В следващите няколко минути ще ви срещна с един ведър, усмихнат и деен човек, който организира Travel Camp – първият локален семинар за маркетинг в туризма в България. Запознах се с него на SEO курса, където бях лектор. А след това се засичахме и по следващи събития. Десислав е ентусиазиран и прицелен в мечтите си. А защо те са толкова важни за него, ще разберете в интервюто :).
Представи се, моля! С какво се занимаваш в момента?
Здравейте, читатели, приятели и нет сърфисти, случайно попаднали на това интервю в един от най-полезните блогове за бизнес уроци! Казвам се Десислав Кузманов и съм управител на една от най-младите, но перспективни агенции за онлайн маркетинг в България – NewRank.bg. Ако трябва да дам кратко определение на това, с което се занимавам, отговорът би бил – управление на онлайн присъствието. Това е процес, при който се комбинират множество канали за онлайн маркетинг, с цел да се постигне по-добро присъствие на бранда в дигиталния свят. В началото започнах да се занимавам само със SEO, но през годините постепенно осъзнах, че оптимизацията за търсачки е само една част от маркетинговия микс; че единствено комбинацията между различните канали би донесла стабилен и дълготраен успех на всеки бранд.
Какво те задвижва, за да продължаваш?
Мечтите. 🙂 Знам, че звучи странно, но аз съм човек с много развито въображение. Всеки проект, с който се захвана, се превръща в малка мечта, която се стремя да сбъдна. В повечето случаи успехът е гарантиран, защото лесно се вманиачавам в това, което правя, и трудно се отказвам. Приятелката ми понякога ми го натяква, но често се оказва права. Човек трябва да знае кога да се откаже, ако даден проект не върви добре и няма да има очаквания успех, а аз съм от хората, които трудно приемат поражението.
Кои са основните предизвикателства в работата ти на ежедневно ниво?
Най-голямото предизвикателство за моята работа съм самият аз, и по-точно непоносимостта, която изпитвам към рутината. Една от основните причини да се занимавам с онлайн маркетинг е, че това ми дава възможност да избягам от този неприятен момент. Всеки проект е различен, съответно избирам различна стратегия за неговото развитие. Това поддържа интереса ми, зарежда ме с желание за работа. Рутинните неща ме правят мързелив и неефективен. Затова предпочитам да се доверявам на колеги за тях. Случва се и да отказвам проекти, които не са ми интересни точно поради тази причина. Просто знам, че не съм човекът, който ще работи с желание по този проект, затова е по-добре да не си губя времето.
Организираш Travel Camp. Каква е главната цел на събитието?
През последните години Интернет стана все по-социален, туристическият сектор започна бавно да се променя паралелно с това. За съжаление това остава незабелязано от голяма част от бизнеса и все още се разчита на старите „изпитани“ методи. В близкото бъдеще се очакват по-фундаментални промени, които завинаги ще променят начините за предлагане и промотиране на туристически услуги. Целта на събитието е да помогнем на собствениците на малки хотели и къщи за гости да се подготвят за тези промени, защото при отсъствието на сериозен финансов ресурс се налага да подходиш една идея по-креативно, за да успееш.
Какво очакваш да се случи?
По-скоро се надявам. Надеждите ми са, че бизнесът ще разбере грешките и недостатъците в работата си и ще реализира нужните мерки, които ще му позволят да се адаптира към новите условия навреме. Както вече казах, предлагането на туристически продукти се изменя с бързи темпове. Сега е моментът да се работи иновативно в тази насока.
Как успя да го организираш?
Не беше трудно, защото имах подкрепата на местната управа, както и на лекторите, за което съм им безкрайно благодарен. Най-големите трудности по организацията се оказаха малките неща, за които мнозина не подозират, преди да се захванат с организацията на събитие от подобен мащаб.
Кои са основните дефицити на туризма в България по отношение на маркетинга?
При предлагането на туристически продукти най-важното нещо е да предвидиш желанията и потребностите на своите клиенти, след което да предложиш нещо по-добро от конкурентите си. В крайна сметка успехът на една маркетинг кампания (не само в сферата на туризма) зависи изцяло от качеството на услугите, които предлагаш.
Ти помагаш и в семейния ви бизнес – къщи за почивка „Кузманов“ . Как стигна до идеята за развиване и на такъв тип бизнес? Кои са предимствата на семейния бизнес?
Най-голямото предимство на всеки семеен бизнес е, че работиш с хората, които обичаш. Моят принос опира само до онлайн присъствието, а родителите ми се занимават с останалите неща – приемане на резервации, поддръжка на къщите и куп други скучни и рутинни неща, за които няма смисъл да навлизам в подробности. Ключът към успеха е в разбирателството, защото често не говорим на един и същ език по отношение на развитието на определена идея, а това до голяма степен влияе върху развитието на перспективите пред нас.
Кои са трите бизнес урока, които си научил от опита си до момента?
1. Парите не са единствената мярка за успех. Да направиш нещо смислено и хубаво с тях – това вече е наистина успех!
2. Страхът от провал е по-страшен дори от самия провал. Мислете за успеха!
3. Не се захващайте с орташка работа, освен ако не е семеен бизнес! Тук може да ме обори някой, но аз имам доста горчив опит. Това е моята лична препоръка.
Извън бизнеса:
О, за хобитата си мога да напиша цяла статия. Избягвам шумните места, защото ме натоварват. Обичам да пътувам, да ходя за риба, на ски, езда, пейнтбол и още куп други неща, за които мога да напиша цяла статия, но едва ли ще е интересно за читателите.
Коментари
Липсват коментари.