Вие сте с рубриката „Лични финанси за предприемачи“ на Стойне Василев.
Всеки месец ще бъдат представяни различни казуси, както и полезни финансови съвети за всички предприемачи.
Може да изпращате своите казуси и въпроси на BatTony@battony.com
Наскоро имах среща с младия предприемач Калин. Преди пет години, без да има понятие от финанси (като на шега), той стартирал бизнеса си с охранителни системи. Дейността му започнала да се разширява. Срещу скромна месечна такса намерил счетоводител (втори братовчед на жена му), който да се грижи за финансовите му дела. Преди две години, при проверка от НАП, сфире установило, че фирмата има невнесени данъци, неподадени декларации и още куп нарушения. Общата сума на акта била около 9000 лева. С много ограничения и заеми от приятели той успял да си плати глобата.
Този пример доказва, че една грешка може да ви коства много пари, дори и целия бизнес…
Ще ви представя 7 често срещани грешки, които допускат младите предприемачи. Ще ви предложа и начините, по които да ги избягвате.
Грешка №1 В бизнеса инвестират повече, отколкото е необходимо
За да изглежда малкият бизнес професионално изграден и стабилен, младите собственици понякога харчат парите твърде лекомислено. Най-често първият голям разход е свързан с наемането на луксозен офис в центъра на града. Следва обзавеждането, което да му подхожда като класа; стига се до техниката, която задължително трябва да е последно поколение.
Само че всички разходи, които не са абсолютно необходими, могат много бързо да изпразнят банковата ви сметка! Това може да се случи, преди да имате и една продадена стока или услуга. Следващата стъпка е: вземат банков кредит, с който допълнително натоварват бюджета си и обричат бизнеса на трудни времена.
Вместо излишните разходи, вложете всичките си усилия, за да направите вашия продукт наистина добър и да го представите на потенциалните си клиенти. Ако продуктът не е толкова добър, колкото си мислите, всички разходи ще се окажат напълно излишни.
Грешка №2 Спестяват от важни дейности
В началото на статията стана ясно, че предприемачите често спестяват от услуги като: счетоводство на фирмата, финанси, правна защита и други. Изборът на най-евтината услуга е най-голямата грешка, която може да допуснете, когато стартирате вашия бизнес. България е една от страните в ЕС с най-голям брой бюрократични спънки пред бизнеса и безброй документи и справки, които трябва да се подават почти ежедневно. Ако пропуснете само една крайна дата или нямате само едно разрешително, това може да убие бизнеса ви!
Може да помолите някой ваш познат, които разбира от финанси и счетоводство, да погледне в отчетите ви, да попълни някоя декларация… но не разчитайте само на това. Наемете си наистина добър специалист! Дори неговите услуги да са малко по-скъпи, те ще ви донесат една основна полза – ще спестите много време и ще спите спокойно. А това не е малко, нали?
Грешка №3 Не плащат на себе си
Младите предприемачи често живеят само на бърза храна, кафе и енергийни напитки, защото вкарват всичките придобити пари отново в бизнеса. Това, разбира се, помага бизнесът да се развива и разширява. Не забравяйте, обаче, че с тези пари трябва да плащате сметки и наеми; да спестявате за други важни житейски цели. Ако не плащате заплата на себе си, съвсем скоро ще имате проблеми с личните си финанси.
Вместо това, отделете пари (от тези за бизнеса), за да си платите една средна заплата, с която да покривате основните си разходи и да отделите малко средства за спестяване. Разбира се, не трябва да прекалявате с размера на тази „заплата”. Всеки лев ще бъде нужен за доброто финансово здраве на вашия бизнес. Важно е да има баланс (не само счетоводен).
Грешка №4 Липсва им план за най-лошия възможен сценарий
Когато си млад и летиш в облаците, си мислиш, че това или онова не може да се случи на теб. За съжаление, има и неприятни събития. Вие трябва да се подготвите за тях! Затова, надраскайте на лист прост план от дейност и стъпки, които да следвате, ако не можете да управлявате бизнеса си поради престой в болница, дълга почивка и други. След това застраховайте ключовите си (и скъпи) активи, както и основните рискове – например, професионална отговорност.
Ако не можете лично да управлявате бизнеса си (за да не допуснете грешка), отделете хора, които да го поемат. Лесно е, ако имате съдружник. Направете достатъчно чести срещи, за да е запознат и той с това, което правите. Повечето от малките фирми се управляват само от един човек, затова, запознайте някой близък с дейността на вашата фирма, за да може да ви замества в аварийни ситуации.
Грешка №5 Смесват личните и фирмените активи
От моя опит съм установил, че много от предприемачите започват бизнес с потребителски кредит, по който залог е или заплатата (ако са на трудов договор), или поръчител (обикновено близък или роднина), или някакво лично имущество (жилище, кола). Не се редки случаите, когато тези кредити се теглят от родителите на предприемачите. Това до някъде е оправдано, защото банките все още не отпускат кредит на стартиращи фирми с по-малко обезпечение.
Преди да предложите на банката някакво лично имущество, хубаво е да помислите какво ще стане, ако бизнесът не потръгне и го загубите. Освен влошените взаимоотношения, това ще се отрази сериозно на личните ви финанси и на целите, които сте си поставили.
Грешка №6 Смесват личните и фирмените финанси
Това е най-често срещаната грешка на всички млади предприемачи! Взимаш 500 лева от касата, отиваш на ски уикенд в Боровец и тях вече ги няма. Счетоводителката се мръщи, че нещо не й „излиза” в края на месеца. Ти я успокояваш и „вадиш” тези пари от личната сметка. Ситуацията позната ли ви е? Подобни случки водят до тотален хаос, както в личните ви финанси, така и във фирмените.
Решението е: само един човек да работи с парите във фирмената каса и тези по банковите сметки. Всички взети пари за „лични нужди” трябва стриктно да се записват и да се „връщат” след определен период. Обратното също важи. Личните средства, вложени във фирмата, трябва да се „осчетоводяват”. Не е чак толкова трудно, колкото звучи.
Грешка №7 Бързат с харченето на фирмените пари
Това е особеност на всички българи – не само на младите предприемачи! Когато нещата потръгнат, продажбите се увеличават и бизнесът върви нагоре, някои собственици на малък бизнес се изкушават да „дръпнат” малко пари за някоя глезотийка. Това може да е нова кола на лизинг (най-лошия вариант), нов 50-инчов телевизор или супер изгодна инвестиция (парцел на 5 километра от Банско).
Зная, че бързате да покажете на комшиите колко е успешен бизнесът ви, но не го правете. Внимателно обмислете всяка покупка и разходите по нея! Помислете как разходите по дадена покупка ще се отразят на вашия бизнес през месеците, в които няма да има чак толкова продажби!
Стойне Василев е автор на Финансовите съвети на Бат’ Тони . От почти 10 години е във финансовата сфера и по-конкретно в банковото кредитиране, одита на финансови институции и управление на риска в едни от най-големите международни компании. В момента работи като Главен вътрешен одитор в най-голямата застрахователна компания в България, а от скоро е и Личен финансов консултант. Най-новият му проект е специализирано издание за финансово образование и актуални новини за управлението на парите – SmartMoney.bg.
Коментари (1)