Успяващ е този човек, който може да изгради здрава основа с тухлите,
които другите са хвърлили по него.
Дейвид Бринкли, телевизионен журналист
Ако се вгледате в живота на хора от различни професии, които са постигнали траен успех, ще видите, че те почти винаги са притежавали позитивна нагласа. Ако желаете да бъдете ефективен лидер, да имате позитивна нагласа е просто задължително. Това не само определя вашето ниво на личностно поведение, но рефлектира върху начина, по който другите общуват с вас.
Помислете над следните неща и научите повече за това, какво означава да бъдеш позитивен:
Твоята нагласа е въпрос на избор. Средностатистическият човек смята, че обстоятелствата определят неговата нагласа. Кое е първо – обстоятелствата или нагласата? Истината е, че няма значение какво ви се е случило вчера – днешната нагласа е ваш собствен избор.
Твоята нагласа определя действията ти.Семейният консултант Денис Уейтли твърди: „Да си победител не е дар по рождение, въпрос на високо ниво, на интелигентност или на талант. Дали ще си победител се определя изцяло от нагласата, а не от способностите”. Твоята нагласа е от решаващо значение, защото тя определя как да действаш...
Твоите хора са огледало на твоята нагласа. Изненадващо е, ако хора, които демонстрират лоша нагласа, очакват техните хора да са оптимистично настроени. Законът за магнетизма е верен – вие сте точно като тези, които привличате. Твоята позитивна нагласа и ентусиазъм вдъхновяват самия теб, но и хората около теб. Едисън казва: „ Ако единственото нещо, което завещаем на децата си, е ентусиазмът, ние ще сме им дарили неизмеримо богатство”.
По-лесно е да се подържа добра нагласа, отколкото да се загуби и да се гради наново. Ако вече имате положителна нагласа, запазете я. Ако очакването на най-доброто от вас самите и от другите ви носи само неприятности – не се отчайвайте. Тъй като сами избирате нагласата си, винаги можете да я промените.
Да поразсъждаваме за това
Английският сърдечен хирург Мартин Лойд-Джоунс изтъква: „Голяма част от нещастията в живота се дължат на факта, че слушаме себе си, вместо да говорим на себе си”. Какви гласове чуваш? Когато се срещаш с хора, казваш ли си, че ще те разочароват? Когато си изправен пред нова ситуация, един глас в главата ти казва ли ти, че ще се провалиш?Ако до теб достигнат лоши известия, научи се сам да променяш нагласата си в позитивна, като предпазиш твоето съзнание от спускане в негативните разклонения на пътя. СЪВЕТИТЕ НА МАКСУЕЛ за усъвършенстване на нагласата:
- Храни се с правилната „ храна”. Слушай мотивиращи послания; чети книги, които изграждат позитивна нагласа. Ако консумираш добре балансирано меню от правилно подбрана „храна”, ти ще можеш да промениш мисленето си в позитивно.
- Постигай някаква цел всеки ден.Някои влизат в коловоза на негативността, защото усещат, че не се развиват. Ако това е вярно за теб, започни да си определяш и да изпълняваш постижими задачи всеки ден. Това ще ти помогне да развиеш позитивно мислене.
- Напиши на стената мисли, които да ти напомнят да мислиш позитивно. Алекс Хали имал в кабинета си картина на костенурка, намираща се на стълб от ограда. Тя му напомняла, че всеки се нуждае от помощта на другите.
Закачи на стената си спечелени награди, вдъхновяващи плакати, получени писма, мисли …, които ще те вдъхновяват.
ДА СЛЕДЯ:
Каква е моята преобладаваща нагласа – позитивна или негативна? От какво се определя нагласата ми – от обстоятелствата, хората, постиженията …?
ПРЕДИЗВИКАТЕЛСТВОТО: Достави си подходящата „храна”, за да промениш твоето мислене в позитивно. Избирай позитивната нагласа всеки ден, във всяка ситуация и във всяко взаимоотношение.
