Работата в екип не се нуждае от велики прозрения и виртуозни тактики. Тя се свежда до две обикновени думи: кураж и постоянство. Важно е тези две думи да заживеят в теб като идея, която те запленява така силно, че заразяваш и останалите членове на екипа. Това е изявата на куража! Постоянството е принцип, изграждащ поведенчески модели, които се прилагат всеки ден; задвижва екипа; създава динамики, които го правят жив и действен.
Нека да се замислим! Кое би изтласкало конкурентното надмощие на едно предприятие – финансите, стратегиите, технологиите, маркетингът или … екипът?
Факт е, че днес (в ерата на информационните промени) само екипната работа е в състояние да задържи конкурентното предимство непроменимо. Защо тогава повече от лидерите непрестанно се целят повече във финансите, маркетинга, стратегиите…? Може би защото е много трудно да се измери екипната работа. Но нейната сила не може да се отрече!
Когато хората се обединят около визията на едно по-мащабно добро, което надхвърля рамките на гордия индивидуализъм, невъзможното става възможно.
Прочети още:
Внимание: Бизнес с приятели!
Вътрешното объркване, което цари в повечето предприятия, е заменено с целенасоченост, ред, спокойствие, разгръщане на потенциала; съпричастност, принадлежност; удовлетворение от професията … Като краен резултат хората стават пълноценни родители, съпрузи, приятели, съседи. Изграждането на по-добри работни екипи надхвърля стените на офиса и гради взаимоотношения в обществото.
Нека да запомним:
работата в екип определя облика на предприятието!
Да си представим следната картина: сблъсъци в екипа, спорове, неудобство; някои от хората (или само един човек) се стремят към надмощие; нямаме средства, нямаме клиенти, нямаме приходи. Какво е нужно да направим? Да се вгледаме в естествените „капани“. Със сигурност сме попаднали в повечето от тях, или във всичките…незабелязано!
Да се опитаме да видим и една далеч по-различна картина: имаме по-опитен ръководен екип от някои наши конкуренти, разполагаме с повече средства от тях, имаме по-добра технология, броят на клиентите ни се увеличава, приходите започват да растат. Продължаваме да се движим напред, но има няколко конкуренти, от които изоставаме. Къде е нужно да съсредоточим усилията си, за да „преодолеем“ конкурентите си? В естествените „капани“. Може би екипът ни е попаднал в някой от тях … незабелязано!
Изграждането на силен екип –
възможно или не
Факт е, че всеки екип е изграден от несъвършени човешки същества, подвластни на слабости. Но екипната рабора не е обречена! Изграждането на силен екип е възможно, но болезнено трудно. Затова е жизнено важно нещата да бъдат опростени, независимо дали сте член на разпаднал се екип; на екип, който се нуждае от усъвършенстване, или водите малък отдел в по-голяма фирма (мултинационална компания).
Преди да се заемем с изграждането на екипа, трябва да си отговорим на два въпроса:
Наистина ли сме екип?
Готови ли сме да започнем здрава работа – последователна, вдъхновена, целенасочена?
Да размислим върху това, наистина ли сме екип! Екипът е малък брой хора (между трима и дванайсет човека), които имат общи цели, отговарят за постигането им, получават възнаграждение. Всеки член е готов да остави настрана личните си нужди, за да бъде пълноценен за каузата на екипа.
Ако твоят екип не отговаря на тези специфики, може би това е група от хора, които имат началник, но не са зависими и отчетни помежду си. Това със сигурност не е екип!
Щом стигнеш до подобно откритие, не се шокирай, защото е много по-добре да си наясно с това, отколкото да губиш време и сили; да си създаваш фалшиви очаквания; да живееш в нажежена обстановка.
Готови ли сме да започнем здрава работа –
последователна, вдъхновена, целенасочена?
Нека да знаем, че в процеса на изграждане на истинския екип се инвестират много време и емоционална енергия. Ако търсим преки пътечки и взимаме половинчати мерки, няма как да успеем да изградим истински екип. Звучи парадоксално, но на практика процесът не е отчайващо дълъг или отегчителен. Напротив, ако той се води добре, това е време на изключително удовлетворение в професионалния живот!
Как да изградим силен екип
Коя е мярката, с която определяме дали екипът е силен? Постигането на целите, които си е поставил.
За да може винаги да постига целите си, екипът трябва да е наясно, че съществуват пет „капана“, които непременно трябва да „разпознава“ и преодолява. Затова:
-
Нека да бъдем внимателни, за да не станем жертва на някои естествени, но опасни „капани“, в които екипът, който водим, може да попадне. „Капаните“ не са проблеми, които разрешаваме отделно един от друг. Ако екипът е податлив само към един от тях – това е пречка за неговия успех.
-
Ако вече сме попаднали в някои от „капаните“, наложително е да излезем от тях.
Кои са петте опасни „капана“?
Това са: липса на доверие, страх от конфликт, липса на ангажираност, избягване на търсенето на отговорност, отклоняване на резултатите.
На практика тези пет „капана“ не са пет различни проблема. Те са свързани помежду си. Заедно изграждат модел, който е опасен за успеха на даден екип. Т.е, склонността на екипа да попада в един от тези „капани“, го въвлича и в друг.
В следващите няколко статии ще разгледаме тези капани. А вие задавайте всякакви въпроси, свързани с екипната работа!
Мая Колева, специалист по български език и литература, е работила като преподавател в средния и горния курс. През последните петнадесет години е учител и редактор. Редактира книги, текстове за уеб, статии. Изпод творческото й перо се раждат интерпретации, афоризми, поезия и есета.
Вдъхновена за живота и хората! Убедена, че човекът е създаден за взаимоотношения! За да бъде животът разнообразен и удовлетворяващ, е нужно да се изгради на основата на конкретно „зададени“ принципи и ясна ценностна система. След това идва ред на целенасочената промяна на ниво личност, семейство и общество.
Основната й теза е: „В корените на успеха (неуспеха) на личността, семейство, обществото и бизнеса стоят взаимоотношенита между хората. Там е силата, мъдростта, добротата!“ Затова голяма част от времето си инвестира в областта на личното изграждане на деца, тийнейджъри и родители. В последното десетилетие проявява силен интерес към работата в екип. Нестандартна, изследователски настроена; от опит разбира, че „истинският екип има потенциала да разчупи обременяващите стериотипи и да влезе в стандарта на свобода, творчество и вдъхновение от реално осъществените цели“.
За всяка история (личностна, семейна, екипна) прилага индивидуален подход, съобразявайки се със свободната воля (източник за промяна), връзката между поколенията („лекарство“ за духовното и физическото здраве на родители и деца, катализатор на успеха им във всяко начинание), единомислието в екипа.
Поздравления за статията и с нетърпение очаквам поредицата! За развитие на успешен екип от ключово значение е Лидера – неговите личностни качества, вдъхновението му и умението му да вдъхновява екипа си.
Да, личността на лидера е определяща за екипа. Неговият огън за действие се предава на екипа; скоростта му е скорост на екипа …готовността му да поема рискове влияе върху готовността на екипа…Затова, преди да очаква резултати от екипа, лидерът трябва да се вгледа доста сериозно в себе си:). Това е и забавно.