Сигурно сте чували, че много гениални бизнес идеи са се родили на салфетки… Тази легенда показва, че една бизнес идея може да се появи неочаквано и да ни споходи спонтанно. Тя е плод на творческото, интуитивното, непреднамереното познание.
Бизнес идеята е искрата на всяко бизнес начинание! Тя се ражда в съзнанието на предприемача, но сама по себе си не е достатъчна. За да се стигне до изпълнението й (да се превърне в реален бизнес), са необходими много външни и вътрешни фактори и предпоставки.
Това е причината, поради която не е известно точно колко гениални бизнес идеи са останали на салфетките. Бизнес идеята е много, много важна, но също така е важно как на практика ще се изпълни тя.
Когато е налице воля за реализирането на една бизнес идея, съставянето на бизнес плана е по-лесно. В този план „задаваме” бъдещето на бизнеса, подробно описваме как той ще се осъществява (погледнато от всички страни). В този смисъл бизнес планът има универсално предназначение – да дава пълна информация за бизнеса. Затова той притежава следните задължителни елементи:
-
Представяне (описание) на бизнеса, бизнес модел.
-
Визия, мисия и цели.
-
Маркетингова информация.
-
Организация и управление.
-
Финансова част и финансови показатели.
-
Оперативен план.
-
Приложения.
В зависимост от това, за кого е предназначен бизнес планът, трябва да се наблегне на онези теми, които са от особена важност за читателя на вашия бизнес план. Например една чисто финансова организация ще изисква от вас бизнес план, но особено ще се интересува от количеството на търсения от вас ресурс, какви са източниците на вашите приходи, как те се разпределят във времето, колко са реалистични заложените цифри с оглед на пазарните възможности, как ще се обезпечи търсеното финансиране, какъв е вашият бизнес опит и прочие. От отговорите на тези въпроси в голяма степен ще зависят условията на финансовия кредит, който ще ви бъде предложен.
Търси се…
млад предприемач, който има идея и иска да я реализира!
Ако сте стартираща компания и нямате какво да предложите като обезпечаване на финансова организация, а бизнес идеята е „златна кокошка”, трябва да търсите инвеститор, който да вложи финансов ресурс в замяна на дялове във вашата компания.
В този случай вашият бизнес план трябва да защитава реалистичността на заложените приходи от продажби – добре е да има отделна тема, която обективно да оценява вашия бизнес план – какви са рисковете да не успее, ако нямате управленски опит, каква е квалификацията на вашия екип, колко дяла и какъв процент участие предлагате на инвеститора, какви варианти му предлагате за изход от участието му в компанията, каква е възвръщаемостта от направената инвестиция.
Прочетете още: Бизнес план: 360- градусов поглед към вашия бизнес
Ако вече имате бизнес идея, но пътищата за реализацията на бизнес идеята са трудни за вас, потърсете професионалисти, които ще ви помогнат заедно да очертаете бъдещето. Не забравяйте, че без бизнес идея няма бизнес план.
Обемът на бизнес плана е друга тема за спекулации. Срещала съм най-различни мнения по този въпрос. Едно от тях е, че един истински бизнес план трябва да съдържа минимум 60 страници.
Правила съм оценка на бизнес план, състоящ се от 120 страници. Той наистина е много подробен, съдържа изчерпателна информация, но има един проблем: търси финансиране, а няма кратко представяне (резюме). Това е страхотна грешка!
Повече от тези бизнес планове никога не са прочетени. Затова препоръчвам на всички, които търсят инвеститор, да имат кратко, стегнато и ясно изложение на своя бизнес; достатъчно атрактивно, за да събуди инвеститорския интерес, защото много проекти търсят финансиране; конкуренцията е огромна, инвеститорите нямат време. В резюмето търсете оригиналното и различно представяне в съчетание с всичката очаквана от инвеститора информация.
Лично моето мнение е, че бизнес планът трябва да бъде точно толкова, колкото е. С други думи, да съдържа всичко необходимо; в най-пълна степен да отговоря на предназначението си. Всичко останало е ненужна информация, пълнеж на съдържание в преследване на т. н. „задължителен обем” и в крайна сметка – загуба на ценно време.
Бизнес планът изпълнява една много важна функция – да проверява. Може да имаме гениална бизнес идея, която да се окаже недоходоносен бизнес по някаква причина.
Такава причина би могла да бъде липсата на конкурентно предимство в условията на силно конкурентен пазар; малко търсене на малък по размер пазар; проект, изискващ голямо финансиране, нужно за закупуване на бързо обезценяващи се активи и прочие. Така направените проучвания и прогнози в бизнес плана ни предпазват от бъдеща неизгодна инвестиция.
В следващата статия ще говорим по-подробно за съдържанието на бизнес плана.
А сега… ВРЕМЕ ЗА ИЗНЕНАДИ!
СПЕЦИАЛЕН БОНУС:
ПРОФЕСИОНАЛЕН СЪВЕТ ПО КАЗУС
В края на всеки месец (докато текат публикациите от поредицата „Бизнес план“) един от вас, който е бил активен в коментарите: задавал е въпроси, споделял е опит, давал е идеи, ще получи специален бонус: професионален съвет от Весела Чернева-Янкова по реален проблем от неговата бизнес практика.
Отговорете на следните въпроси:
Коя е най-затрудняващата за вас част от писането на един бизнес план?
Колко време ви отне да напишете първия си бизнес план?
Ползвахте ли външен консултант при написването на вашия първи бизнес план или го създадохте сами?
ГОЛЯМА НАГРАДА:
ПРАКТИЧЕСКО ОБУЧЕНИЕ и СЪДЕЙСТВИЕ ЗА ИЗГОТВЯНЕ НА БИЗНЕС ПЛАН
Ако имате конкретна идея и искате да я реализирате, но не знаете откъде да започнете, имаме добра новина за вас! В края на поредицата Весела ще подари практическо обучение и ще съдейства за изготвяне на бизнес план на някой от вас, стартиращите предприемачи. Под нейно ръководство ще откриете един куп истини за бизнеса и ще си спестите много главоболия. Условието е едно: бъдете активни в полетата за коментари, споделяйте, питайте, коментирайте!
Търси се…
млад предприемач, който има идея и иска да я реализира!
СВЪРЖЕТЕ СЕ С НАС:
Пишете ни на info@media-start.net или попълнете контактната форма по-долу. Убедете ни защо точно вие трябва да спечелите тази награда. Ще изберем и обявим победителя след приключване на рубриката.
Весела притежава над 7-годишен опит в областта на бизнес консултирането. Започва консултантската си кариера като независим бизнес консултант през 2006 година. Впоследствие основава компанията V Consulting Bulgaria, чиято мисия е да подпомага стартирането и развитието на бизнеса в България.
Весела Чернева-Янкова е икономист по образование,притежава магистърска степен по Стопанско управление от СУ „Климент Охридски“ и професионална квалификация по Бизнес администрация; магистър по Философия. Всичките й образователни степени са субсидирани от държавата. Притежава специализации в областта на мениджмънта, управлението на проекти и търговията. Участва в ежегодното проучване на Световната банка относно условията за правене на бизнес. От 2009 година е член на „Съюза на икономистите в България“.
В своята професионална кариера Весела Чернева-Янкова заема длъжностите изпълнителен директор и член на съвета на директорите, мениджър „Развитие на бизнеса“, административен директор, стратегически консултант и др.
Коментари (5)