СПОДЕЛЕТЕ: Тъй като това е работа във виртуален екип, споделете размислите си в коментарите под статията.
………..
Това е поредицата 21-дневно предизвикателство от книгата на Джон Максуел „21 незаменими качества на лидера“. Всичко тук е адаптирано или цитирано от книгата. Предложението „Да следя за деня”, „Предизвикателството” и „Споделете” е по идея на автора на блога.
ДА СЛЕДЯ:
Много интересно! Определено съм позитивна, поне от както съм решила да не съм „чак толкова“ чувствителна. Точно днес реших, че няма да оставям несъществени неща и най-вече миналото ми, успешно или не да определят нагласите ми. Вътрешното ми отношение не може и не трябва да се гради на „стари нагласи“, но по-скоро определящи са ценностите.
ПРЕДИЗВИКАТЕЛСТВОТО: За мен е отново да остана постоянна.
СПОДЕЛЕТЕ: Истина е, че избора за „храната“ винаги си остава в моите ръце и отговорността за нагласите също е моя. Никой не е „най-виновен“ за състоянието ми освен самата мен, така че хора или обстоятелства си остават на заден план, даже не могат да ме определят и не би трябвало…и вече не се отчайвам като се проваля, анализарам, решавам и пак действам. Нали знаем, че успелият се отличава, не по успеха си от неуспелия, а по това, че просто се е изправил още един път. И…аз така!
ДА СЛЕДЯ:
Каква е моята преобладаваща нагласа – позитивна или негативна?
Осъзната ми нагласа е позитивна. От какво се определя нагласата ми – от решението ми и избора ми за позитивизъм.
ПРЕДИЗВИКАТЕЛСТВОТО:
Мога ли да попитам – как възприемате това, което се случва около вас: като проблем, като урок от който излизаш обогатен, като съдба?
Как взимаш решения – разумно или емоционално? Допускаш ли да се дразниш на независещи от теб фактори?
СПОДЕЛЕТЕ: Да бъда позитивна се уча от уроците е едно от най-добрите решения, които съм взела и все още спазвам.
Резултати:
Слънцето грее, птичките пеят, между короните на дърветата се прокрадват слънчеви лъчи, във форма съм, усмихната съм, готова съм да общувам със света, ако някой има нужда от мен – насреща съм, готова съм да реша проблема на клиентите ни по най-добрия за тях начин, готова съм да помогна за развитието на фирмата в която работя и всичко това ми доставя огромно удоволствие………………………………………………
А сега, ако взема решение да бъда негативна:
Уфффффф, писна ми от тази аларма дето ме събужда. Ето пак сама ще си правя кафето, няма ли поне един път някой да ми го направи и сервира. Уф и какво, пак в трафика, при тия дето не се знае кой им е дал книжката и като че ли няма автобуси. И сега пак цял ден се занимавай с мрънкащи клиенти дето не знаят какво искат. А бе да си намерят някой дето ще ги търпи и само да ме предизвикат ще видят те. Какво като си плащат и аз съм човек……………………..
Е просто втория вариант го засичам в някоя реклама за филм или чувам откъслечно подминавайки хора на улицата. Просто това няма място в моя живот.
Добре, че човешкият мозък разбира какво е написано и с пропуснати букви 🙂
Хареса ми споделеното. :о)
Да следя:
Преобладаващата ми нагласа е позитивна. Определя се от моето убеждение, че във всеки човек със сигурност има вложено нещо добро. Откривам това добро, казвам му го. Общувам повече с добрите неща: смелост, честност, справедливост, вътрешна убедителност, равновесие, готовност за помощ, интелигентност, изчерпателност … Това наистина са все добри наличности вътре в човека! Впечатляват ме, оценявам ги.
Понякога някой ми казва: „Не знаех, че имам това добро нещо. Чувал съм само лоши неща за себе си. Мисля, че не се справям добре. Целият ми живот е в хаос“. Затова следвам принципа: когато видя нещо хубаво в човека, непременно да намеря повод да му го кажа. Открила съм, че това работи добре, помага на достойнството, внася настроение. Човек започва да вярва, че е добър, че може да се справи, че изходът от трудното обстоятелство е в самия него.
