Един нов термин ни заля напоследък. Той е на „чист български език“ (както и повечето понятия, с които боравим) и се нарича „нетуъркинг“. Говори ли ви нещо? Ако не сте го чули, тепърва предстои. Ще го откриете в следните съчетания „нетуъркинг поведение“, „нетуъркинг събития“, „нетуъркинг среща“, „нетъуркинг… (каквото и да е)“. Всичко напоследък е „нетъуркинг“, особено в бизнеса. Няма как и аз да не спомена тази думичка (за първи път) тук.
Нетуъркингът е стил на поведение, който е приветлив, дружелюбен, приятелски. Ако се държите по изброените критерии, със сигурност ще спечелите много приятели и фенове на ваша страна. Победата ви срещу корпоративните „лимонки“ е напълно спечелена, защото успешно разширявате мрежата си от контакти и запознанства, които спокойно и естествено могат да прераснат в някакъв вид бизнес отношения. Именно това е целта на разширяването на мрежата от контакти (нетуъркинга).
Гореспоменатата и често употребявана думичка е страст на Георги Миленчев – един от организаторите и идеолозите на нетуъркинг събитието Sofia Business Community (София бизнес къмюнити), за което ще ви разкаже той и един от ентусиастите и организаторите – Иво Апостолов. Това бяха спонтанните въпроси, които ми хрумнаха към тях двамата, по време на едно от събитията. Ако имате още въпроси, направо елате на събитието и си ги задайте лично :).
Георги Миленчев:
Обичам да съм сред хора, да общувам, да създавам приятели и да се забавлявам.
Що за хрумка е София бизнес къмюнити?
Идеята дойде преди 3-4 години. Случайно попаднах на една нетъуркинг среща и много ми хареса. В немската социална мрежа Xing имаше една група Sofia Community, която организираше такива срещи. Отидох веднъж и много ми хареса. Те ги организираха веднъж на 3-6 месеца и през септември 2010г. и казаха, че спират да го правят. Тогава се ентусиазирах да направя нещо в LinkedIn, защото там англоговорящите са повече от немскоговорящите. Стартирахме групата там с още двама души. Когато си мислих кой да поканя, реших, че трябва да са хора от различни бизнес области.
Кога беше първото събитие?
Групата в LinkedIn създадох на 25 септември 2010г. Първата среща беше на 9 ноември 2010 г.
Покриха ли се първоначалните ти очаквания?
Моите очаквания бяха, че ще дойдат 30-40 човека и запазих едно заведение с 50 места. Пуснахме покани до нашите приятели, записаха се 160 души. Ние се притеснихме, че няма да се съберем и решихме да не пускаме напомняне за срещата. И така, на срещата дойдоха 90 души, основно приятели и познати. Имахме презентации. Казахме какво представлява „бизнес нетъуркинг“. Бяхме написали правила как да се настроиш за такъв тип събитие – как да подготвиш визитките си, как да се запознаваш с нови хора, как да споделяш идеи и т.н. Бяхме изготвили програма, имаше гости. Организацията беше много сложна. С времето разбрахме, че
хората идват основно, за да се запознават.
В София са малко възможностите, където можеш да отидеш и да се запознаеш в по-приятна обстановка с нови хора. Това явно е липсвало до момента. Бих казал, че наистина си е успех всеки път да събираш над 200 човека, като единствените канали за комуникация са социалната бизнес мрежа LinkedIn и споделяне „от уста на уста“. Всеки път има по 50 – 60 души, които идват за първи път.
Точно като мен сега! Разкажи ми как протича едно събитие?
Имаме два вида събития. Първото е нормално събитие, което обикновено започва от 19:30, съобразено с работното време на повечето хора. Официалната част започва от 20 – 20:30 часа. Обикновено тя е презентация, в която представяме идея, инициатива, бизнес; понякога правим социални инициативи, за да съберем средства за някого.
Втория вид събитие е speed networking (бел. ред. – което представлявава бързи срещи за запознанства). Целта е за кратко време да се запознаеш с повече хора, защото основният проблем на хората, които идват е, че обикновено застават в своя кръг от познати. Виждам, че се приема добре и хората го чакат с нетърпение.
Колко човека участват в един speed networking?
