StartUP Conference 2012 събуди предприемаческият дух и даде увереност, че в България може да вирее бизнес. Участваха разнообразни и интересни личности, голяма част от тях предприемачи, други заети с каузи, свързани с образованието, добрите идеи и подобряване бизнес климата в България.
Определено е трудно да се преразкаже един такъв ден, но ще се опитам да включа най-силните думи и интересни моменти от него.
Събитието започна с приветствено поздравление от посланика на САЩ. Както знаем, САЩ е пример за предприемачество и работа в тази посока. И самата посланичка не остана чужда на този имидж. Тя сподели, че стартирането на нов бизнес е изключително предизвикателство и затова инициативата у българите буди възхищение у нея. Г-жа Марси Рийс заяви, че е важно правителствата да си сътрудничат и да подпомагат предприемачеството чрез различни механизми.
Освен г-жа Рийс, присъстваха представители и от министерството на икономиката. Засегна се темата „Как правителството ще подпомага предприемачите в България?” . Акцентите бяха:
– Подобряване бизнес средата за малък и среден бизнес;
– Голяма част от инвестициите от ЕС ще отидат за иновации и проекти, свързани с енергийната ефективност. Липсата на такива проекти ще бъде пречка за усвояването на тези пари;
– Университетите мислят за партньорство с чуждестранни университети, по програми бизнес и предприемачество;
– Планират се реформи в икономиката, като целта е държавата да подпомага предприемачеството;
– Едно от големите неща, по които се работи, е консолидирането на различни държавни звена по отношение на иновациите. Идеята е да се създаде Национален иновационен борд, който да помага за насочване на средства в правилните посоки;
Впечатленията, които остави у нас са, че картината за а българския предприемач е розова. Малко парадоксално звучи, но е факт, че за последните 2-3 години много голяма част предприемаческата екосистема беше обогатена. Тук можем да включим различните неправителствени организации (като StartUp, Start it Smart), фондовете за финансиране (Eleven, LauncHUB), бизнес хората, които са все по-отворени да помагат и да споделят опит, простъпките в посока образование.
Така че остава и правителството да задвижи едни добри механизми и БУМ, България развива икономиката си и ставаме сред най-богатите страни в ЕС! Напълно възможно :).
И понеже предприемачът е едно жилаво, действено и устремено човече, StartUP организираха три дискусионни маси, на които бяха извлечени най-важните проблеми от областите: политика, образование и започване на бизнес. Дадоха се предложения как тези въпроси, касаещи пряко предприемачеството и бизнеса у нас могат да бъдат разрешени.
Всичко ще бъде обобщено в революционен документ, който ще се нарича „StartUP декларация“. Тя ще бъде заявка за отговорност и предизвикателство за работа от предприемаческата общност в България към управляващите. Не е ли яко? Ще променяме бизнесът в България 🙂 Прочетете още решения от кръглите маси тук!
Беше представен един новаторски проект – Tech park. Това е мястото в София за различни хора от бизнеса – предприемачи, стартъпи, всички те да имат едно общо място, където да кипи обмяна на опит и идеи. Паркът ще разполага и с интерактивен музей, чиято цел е да се покажат перспективите в посоки наука и иновации.
Ивайло Грънчаров, държавен експерт в отдел „Предприемачество”, сподели за конкурса Европейски награди за насърчаване на предприемачеството. Така че хвърлете едно око в Google и участвайте, ако има с какво. И една интересна статистика от г-н Грънчаров – едва 3-4% от българските предприятия извършват онлайн търговия. Това си е направо неразработена ниша.
Темата за образованието беше сериозен акцент от програмата. Очаква ни много работа в тази посока, но, за радост, вече има хора, които се борят и знаят как да подобрят нещата. Според някои от лекторите все още има учители, които преподават с пламък и хъс, именно те могат да напътстват и просвещават. Тук споделям една добра идея как бизнесът може да помогне.
Отделете време и отидете в някое училище или университет и говорете с учащите. Разкажете им вашата история. Все пак бизнесът е един път, част от живота ни, зад който стоят много интересни и поучителни истории, именно те могат да вдъхнат надежди, мечти и идеи.
Интересна беше срещата с Николай Неделчев, основател на Publicis MARK group – агенция за интегрирани маркетингови комуникации. Нещата, които сподели, бяха много дълбоки и откровени, тук ще споделя някои от тях. И ще започна с нещо, с което той завърши, а именно кое е най-важното: „Да правиш добро, да бъдеш смел, да мислиш мащабно!”
Уроците, които е научил Николай Неделчев:
Задавайте си добри (трудни) въпроси;
Създавайте и разказвайте интересни истории;
Не можете сами;
Трябва да се оправяте сами;
Бизнесът е част от живота и не е по-голям от него;
ОЧАКВАЙТЕ: Интервю с Николай Неделчев специално за Бизнес уроци за начинаещи!
Ах, отново се развълнувах докато пишех тези редове. Буря от мисли и идеи ме връхлитат … срещата с тези хора е много въздействаща. Стоейки в зала с 250 души, които се вълнуват от това как да правят бизнес, как да успеят, как да се преборят със спънките в себе си и в света около тях. Всичко това носи един заряд, който е трудно да побереш в думи. Радва ме фактът, че все повече хора стават на крака и поемат по своя път, който е пълен с трудности, неизвестности и много предизвикателства. Но, въпреки това, те се борят изграждат един друг човек в себе си и участват в голямата картина, т.е. картината свят – България.
Това беше гледната точка на Таня Господинова, мениджър реклама и промоции в Media Start.
Коментари
Липсват коментари.