Когато между две страни има боричкане въз основа на недоразумения, завист, закостеняло мислене, гняв, възприемам, че това са детски реакции; понякога поглеждам на тях иронично. Ако търсят помощта ми, помагам с каквото мога, ако не – гледам да не се впримчвам. Впоследствие нещата се изчистват …
Не бързам да издавам присъди за действията на даден човек, защото си мисля, че ако бях на негово място, може би бих постъпила по-зле от него.
Позитивната ми нагласа е почти постоянна – не се определя от хората, обстоятелствата и успеха. Но, когато хората са добри, възникват добри обстоятелства и имам успех, много се радвам.
Предизвикателството:
Да не коригирам човека, ако не ми е дал правото да говоря в живота му; ако не ме е попитал какво мисля за него. Това е основната ми позитивна нагласа към хората, с които съм във взаимоотношения.
Сподели:
Понякога, дори да имаш здрава ценностна система, никога не знаеш колко ти е силата, докато не издържиш проверката на обстоятелството.
ДА СЛЕДЯ:
Чудесна тема! И аз съм в групата на позитивните, поне в 90% от случаите. Преди време не беше така, но с Божията помощ и с подкрепата на качествените хора около мен (и с доста работа от моя страна) това се промени. И съм много по-доволна от живота си!
Което не означава, че понякога обстоятелствата не могат да ме предизвикат да гледам не особено позитивно на ситуацията… и тогава трябва да се боря.
ПРЕДИЗВИКАТЕЛСТВОТО:
Това е едно от нещата, които за мен са много важни – четенето на подходящи вдъхновяващи книги, особено биографии. За съжаление от както имаме бебе, не ми остава много време за това, и явно ще трябва да поработя върху разпределението на времето си…
СПОДЕЛЕТЕ:
Сетих се за един стих, които много харесвам. За съжаление не знам автора…
„Когато паднеш и те заболи,
от срам и болка ти глава не свеждай!
На упрек и на присмех претърпи,
встрани от пътя си недей поглежда!
Стани! Напред загледан, продължи!
А стигнеш ли, а стигнеш ли до края,
не крий – на всички смело разкажи
как падал си. Самичък как си ставал!“
Благодаря позитивни момичета ,признавам Ви тази вечер съм много доволна от Вашите дискусии,колкото повече ,по добре ,различно изказани думи в една посока .
Мисля ли позитивно и още как,винаги съм се опитвала ,да прогонвам негативизма далеч от себе си и често съм успявала ,като всеки нормален и здравомислещ съм попадала и в не лицеприятни състояния ,за което после съжалявам.
Винаги се старая да дам необходимия съвет и кураж ,ако усетя ,че човекът до мен има нужда от това ,и успявам ,това ми дава сили и си казвам ,мога повече , мога още и мога и мога .
Признавам си слабостите -понякога съм слаба ,но само пред себе си ,много е трудно друг да го усети /поне така беше преди години/ .
Падането по колене и изправянето става от раз, защото знам ,че закъснението носи болка и по-големи разочарования .
Стремя се да проявявам разбиране и никога да не се намесвам ,без причина в личностни взаимоотношения и да не вземам страна по спорове.
Съжалявам ,че просрочих денят , с позитивизъм започвам ,новия 14 ден .
