В тази публикация ще направя обзор на това, което се случи на IAB Форум 2014. Събитието се състоя на 11-ти март 2014 и, по традиция, протече в две реалности: офлайн и онлайн. Докато лекторите представяха вижданията си и анализите си за дигиталната индустрия пред присъстващите, в twitter, с хаштаг #iabforum имаше дискусии, въпроси, мнения и провокации от публиката.
Темите, които бяха засегнати са актуални и ключови за всички маркетолози, собственици на бизнес и мениджъри в компании.
В първия панел темите бяха свързани с дигиталните предизвикателства пред брандовете, промените в медийния бизнес модел, неразривната връзка между креативност и технологии, научихме и интересни данни за brand advertising активностите на българския пазар. Дискусията модерираше Мартин Попов, управител на агенция Interactive Share, участие взеха още представители на Нетинфо и Google.
След кафе паузата Ото Нойберт, главен оперативен директор на CXENSE, ни въведе в темата за Real Time Bidding – какво представлява и как работи. Etarget направиха и демо, което много нагледно показа как се създават рекламни кампании в тяхната RTB платформа. Определено демото предизвика интерес и доста въпроси.
Втората панелна дискусия обхвана темите за мобилни иновации и креативност, монетизиране на мобилния инвентар и как приложенията за втори екран се вписват в ТВ и медийната стратегия. Нада Фаридан от Google ни представи разработената от тях платформа за създаване и управление на онлайн кампании DoubleClick.
Себастиян Вадува, изпълнителен директор на Appscend ни запозна с техния успешен проект и потенциала на приложенията за втори екран.
Последната панелна дискусия беше най-оживена. Темите бяха за ангажирането на фенове чрез съдържание, потребителят като медия и ефективността в социалните медии. Сред участниците бяха Огнян Младенов от SEOM, Ален Попович от Social Me, представители на Holiday Heroes и Sport Depot. Дискусията беше модерирана от Николай Балаков. Не пропускайте да изгледате видеото в края на статията.
Повече мобилни телефони, отколкото четки за зъби!
Презентацията на Жанет Найденова, председател на IAB България, хвърли светлина върху дигиталната реалност. Шокираща статистика, но е реална:
А ето как нараства мобилната реклама през годините. Основният въпрос тук: доколко българският бизнес се възползва от тези тенденции?
А с това видео се забавлявахме, но се оказа, че то никак не е за забавление, а чертае тенденции. Вижте какво очакват бъдещите потребители от дигиталната индустрия:
На бял свят излезе и Паспортът на дигиталната индустрия в България за 2013-та. Това е четвъртото по ред подобно проучване. А ето по-важните тенденции и изводи:
Приходите от интернет реклама за 2013-та г. са 38.9 млн. лв.
Основните тенденции са:
- Структурата на приходите по типове реклама остава непроменена спрямо 2012-та: на първо място рекламодателите избират дисплейната реклама (тя е 87% от общия обем), на второ място е рекламата „на клик“ (8% от пазара), рекламните и ПР публикациите са на трето място (3% от приходите за реклама). E-mail рекламата заема 0.1% от общите приходи.
- В сравнение с 2012-та, приходите от интернет рекламата са се свили с 3, 1 милион лева. Като дисплей рекламата бележи спадове, а рекламата на клик и ПР публикациите – възход.
- Дяловете на мобилната и видео рекламата нарастват, като видео дисплей рекламата нараства повече от мобилната реклама през 2013-та. Ръстът е с 2% или 660 хил. лв.
- Финансовите институции инвестират най-много в интернет реклама: 8,5 млн. лева. Следват потребителските стоки с 5, 5 млн. лв. Трето място заемат телекомуникациите. Следва търговията на дребно. А развлекателната индустрия и медиите претърпяват спад.
- Трите индустрии с най-малко разходи за интернет реклама са: Публичен сектор, Технологии, Промишлени стоки.
Ето и кои влизат в ТОП 100 рекламодатели за 2013-та:
Вижте целия паспорт ТУК!
Ще ги стигнем ли… скоро?
А ето как протече последната част, наречена The Social Club. На „масата“ бяха поставени концепции за Facebook, Google+, адекватното използване на социалните медии в България. Вместо да ви преразказвам, гледайте и преценете какво да вземете за себе си:
Коментари
Липсват коментари.