Важните неща, на които трябва да обърнете внимание при започване на свой бизнес и регистрация на търговско дружество
Дошъл е моментът, в който сте решили да поемете по смелия път на предприемач и да започнете свой собствен бизнес. За да реализирате идеите си, ще Ви бъде необходимо да регистрирате и свое търговско дружество, което да олицетворява идеите, визията и усилията Ви в правния мир.
Изборът Ви на тип търговско дружество е от значение за бъдещата Ви дейност за това за Вас е важно да знаете:
Съгласно българското законодателство, съществуват 5 вида търговски дружества: събирателно дружество, дружество с ограничена отговорност, командитно дружество, акционерно дружество и командитно дружество с акции.
Едноличен търговец (ЕТ) по смисъла на закона не е търговско дружество. Най-често регистрираните търговски дружества са ООД и АД, като и двете могат да бъдат еднолични /собственикът на капитала е едно лице/, тоест ЕООД и ЕАД.
Накратко ще обясним какво трябва да съобразите като избирате на кое от видовете дружества да се спрете и какви са предимствата и недостатъците:
Едноличен търговец (ЕТ)
Нека първо да разгледаме правния статут на едноличния търговец (ЕТ). Съгласно закона като едноличен търговец може да се регистрира всяко дееспособно физическо лице с местожителство в страната. Много често хората се подвеждат поради по-ниските разходи за регистрация и счетоводно обслужване, че избирайки ЕТ е изгодно.
Основното, което следва да имате предвид е, че за задълженията на едноличния търговец отговаряте с цялото си имущество. Това означава, че при сключване на договори като едноличен търговец с други лица, тези лица ще имат право да търсят задълженията си от Вас като физическо лице, ако едноличният търговец няма достатъчно имущество. Наред с недостатъците обаче, ЕТ има и своите предимства като в зависимост от дейността може да имате по-ниски разходи за функциониране на бизнеса Ви.
ООД
Сега ще очертаем и правната рамка на ООД, за да разберете каква е и основната разлика. ООД се регистрира с капитал, който може да бъде минимум 2.00 лева. Срещу този капитал всеки съдружник притежава дял от дружеството. Съгласно законодателството ни, дружество с ограничена отговорност може да се образува от едно или повече лица, които отговарят за задълженията на дружеството с дяловата си вноска в капитала на дружеството.
Това означава, че ако използваме горния пример със задълженията по договорите, ако регистрирате ООД и имате задължения, отговаряте към кредиторите си до размера на вноската, направена в съответното ООД и те няма да могат да търсят тези задължения от Вас като физическо лице. Това е основната разлика с ЕТ. Разходите за регистрация на ООД и съответно ЕООД, са по-високи, освен това и счетоводното обслужване ще е на по-висока цена в сравнение с ЕТ, но пък рискът, който носите, е ограничен до размера на вноската, която сте направили в капитала.
Акционерно дружество
Нека разгледаме и правната уредба при акционерното дружество. То е търговско дружество, чийто капитал е разделен на акции. Разликата с ООД е съществена. Докато ООД можете да учредите с капитал 2.00 лева, минималният размер на капитала на АД е 50 000 лева. Капиталът на ООД е разделен на дяловете на съдружниците, при АД капиталът е разделен на акции. Дяловете на ООД не се прехвърлят свободно, както акциите на АД. Има прилика между двете дружества при отговорността. Акционерите не отговарят за задълженията на дружеството, а носят отговорност към дружеството само до размера на стойността на акциите. Разходите по учредяване и управление на АД са значими, в сравнение на разходите при учредяване на ООД.
Накратко очертахме основните неща, които трябва да знаете, когато Ви предстои регистрация на търговско дружество. Изборът Ви е от значение за цялостната визия на Вашия бизнес и с него правите първата си крачка по пътя на своето развитие.
Автор: Елица Александрова
Казвам се Елица Александрова и съм част от екипа на Jurist.bg. За мен правото и възможността да съм юрист е не просто професия, то е удоволствието, което получавам, помагайки на хората всеки ден.
Създавайки Jurist.bg искаме да покажем, че в момент на ежедневното развитие на технологиите, юридическите услуги трябва да се приспособяват към създадената среда и да има бърз и лесен достъп до тях.
Обичам предизвикателствата и вярвам, че когато човек има воля, желание и достатъчен стремеж, той е удовлетворен от резултатите, които постига. Смятам, че човек трябва да прави това, което обича и да е зает постоянно с него, защото само така успява да се развива правилно. Поради тази причина се стремя да съм на линия постоянно за всеки, който има нужда от услугите ни.
Jurist.bg е нов и иновативен начин да разрешите възникалите правни въпроси. Създадохме Jurist.bg, за да сме полезни на хората, които имат нужда от юридически услуги и не е необходимо да посещават кантора, за да ги получат. Те просто могат да направят запитване по телефона, по e-mail, или чрез формата за контакт на www.jurist.bg. Професионалист от екипа ни своевременно ще съдейства за разрешаването на случая Ви.
Ако имате въпроси, свързани с регистрацията на Вашия бизнес, не се колебайте да питате в коментарите!
Поздравления за младия и амбициозен екип на Jurist.bg и благодаря за полезната информация.