„What’s next?“ Toзи въпрос провокира организаторите да нарекат по различен начин тазгодишната конференция на предприемачите в България. Акцентът през 2013-та беше върху бъдещото развитие на технологиите и предприемаческата среда като цяло. Тъй като конференцията се проведе изцяло на английски, си позволяваме да използваме някои фрази, които са се превърнали в „крилати“ за общността на стартиращите бизнеси.
Всички гости бяха приветствани официално от г-н Евгени Ангелов, съветник на президента на републиката по икономика и иновации.
Програмата беше динамична. Редуваха се прокиращи лекции и дискусии, на които се засегнаха въпросите, които вълнуват „стартъпърите“. Голяма част от аудиторията в залата заяви, че има намерение да развива свой бизнес, а една част вече са стартирали такъв. Кое е най-важното при започване на нов бизнес и на кое най-много държат инвеститорите, когато финансират дадена идея? Оказа се, че освен идеята, в която много вярвате, трябва да имате правилния екип, с когото да работите по нея. Не оставиха съмнение в това, че…
Екипът е ключов фактор за успеха на бизнеса и решаващ фактор, ако търсите инвестиция за идеята си.
В един от дискусионните панели, представителите на 2-та най-големи инвестиционни фонда у нас – Eleven и Launch Hub, споделиха, че финансирането на стартиращ бизнес е рискова инвестиция и, за да може тя да успее, трябва да се фокусират нужните хора и усилия в нея. Именно затова не е голям и броят на идеите, в които те са инвестирали. Нека това не разочарова тези от вас, които са решили да стартират свой собствен бизнес. Защото както се казва “No risk, no gain” (Няма риск, няма победа!).
Точно това бяха и думите на Stavros Messinis (The Cube Athens). В неговата презентация той сподели, че стартирането на бизнес е много рисково начинание, но когато си направим проучването, можем да минимизираме този риск.
Много ни вдъхновиха думите за екипа на един бизнес, а именно, че всички трябва да са:
„All for one and one for all.“ Или: „Един за всички, всички за един.“
И още, важно е да са хора с по-добри умения от теб и хора, на които може да се разчита.
Shira Abel, която помага на стартиращи компании в Израел в техните маркетинг усилия, ни даде различни „хитринки“ за изграждане на маркетингова стратегия още преди създаване на продукта, както и във всички последващи фази. „Обръщайте внимание на всичко, дори и на незначителните на пръв поглед неща: иконата на вашия продукт в APP Store-a. Тя трябва да е красива и грабваща“ – съветва Шира.
Ето какво още посъветва тя:
„Ако изграждаш наистина голяма компания ще са нужни поне 10 години, за да го направиш!“
„Ако хората не знаят, че съществуваш, дори да имаш най-добрия продукт, няма никакво значение.“
„E-mail маркетингът е един от най-старите инструменти за комуникация, но действа. Факт.“
„В блога си пишете за индустрията в която сте, не за себе си!“
„Когато даваш на хората много опции за избор, ги изгубваш напълно. Поискай едно нещо – простичко и директно!“
„Ако имаш само добри отзиви, не звучи достоверно.“
„Трябва да познаваш добре пазара си, за да знаеш как да му продаваш.“
Цялата презентация може да намерите ТУК. А тя е наистина интересна, непременно я прегледайте!
Определено един от най-мотивиращите говорители беше Jordan Schlipf, който говори за това как да си партнираме и да продавамe на големите бизнеси. Честност в отношенията, прозрачност, разбиране нуждите на клиента са нещата, над които да работим. Хареса ни, че имаше акцент върху бизнес принципи и ценности, а нима не е това най-стабилната основа за всеки един бизнес? И още: „Ако не затвориш сделката, всички усилия са почти напразни.“
Но може би най-важното е да не спираме да се учим или както Jordan каза:
“Be a student of the game. Never stop learning.”
Тези негови думи по-късно видяхме като цяла дискусия в един от панелите. Светлин Наков, който за 2014 подготвя истинска революция в образованието на софтуерни инженери, ясно изказа мнение по въпроса, че не просто трябва да оправяме старата образователна система, а да изградим изцяло нова, която ще може да учи децата от ранна възраст на едни по-различни качества.
И въпреки „старомодната“ ни образователна система, видяхме примери на проактивни и предприемчиви младежи, някои от които вече имат успешни стартъпи. Ние вярваме, че бизнес екосистемата у нас започва да придобива все по-големи размери и въвлича все повече млади и ентусиазирани хора. И не само го вярваме, виждаме го! 🙂
Първият ден завърши с презентацията на Volker Hirsch, Oystercrowd, който дискутира темата за потребителите („Users: Scarce Resource“).
Той сподели някои интересни статистики, както и ни посъветва във всичко, което правим, да преследваме „Уау“ ефекта, защото „когато успеете да впечатлите потребителите си до такава степен, те ще разкажат за вас на всички около тях!“ 🙂
През втория ден на конференцията бяхме изключително впечатлени от Filip Dobranic, Intercontinental Advertising Cup, и неговата вдъхновяваща презентация на тема: „Tell me a story and I’ll be yours“ („Разкажи ми история, и си ме спечелил“).
Той ни увери, че никой човек не се ражда с презентационни умения, но всеки, който положи достатъчно усилия, може да се научи да го прави. А неговите наистина бяха блестящи! 🙂
Акцентите от неговата презентация ще предадем дословно:
„Това което искаме, се определя от това, в което вярваме.“
„Фондовете не инвестират в твоя стартиращ бизнес. Те инвестират в историята ти.“
„Перфектната история е истината.“
„Перфектната история е обещаваща.“
„Перфектната история е достоверна.“
А ето и тайната:
„Възприятията на твоите потенциални клиенти са били там, още преди ти и твоята идея да сте се появили.“
„Хората забелязват само новите неща.“
„Разказвайте истории, на които вярвате.“
„Направете така, че историите ви да се превърнат в истина.“
Друга важна тема през втория ден беше за Startup обществото и как се развива то. В нея участваха представители на няколко организации, които съдействат това общество да бъде реалност: Start UP, Start IT Smart и Association of Bulgarian Leaders and Entrepreneurs – ABLE.
В края на втория ден пред публиката застанаха някои от предприемачите, които разказаха за своите успехи и стъпките, през които са минали, за да стигнат до там. Не е лесно и трябват много време, усилия и познания, за да направиш един бизнес успешен. Разбира се, никой не е застрахован от провал, но всеки такъв е стъпка в правилната посока към следващия успех. Не забравяйте, че повечето успели хора имат по няколко провалени стартъпа зад гърба си.
Всички, които не успяха да присъстват на място на конференцията, имаха възможността да гледат на живо онлайн излъчване. Много емоции имаше и през тази година, те могат да се усетят само, ако сте там. Организаторите от Фондация StartUp бяха помислили добре и за нетуъркинг частта. За целта, фоайето беше много просторно и удобно за разговори, кафе и нови познанства.
И сега очакваме да видим в действие „What’s next?“, защото вярваме, че най-доброто тепърва предстои! 🙂
Автори: Велислава Тонинска и Радост Димитрова, Media Start Agency
Снимки:Официалната Facebook страница на StartUP, Велислава Тонинска
Очаквайте интересни интервюта с някои от участниците в конференцията! Ще се видим на StartUp Conference 2014, нали? 🙂
Коментари
Липсват коментари.