ДА СЛЕДЯ:
Моята преобладаваща нагласа определено е позитивна и това се определя не от обстоятелства или хора, а от моето решение да е така. Правя неща, които ми харесват и се старая да давам най-доброто от себе си – това също ми повлиява:) Постиженията определено ми носят удовлетворение, но ако се разчита на тях да поддържат добрата нагласа – мисля, че в дългосрочна перспектива няма да е много резултатно, защото освен успехите има и много уроци:) Днес подхождах с позитивна нагласа, ведрост и усмивка в разговорите и срещите, които имах, а това определено скъсява дистанцията и предразполага. Подходих така и към не особено любезен човек в работата ми и вместо да се подразня, че не ми оказа съдействие, което е в негов интерес, се запитах: „Допускам ли да се дразня на независещи от мен фактори?“ 🙂
ПРЕДИЗВИКАТЕЛСТВОТО:
Сутрин ставам с благодарност за този дар – новия ден. Доставих си храната днес, като пътувайки в градския транспорт си четях от „Мисли и забогатявай“ на Наполеон Хил.
Използвам всеки ден възможността, че много пътувам, да чета книги през това време, и това много ме вдъхновява:) За нагласата ми помага и слушането на музика – не мога да живея без нея.
Много зареждащо за мен е и да направя нещо добро през деня, да кажа добра дума, да насърча. Това направо ми дава криле и поражда една необикновено щастлива усмивка:)
СПОДЕЛЕТЕ:
Когато се срещам с хора, подхождам с доверие, а не със съмнение. Както споменава Мая, и аз вярвам в доброто у хората и го търся. На много хора им изглежда това мое поведение наивно. Но не е ли обратното живот в постоянен страх – да не те излъжат, разочароват…? Защо да си го причиняваме? Разбира се, не изключвам предпазливостта:)
Тук ще споделя нещо доста лично – ето какво съм си написала на десктопа и това ме мотивира и помага в трудни моменти:
1) Винаги можеш да се откажеш, но никога не можеш да спечелиш, без да опиташ!
2) Никакво изпитание не ви е постигнало освен това, което може да носи човек; обаче Бог е верен, Който няма да ви остави да бъдете изпитани повече, отколкото ви е силата, но заедно с изпитанието, ще даде и изходен път, така щото да можете да го издържите.
ДА СЛЕДЯ:
Уча се постоянно да бъда благоразположена към хора, които са склонни да не си спазят уговорките; да закъснеят; да бъдат некоректни. Преди всичко се самопредизвиквам отношението на хората да НЕ предизвиква негативизъм у мен. Моята тайна е една: Когато не приемам нещата лично, е много по-лесно да продължа напред с усмивка. Затова винаги си припомням истината, че човекът не реагира некоректно заради мен, а заради факта, че той си е такъв и така би реагирал с всеки. Това ми дава положителна нагласа и към хората, и към обстоятелствата.
ПРЕДИЗВИКАТЕЛСТВОТО:
Най-подходящата храна, която работи дълбоко в мен и променя отношението ми, е Библията. Никоя друга книга не ме „храни“ така. Имам ли нужда – отварям и зная, че това, което чета, произвежда живот вътре в мен.
СПОДЕЛЕТЕ:
Едно от най-важните неща за мен е да се обграждам с хора, които са настроени позитивно; които не са дребнави и мърморещи; които не мислят само за себе си, а поглеждат със загриженост към другите. Тези хора ми дават стимул.
БР
🙂 Аз съм супер позитивен човек!!! И вярвм, че трябва да има повече такива хора и светът и живота ни ше стане по-лек! Благодаря и за този ден! Успех на всички! 🙂
Работя върху позитивната си нагласа вече малко повече от две години. Решаваща роля при мен в това отношение изиграха книгите на Джон Кехоу и присъствието ми на семинара му в София. От тогава се старая „външният свят“ да не влияе на „вътрешния ми свят“, или поне това да се случва колкото може по-малко. Наблядавам се, и ако в съзнанието ми нахлуе негативна мисъл, използвам някой от методите на Кехоу, за да я прогоня.
Освен книгите за позитивно мислене, от голямо значение за мен са и срещите ми с позитивномислещи хора. Избягвам контакти с негативни и мрънкащи, а ако обстоятелствата позволяват, търся деликатен начин да прекратя отношенията си с тях.
