва с продажбите. После показва преките разходи, свързани с тези продажби. В зависимост от бизнеса ви, това могат да бъдат производствени разходи, разходи по продажбата на стоки или преки разходи по доставка на услуги. Извадете преките разходи от продажбите и ще получите брутния марж, обикновено в пари или проценти. Брутният марж е полезен при сравняване на състоянието на вашия бизнес със стандартите за отрасъла, така че банкерите и финансовите експерти могат да го видят.
След това извадете допълнителните разходи, включително лихви и данъци. С което стигате до печалбата – най-важната част.
В бизнес планирането невинаги можете да отчетете доходите си, защото често нямате доходи за деклариране. Вместо това, съставяте проект на отчета за приходите и разходите, наречен проформа отчет. Той следва същия формат, но се отнася за бъдещето, затова е нужна квалифицирана оценка. Опитайте се да дадете възможно най-точни предположения за месечните резултати и започнете оттам.
Прогнозиран баланс
Балансът на дадена компания е отчетът за състоянието й към даден момент, като, например, края на месеца или края на годината. Той показва активите, задълженията и капитала.
Активите са обикновено пари в брой или вземания, дължими на компанията, стоки и инвентар, като столове, маси, машина за кафе, превозни средства и др. Пасивите са задължения: пари, които компанията дължи по сметки и заеми. Капиталът е средства, вложени в компанията, които обикновено включват пръвоначалните инвестиции или задържани приходи. Скорошните придобивки обичайно се включват към капитала, като връзка с печалбата и загубата.
В бизнес плана говорим за прогнозиран или проформа баланс. Това е още едно експертно предположение, в този случай относно активите, задълженията и капитала в бъдеще.
Едно вълшебно изравняване, съществено за целия набор отчети, е, че
активите винаги трябва да са равни на сбора от задълженията и капитала.
Ако това не се получава, значи балансът не е баланс, или има някъде грешка.
Прогнозиран паричен поток
Паричният поток изглежда е възприеман като второстепенен в счетоводството, но за планирането е от същностно значение. Ако сбъркате тук, ще се чудите как да вържете двата края.
Прогнозираният паричен поток се основава на информация както от отчета за приходите и разходите, така и от баланса, като е връзката между тях. Той показва парите, които влизат и излизат от предприятието, месец след месец, и вероятния баланс между тези два потока.
Причината паричният поток да е толкова важен е, че отчетът за приходи и разходи не отразява всички пари. Може да има продажби, които още не са отчетени, например. Балансът също не отразява всички пари. Може да има вноски по заеми или нови заеми, или нови инвестиции, или закупуване на авоари, като никое от тях не е отразено в отчета за приходите и разходите. Отчетът за паричните потоци е връзката между другите два.
Други отчети и прогнози
Има и други общоприети отчети, но тяхната употреба зависи от особеностите на бизнеса ви. Техният списък започва с пазарни прогнози и статистики, като общия размер на пазара, размер на целевия пазар или пазарен ръст. Често това се счита за ключово при компании, търсещи инвестиции, защото инвеститорите се интересуват от пазара.
Относимостта на тези допълнителни таблици зависи от конкретната употреба на плана, но първите три – отчет за приходите и разходите, баланс и отчет за парините потоци – са задължителни за всеки план.
Идеите са взаимствани от Тим Бери, експерт по бизнес планиране.
Превод: Цвети Бояджиева
Още по темата:
Коментари
Липсват коментари.