Има толкова много мечти за реализиране, планове за изпълняване, цели, задачи, а времето … не стига. По-лошо е, когато никога не започваме осъществяването на някои от тези мечти. Затова те не се сбъдват!
Причините са много и все основателни. За всеки те са различни, но е факт, че мнозина от нас си остават с добрите намерения. Искат да променят една или друга област от живота си, но … до там.
Защо се получава така? Сигурно сте чували различни обяснения и теории – отговори, които изглеждат правдоподобни. Може ли да предложа един от тях? Ето как изглежда той: нещата не се получават поради ЛИПСАТА на КОНЦЕНТРАЦИЯ.
Това звучи простичко и дори нереално. Но в действителност, ако ти е сложно да се съсредоточиш, животът ти се превръща в голям проблем – тук закъснение, там позабравяне, нещо не си свършил, препускаш, разочарован си… А иначе не си безотговорен човек! Работата те стресира, бъдещето те плаши. Животът вече не е радост – липсва ти спокойствие; доброжелателността и добротата към другите се претопяват. Как да се интересуваш от тях, когато главата ти се пръска, задачите са незавършени, семейните скандали зачестяват, силите свършват … Е, още ли мислите, че разсеяността е малък, незначителен проблем?
Какво е концентрация?
Да си концентриран е свобода. Ежедневието е пълно с толкова много неща за решаване, проблеми, ситуации – живот, който си тече. Може би първата ви асоциация за концентрация е свързана с напрягане, стягане, усилие? Да, усилие е да бъдеш концентриран, тъй като човешкото внимание по принцип е разсеяно.
Игор Вагин, в книгата си „Как да мислим гениално”, пише, че е нужно вниманието ни да бъде научено как да бъде концентрирано, т.е. да стане активно. То има склонността да „скача” от едно нещо към друго. Когато е оставено в пасивно състояние, тоест да действа самостоятелно и напълно свободно, вниманието не може да се задържи на едно място.
Ето защо са нужни усилия! Аз например имах проблем с това, дали съм заключила външната врата, когато излизам. Всеки път, когато вече съм излязла, се питах“: „Заключих ли!“. После започвах да си припомням всяко едно действие преди това. Накрая все стигах до извода, че същото се е случило вчера и онзи ден… При това човек може да си каже: „Може би проблемът е в паметта“. Но не, проблемът не е в паметта! Той е в разсеяното внимание! Когато излизам, мисля за деня, който ми предстои, а трябва да насоча вниманието си към конкретното действие, свързано със заключване на вратата. След като взех решение, че, заставайки пред входната врата ще мисля за заключването и ще концентрирам вниманието си точно върху това, умът ми остава ясен; мога да си припомня всяка подробност от процеса на заключване.
Прочети още: ФОКУС: Колкото по-ясен е той, толкова по-наясно сте и вие
Сега ще си кажете: „Това със заключването е елементарен пример. Какво общо има той с концентрирането?“. Има, защото…
Концентрация + креативност = продуктивност!
Да си концентриран е да изпиташ удоволствието от това, което се случва; изцяло и докрай да бъдеш част от случващото се. Защо го казвам ли? Защото, внимавайки в едно нещо, можеш да видиш, чуеш и усетиш неща много пъти повече, както и да откликнеш адекватно, разбирайки ситуацията. Това е причината при учене цветовете да увеличават процента на запомнянето от 50% до 72%. Те подпомагат концентрацията, правят нещата интересни, а не скучни.
Направи нещата интересни! Това е другата стъпка след решението да внимаваш в конкретното нещо в момента. Намери ново приложение, разкраси, комбинирай! Похватите могат да са толкова различни! Важно е интересът да бъде повишен.
Концентрацията те прави продуктивен! Тя дава резултати. Може ли капка да пробие камък? Може. Казва се, че с постоянство и упоритост „капка по капка вир става”. Капката е там и постоянно прави едно нещо – капе. След време се получава дупка в камъка. Резултатът е плод на постоянната концентрация! Но ние днес искаме всичко да се случи бързо и веднага. И как няма да искаме? Пропагандата на „бързите неща” е навсякъде и във всичко: кредит-веднага, кола-на момента… След това парите може да не ги плащаш, но лизингът си остава. На мига можеш да си вземеш и жена – не е нужно да я обичаш, да й се посветиш. Не е ли това проява на егоизъм?
Концентрацията съдържа в себе си способността да изчакаш, понеже тя ВНИМАВА АКТИВНО и така дава резултати.
Защо да се концентрирам?
Заради мечтите! Всеки иска да успее, да е щастлив, да постигне целта си. Да, отговорът е в концентрацията. Но как да я постигнем?