Много от хората, които които идват за първи път, малко се страхуват от това – хапе ли или не :). Днес имахме 72 души – 3 групи по 24 човека. Предният път имахме близо 100, но тогава хората се измориха, защото трябваше да се запознаят с 16 човека, да се представят 16 пъти, а това явно дойде в повече.
Форматът на една от последните срещи включваше да се представиш пред 12 души и след това – един път пред останалите. Така че имаше 13 представяния, а се запознаваш с 23-ма човека. Мисля, че по-добре се прие.
Какви един нов участник да се подготви за speed networking?
Хубаво е да има elevator pitch (елевейтър пич), което означава да успее да представи най-важното за себе си и за компанията си в една минута.
Много хора правят грешката, че идвайки на такова събитие за първи път, се опитват да продават. В business networking-а това не работи. Всъщност това е като обикновения нетуъркинг – създаваш контакти, те ти стават приятели и стават твоите „продавачи”. Не е идеята да продаваш, а да създадеш кръг от хора, които да работят за теб. Най-добрата референция е от уста на уста.
Има една такава случка. На едно бизнес нетуъркинг събитие водещият пита колко от присъстващите са дошли да „продадат” нещо, половината от хората вдигнаха ръка. „А колко човека са дошли да купят?”, попита той. Отговорът е „никой”. Бизнес нетуъркингът не е да продаваш, а да изграждаш контакти, а това става с времето. Ние създаваме и развиваме платформа, с помощта на която да се изграждат приятелства и контакти.
Иво Апостолов:
На тези събития се срещам с тези хора, на които не бих се обадил, нито те на мен, но имаме какво да си кажем за 20 минути
Как се озова тук?
Ние с Жоро се познаваме от доста време. Много преди SBC ние бяхме колеги. Още на първото събитие отидох и имах много позитивна нагласа. В последствие и аз се присъединих към организацията на събитията. За разлика от всичко, което се възприема като social media marketing в България (за 99,99% от хората това означава Facebook), Жоро беше избрал малко по-различен подход – LinkedIn, т.е. професионално насочено. Аз помагах в тази насока от една страна, а от друга – помагах в организацията на събития, до колкото ми беше възможно.
Какво ти дава участието в тези събития?
Представи си как се виждаш с някого на улицата и с този човек не сте се срещали през последните 2 години. И му казваш: „Трябва да се чуем някой път, да пием кафе заедно и т.н.” Но в момента, в който се разделите, ти знаеш, че няма да му се обадиш, просто защото нямаш причина да го направиш. На тези събития аз се виждам в точно с такива хора, на които не бих се обадил, нито те на мен, но имаме какво да си кажем. Нямаме какво да си говорим цяла вечер, но имаме какво да си кажем за 20 мин. В началото това беше водещият фактор, поради който хората идваха тук. Но нещата се промениха.
С какво това събитие би могло да бъде полезно на хора, които все още нямат бизнес, но имат идея в главата си или стартират скоро?
Има два варианта – първият свързват се с хора, които имат пари. Но човек трябва да има правилния подход, за да направи това. Тук всички идват с идеята да комуникират с човека, а не с бизнеса или с бизнес идеята. Човек трябва да дойде и да се запознае с хората. Когато вече се запознае, евентуално да им представи това, което има като идея. От тази гледна точка хората наистина могат да намерят инвеститори. Но пък от друга страна това не е място, което е предназначено за представяне на идеи. Забравете за това!
От друга страна, тук стартиращите бизнеси могат да намерят партньори от гледна точка на необходими услуги – счетоводни, юридически и други услуги. В голяма степен хората могат да спечелят симпатия, която да помогне да получат тези услуги на малко по-ниски цени от пазарните, докато си стъпят на краката. Дори в определени случаи могат да получат безплатен съвет, но и тук не тръгвайте с това, че това искате и търсите – няма да стане! Трябва да си изградите лични взаимоотношения с хората и след това да се възползвате от тях за помощ. Тук хората обикновено са служители на средно до високо ниво. Затова и самото събитие е толкова популярно, защото няма такива събития в България за хората, които тепърва ще стават топ мениджъри.
СЛЕДВАЩАТА СРЕЩА НА СОФИЯ БИЗНЕС ОБЩНОСТ Е НА
13-ТИ СЕПТЕМВРИ, ОТ 19:30 в Culture Beat, Национален дворец на културата!
Коментари
Липсват коментари.