Освен една мисъл на Р.Кийосаки, за която споменах в предишен коментар, на стената ми висят още две, които ми дават сили да продължавам. Те са:
1.“…Можеш да направиш всичко, което искаш да направиш. Всеки път , когато правиш това, което ти доставя удоволствие, се случват прекрасни неща. Това е начинът да бъдеш грижовен към себе си и по този начин ще намериш радостта в твоя свят..“-Луиз Хей
2. “ Можеш да преместиш скала само, ако пренасяш камък по камък“- Китайска поговорка
Има много още какво да се желае при мен по темата :))))
Това определено ми помага – „Напиши на стената мисли, които да ти напомнят да мислиш позитивно.“, както и картинки, наистина вършат работа, понякога дори ти оправят деня.
Нека споделя и аз малко „храна“:
EXTRAordinary Thinking….
„When The Obvious Seems Overwhelmingly Negative, It’s Time To Reach out For One More Miracle.“ I BELIEVE IN MIRACLES 🙂
ДА СЛЕДЯ:
Моята преобладаваща нагласа е позитивна.Нагласата ми се определя от принципите и ценностите ми и от това каква съм.
ПРЕДИЗВИКАТЕЛСТВОТО:
Да , избирам позитивната нагласа всеки ден, във всяка ситуация и във всяко взаимоотношение.
За мен е много важна позитивната нагласа. Само с позитивно мислене не става….трябва и нагласа 😉 Мисля, че я имам в излишък 🙂 За това много ми помага факта, че неприемам нищо лично и прощавам много лесно. Всички хора са различни и действат според тяхната гледна точка.
Всяка сутрин започвам денят си с проочит на позитивни мисли и статии. Много обичам също да чета мотивиращи книги и да посещавам семинари с такава насоченост (чувството и зарядът, който носят е неописуем). В бележникът си със задачки и на стената до леглото ми съм си поставила различни цитати и положителни утвърждения… А относно целите…още в края на миналата година си поставих такива за новата . Направих си и visionboard. Изключително полезно и ефективно е. Препоръчвам го на всички! Вече мога да се похваля с първите си постигнати цели за годината 🙂
Казаното по-горе от мен е валидно и към настоящия момент.
Днес избрах да отдам вниманието си на идеи:)
Относно думите: „Твоята позитивна нагласа и ентусиазъм вдъхновяват самия теб, но и хората около теб.“ – бих казала, че и хората около теб вдъхновяват теб и се получава един хубав затворен кръг:)
В повечето случаи съм позитивно настроена, макар че и аз си имам моите негативни моменти – особено когато съм изморена и гладна :о). Опитвам се да чета по нещо „хранещо“ всеки ден, не винаги се получава (ако трябва да съм честна, последните месеци доста бях занемарила четенето на полезни за мен неща), но последните 1-2 месеца определено има напредък!
ДА СЛЕДЯ:
Старая се да поглеждам от добрата страна на всяко предизвикателство. Например, през последните няколко месеца имам здравословно неразположение, което ми пречи да върша нещата със същото темпо, както преди. Но, за да не се заравям в реалността, избрах да погледна от по-различен ъгъл. Ще споделя с вас основните гледни точки, които ме закрепиха, а те определено са положителни.
В условията на тази болест:
1. Имам възможност за почивка (нещо, което рядко се случваше преди);
2. Ако не мога да върша неща активно, тогава се съсредоточава да разивам проектите си онлайн.
3. Ако преди исках да свърша всичко сама, сега е възможност да открия онези хора, с които имаме едно виждане, за да си разпределим отговорносите.
4. Преди не се замислях колко задачи на ден ще поема, но сега е възможност внимателно да прецизирам изборите си и да бъда внимателна.
Резултатите от този начин на мислене не закъсняха. Мога да кажа, че през този „неактивен“ период постигнах най-много резултати по тези 4 точки, които споделих. Невероятно, но факт!
Така че – в този случай позитивната ми гледна точка не се определи нито от хората, нито от обстоятелствата, а от решението да не се заравям в случващото се негативно.