На 22 януари от 18:30 часа, в хотел Арена ди Сердика, се проведе Business Lab на тема „Как да делегираме задачи, когато екипът се разраства бързо?”. Входът беше 15 лева. Цялата събрана сума от 1170 лв. беше дарена в подкрепа на Камен за борбата му с рака.
Идеята на „работилницата” е чрез специалисти, пряко участие на публиката и фасилитатори, да се решат различни проблеми, които възпират развитието на компанията или фирмата ви. Така, вместо да се създава излишно напрежение в екипа, да се намаля продуктивността и компанията да върви на заден ход, по един модерен, цивилизован и действително помагащ начин се разрешават с лека ръка, на пръв поглед сложните и тежки пречки.
Работилницата и „проблемните“:
На 22-ри, вторник, в ролята на „проблемен” беше Юлиян Бориславов. Той е основател и мениджър на компанията ICN, която предоставя хостинг услуги и домейн имена. Фирмата е на пазара от 2004, като в момента екипът се състои от 25 души, 9 от които са наети само миналата година.
В началото фирмата се е състояла от екип от близки приятели, познати и хора, които са в добри взаимоотношения. Затова всичко е ставало по спонтанен и неформален начин. Нямало строга йерархичност, точно разпределение на задачите и целите са били постигани по-скоро заради ентусиазъм. Но този метод вече не работи, заради факта, че на всеки 4-5 месеца в екипа се появява нов служител.
Конкретният казус за решаване на ICN е свързан с отдел Системна администрация, който се състои от 4-ма души и предстои да бъде нает 5-ти. Екипът се състои от главния администратор и един от основателите на фирмата – Борислав, Влади, опитен специалист, работещ в ICN от 2008-ма, Петър, който е във фирмата от 3 години и Георги, който е съвсем млад, много неопитен, но в същото време способен и с огромен потенциал. Георги започва работата си като оператор поддръжка, но показва потенциала си и започва да се обучава за администратор. И проблемите започват тук. Адаптацията на Георги и обучението му продължава по-дълго от очакваното, предвид предишния опит на компанията, способностите и интелигентността му. Това се случва, защото Влади, който го обучава, има твърде много задачи и не му обръща почти никакво внимание.
Въпросите, които Юлиян Бориславов постави са два: „Как е трябвало да бъде направено делегирането към Георги като служител с малък опит, но добър потенциал?” и „Как да подходим към бъдещия служител – експерт с богат професионален опит?”
След като ICN представиха проблема си последва два часа дискусия и работа за решаване на казусите на компанията. В началото бяха задавани въпроси от „любопитните” (публиката) и екипът от експерти и фасилитатори – мениджъри, хора с голям опит, психолози, собственици на компании. Така се достигна до по-голяма дълбочина и същността на проблема.
Последва кратка лекция на тема „как да делегираме”, а накрая дойдоха и конкретните предложения. Публиката, която се състоеше от десетки хора, даде много конкретни предложения за решаването на казусите, сподели мнението и обмени опита си. Разбира се, тя се състоеше предимно от различни специалисти, собственици на компании от всякакви сфери, системни администратори, хора със сходни проблеми и много други. Това помогна на Юлиян Бориславов да разбере как да се справи с бъдещите подобни проблеми и как да подходи правилно. Най-ценното в целия „лаб” беше именно интересната дискусия и огромната обмяна на опит между непознати хора, която със сигурност помогна не само на ICN, но и на много от присъстващите.
Можете ли да предположите какви са били конкретните предложения за решаване на казусите? Какви са вашите предложения и как бихте подходили, ако бяхте на мястото на Юлиян Бориславов?
Тази бизнес лаборатория създаде сериозни очаквания за практичност и различни мениджърски подходи относно предстоящия курс „Мениджмънт инкубатор“. А вие имате още малко време, за да участвате и да спечелите или едно безплатно присъствие на един от модулите, или голямата отстъпка от 75% за модул по избор! Тримата спечелили ще бъдат изтеглени и обявени на 30 януари.
Ех, много интересно е било, колко съжалявам, че не успях да дойда…
Браво на организаторите, фасилитаторите и ICN, че организираха това събитие и отделиха от времето, средствата и уменията си, за да дарят колкото съберат за Камен.
Много си заслужава да се ходи на тези практични събития, защото така откриваш отговори и за своя бизнес.
Мерси, Надя! Планираме да правим Лаб по-често. Следващият готвим да бъде на тема финанси за мениджъри – ще пишем на сайта и в социалните мрежи като финализираме 🙂
А каузата за Камен – нямам коментар… Стискаме палци всичко да приключи успешно!