Въпреки че през последните години native advertising е все по-използван метод от брандовете за платена реклама в онлайн медиите, експертите от индустрията имат разногласия какво точно включва това понятие. Дигиталните медии, компаниите и рекламните агенции са съгласни по отношение на едно: native advertising вече заема значителен дял в онлайн рекламата и набира все по-голяма скорост.
Какво всъщност е native advertising?
Буквалният превод на словосъчетанието е „естествена реклама“, послание, което се възползва от стила и тематиката на дадена медия и логично става част от съдържанието й.
-
Според Wikipedia „Native advertising е рекламен метод, който предлага съдържание в контекста на преживяването на потребителя“.
-
Определението на технологичната платформа за native advertising Sharethrough е “форма на платено съобщение, в което рекламата следва по естествен начин преживяването на потребителя”.
-
Според други работещи в сферата на дигиталната индустрия, този тип реклама е комуникацията, която се осъществява на определена социална медия между брандовете и неговите последователи.
Казано по-просто, „естествената реклама“ е дигитален рекламен метод, който предлага интригуващо съдържание на потребителя, което естествено води до рекламното послание и така му носи добавена стойност. Тези послания са умело вмъкнати под различни форми в текстове, публикувани на обичайни за бранда онлайн платформи, за да комуникира с настоящите си и потенциални потребители.
Как присъства native рекламите в онлайн пространството?
Native рекламата може да присъства в различни дигитални медии – популярни, информационни и развлекателни сайтове, Facebook, Twitter, Pinterest и други социални медии. Брандовете я използват, като предлагат привлекателна и любопитна информация, за да „хванат“ потребителя и неусетно да го отведат към своето послание. Сред форматите на native advertising са промотирани туитове, Facebook истории, видеа, снимки, статии, музика и други медийни съобщения.
Контент маркетингът е друга форма на native advertising, при който спонсорирано съдържание се публикува заедно с редакционните материали и така води към съдържание (интересно за потребителя), което се предполага.
Native advertisement в контекст
Инфографиката на агенцията за дигитална реклама Solve Media представя нагледно същността на native advertisement. Този тип реклама е алтернатива на традиционната дигитална (уеб банери, поп-ъп реклама и др.), в която потребителите и рекламодателите прогресивно губят вяра. През последните години традиционната онлайн реклама продължава да е все по-малко ефективна – ако през 2000 г. върху банери кликват 9% от тези, които са ги видели, то през 2012 г. процентът е едва 2%. Във връзка с това Solvе Media дават следния пример: по-вероятно е да оцелееш в самолетна катастрофа, отколкото да кликнеш върху рекламен банер. Тази статистика налага преосмисляне на дигиталната реклама и търсене на по-резултатни методи за достигане до потребителите. Днес те все по-малко кликват върху рекламно съдържание – правят го само ако имат полза от информацията, която ще получат.
Предимствата на native advertising са, че предлага висококачествено съдържание, интегрирано в общото съдържание, а не в отделно каре или изскачащ прозорец; не се натрапва на потребителя.
Статистиката подкрепя възхода на тази реклама: през 2013 г. 53% от венчър фондовете, инвеститорите и бизнес ангелите казват, че са склонни да инвестрат в компании, които използват тази реклама, а 34% от издателите са склонни да я включат в публикациите си.
Колкото и надежди да възлага онлайн рекламата на native advertising, пред нея стоят определени предизвикателства. Няма ясни стандарти за тази нова рекламна категория. Медията трябва умело да приспособява съдържанието към интересите на потребителите, да спечели и задържи доверието, без да предлага досадни рекламни внушения. За да запази цялостта на бранда, понякога рекламодателят трябва да откаже лесни пари, които краткосрочно би му донесла традиционната реклама, за сметка на изграждане на своя имидж в бъдеще чрез популяризиране на качествено съдържание.
На практика използването на native advertising се вписва в дългосрочната стратегия за позициониране на даден бранд. Това включва генериране на съдържание в дългосрочен план от талантливи хора, което се публикува на различни платформи – там, където са потребителите.
Цветомира обича да работи за каузи, в които вярва. Дава всичко от себе си, когато виждам, че работата ѝ променя нечий живот към по-добро. Именно затова е щастлива, че е част от екипа на фондация „За нашите деца“, където отговаря за връзките с дарителите и за социални кампании и събития.
Професионалните ѝ интереси са в сферата на маркетинговите комуникации и корпоративната социална отговорност. От скоро, освен в маркетинга, се развива на още едно поприще – като майка на две деца, които са превзели най-голямата част от времето и мислите ѝ.
Използвани източници:
Wikipedia, econsultancy.com, solvemedia.com
Адаптация на инфографиката:
Йордан Ненов
Коментари (1)