Ако сте в процес на бизнес планиране, или имате вече свой бизнес, който искате да преосмислите, непременно прочетете тази статия и синхронизирайте дали процесът, през който сте решили да преминете, съответства на съветите, дадени тук.
Предоставяме ви списък с най-често срещаните грешки в бизнес планирането:
1. Неразбиране на целта: планирането на бизнеса има значение, а не само документите за регистрация. Планирането е управленска функция.
Ако искате да управлявате добре, планирайте добре.
Планирането е процес, който включва поставяне на цели, установяване на специфични мерки за напредване в целите. След това проследявате напредъка и правите поправки на плана, ако е нужно. Създаването на план е само първата стъпка. Той трябва постоянно да се преглежда и ревизира. Дори не го принтирайте на хартия, ако не е наложително, а го оставете на дигитален носител, за да може по всяко време да го променяте.
2. Нека нещата да се случат бързо и наведнъж. Съвет: разпределете големия план на малки последователни стъпки. Планът е съставен от отделни части, които приличат на блокове. Започнете с надграждане на тези блокове.
Започнете от където и да е и просто се движете напред.
Може да стартирате от частта, която ви интригува най-много или от частта, която носи най-бързи ползи. Това може да бъде стратегията, концепцията, целевите ви групи, бизнес предложенията, проектите, виждането, каквото и да е… просто започнете от някъде.
3. Готово! Завърших плана. Ако планът ти е приключил, тогава и бизнесът ти е приключил. Най-новата версия на вашия план е само моментна снимка.
Планът ви трябва да остане жив: да расте, да се развива,
да отразява промените, които се случват във външната среда.
4. Скриване на плана от екипа. Използвайте здравия разум, като внимавате какво споделяте с целия си екип. Пазете конфиденциалната информация, свързана със заплати и т.н., но споделяйте целите и мерките, които сте предприели за тяхното постигане. Използвайте планирането, за да изграждате духа на екипа и сътрудничеството.
5. Объркване на понятията „пари“ и „печалба“. Има огромна разлика между двете. Очакването на клиентите да платят може да парализира финансовата ви ситуация, но да не повлияе на печалбата ви.
6. Разводнени приоритети. План, който посочва три или четири приоритета, е план със силен фокус. Хората са в състояние да разберат само три или четири главни точки. План, в който има двайсет приоритета, всъщност няма никакви приоритети.
7. Надценяване на бизнес идеята. Това, което придава стойност на бизнеса не е идеята сама по себе си, но постоянството и работата върху нея. Реализацията на една идея изисква хора, които да идват в офиса всяка сутрин; телефонни обаждания, на които да се отговаря; продукти, които да се продават; поръчани и доставени услуги; клиенти, които си плащат сметките, за да преобърнат една идея в бизнес.
Или напишете сериозен план около бизнес идеята си, или забравете за бизнеса.
Идеята сама по себе си не изгражда велик бизнес. Работата го прави.
8. Пропускане на детайлите през първите 12 месеца. Под „детайли“ разбираме: финанси, основни етапи на развитие, отговорности и крайни срокове и т.н. Паричният поток е най-важен, но, за да го имате, е нужно познаването на много детайли.
Нужно е да знаете кой човек за коя задача е подходящ; как да му делегирате отговорности; кога да поставите крайните срокове; какво трябва да се случи и кой ще го задвижи, за да се случи. Без тези детайли бизнесът ви е фалирал. И, за съжаление, фалитът може да се случи още през първите 12 месеца.
9. Подробни детайли за следващите няколко години. Как е възможно да планирате месечните печалби за 3 години напред (месец по месец), като прогнозите за продажбите на вашия продукт са толкова нестабилни? Разбира се, може да планирате за 5, 10, дори и за 20 години, но на месечна основа е много трудно това да се случи. Никой не очаква това, което сте планирали и никой не го вярва.
10. Абсурдни маркетингови прогнози. Ако прогнозирате необичайно висока доходност, никой няма да ви повярва. Може да бързате да изпълните банковия срок, или да се представите в добра светлина пред инвеститорите, но със сигурност завишената доходност няма да ви изиграе добра роля. Бъдете реални и разумни. Ако трябва, започнете с по-малко инвестиции, но си спестете стреса и безсънните нощи в мислене как да изплатите кредитите си.
Има още доста грешки, които биха могли да се допуснат, но тези все пак са 10-тте най-често срещани. Съгласни ли сте с тях?
Част от идеите са взаимствани от Тим Бери, експерт по бизнес планиране.
Коментари (10)