Според Игор Вагин има няколко етапа, чрез които (както казва той) с малко труд и търпение можеш да постигнеш своя успех.
Съсредоточете се!
Подготовката е първият етап
Защо умелият режисьор предизвиква толкова силни емоции у зрителя? Как успява? С привличане на вниманието! Залез, поля, гори, свобода, бели снежинки, успокоение и … отпускане в ръцете му. Когато има зрителското внимание, той може да каже всичко! Дълбока въздишка, после още една … Да забравим всички странични мисли и да се съсредоточим!
Степени на концентрация
Сега мисленето ни може да се фокусира само върху едно нещо. Но не бързайте, активното внимание не е само способността да се улови точният момент, но и умението да върнете мислите „на мястото им”. Запишете задачата по възможност най-ясно и конкретно! Определете най-кратък срок. Изглежда лесно, но не е …
„Ще намеря 10 потенциални клиента и ще се свържа с тях. Колко време ще ми е нужно? Да колко ще се концентрирам над задачата?“… Добре, но къде отидоха мислите ви, след като взехте това решение? Дали не се пренесоха при едно топло и ароматно кафе, прекрасно, силно … „Какъв аромат!“… Стоп! Сега целта е друга, а не кафето. Нека върнем мислите си обратно – в поставената пред нас цел! Колко е лесно да мислим за много неща едновременно? Концентрацията изисква усилие на мозъка.
Физическо отпускане
Позата не трябва да пречи на работата. Напротив, за отпускането е нужно да си намерим удобно място. Когато тялото е отпуснато, мозъкът може да се напрегне в мислене. Да не забравяме и дълбокото равномерно дишане!
Просто опитайте! Не се ли избистриха мислите ви? Сякаш те са, които дишат … Намерете вашия начин за отпускане на тялото преди работа.
Търсете стимул
Интересът стимулира разума. Целта е да направим проблема интересен лично за себе си.
Не всички неща и задачи са интересни, нали? Даже повечето от тях са досадни, а някои – неприятни. С моя приятелка често си разказваме историите от живота. Понякога те са драматични, но си имаме един трик: представяме ги в анимация, понеже и двете имаме слабост към рисувани филми. Нарисувани, цветни, изкривени (със сигурност) – те вече са станали смешни. Винаги се смеем, когато чуем другата какво си е представила. Ситуациите не са ни донесли много приятни усещания, когато са се случили, но (нарисувани в смешни варианти от мозъка) ние си ги спомняме забавни. Тогава можем да си представим собствената си реакция по-много различен дори забавен начин. Резултатът е: „Няма да отвърна на злото със зло“. Това е стимул за подобряване!
Избирайте приоритети
Проблемите са много, но имаме само 24 часа на разположение за разрешаването им, а и главата е една. Да си концентриран не е само да направиш план за деня, но и да разпределиш вниманието си според поставените приоритети. Можеш ли да се концентрираш само на едно нещо? А можеш ли да отрежеш вниманието си към неприоритетните неща? С други думи, да се научиш да казваш „не“ и когато ти е приятно, но не и приоритетно.
Харесвам идеята за собствен ритъм на мислене, т.е. да направиш разпределяне на вниманието си според своите цели; според това, какъв си; според както го усещаш. За да направим мозъка ни да работи ефективно, трябва да се вслушваме в себе си, но и да имаме приоритетен поглед към поставените задачи.
Съсредоточихте ли се?
Е, да се върнем на мечтите и тяхното изпълнение! Дали не стана някак по-възможно? Дали наистина парите, обстоятелствата, настоящето или другите са били причината да забравим за мечтите, да ги сметнем за неизпълними и не толкова важни? Или отговорът ни е в липсата на концентрация.
Ако липсва концентрация, животът ни е скучен, статичен, безинтересен и ограбен. Концентрацията не е реализацията на мечтата, но със сигурност е начинът това да се случи.
Просто е нали? Захващате ли се с мечтата, която неотдавна захвърлихте? Това е вашата мечта! Вземете я! Тя е възможна!
Какви са вашите методи за концентрация?
Цвета обича многообразието: експериментира и с нещата, които прави, и със себе си. Търсенето ѝ я отвежда в дълбоките води на теологията. Живо се интересува от всичко, свързано с бизнеса. Според нея, ключът към успешния бизнес се крие в умението да послужиш по най-добрия начин на човека, който се нуждае от твоя продукт или услуга.
Tя е и артист по душа. Tърси вдъхновение в красотата около себе си, а ако не я открие – просто ще я създаде, било то чрез флорална композиция, красив декупаж върху никому ненужен предмет или просто ще излее въображението си чрез перото и словото върху бял лист хартия.
Полезен текст!