На 9-10 ноември 2012 г. в НДК ще се проведе четвъртото изложение Франчайзинг Експо, на което всеки може да открие своя нов бизнес. По този повод поканих Светослав Билярски – идеолог и организатор на събитието, да гостува в Бизнес уроци за начинаещи.
Светослав Билярски има дългогодишен опит в медиите и рекламата. Бил е копирайтър в Ogilvy&Mather, криейтив директор в Publicis и главен редактор на списание „Мениджър”. Разработвал е рекламни и маркетингови кампании за над 50 водещи български и световни брандове.
Притежава фирми в областта на услугите и води курс по бранд билдинг в Нов български университет.
През 2008 г. създава FRANCHISING.BG, българската франчайзинг медия, която популяризира този бизнес модел и консултира всички, които искат да закупят, продадат или да започнат франчайз бизнес. Автор и на книгата „Франчайзинг бизнес“.
Какво ви запали по франчайз бизнеса?
Развивайки свои бизнес проекти, лично се сблъсках с пречките пред растежа – недостатъчните инвестиции, време и мотивация на управителите. Франчайзингът решава и трите основни пречки за растеж и неслучайно над 50% от стоките и услугите в САЩ се продават чрез франчайз вериги. Често българските предприемачи се оплакват от това, че управителите в техните обекти не са мотивирани достатъчно, а чрез франчайзинга мотивацията достига най-високо ниво.
Как функционира един франчайз бизнес?
В основата на всеки франчайз е успешният бизнес модел. Ако един предприемач е направил успешен ресторант, най-добрият начин да развие верига е като преотстъпва на други правото да ползват неговите: доказано в практиката ноу-хау, отличаваща се марка, обучение и текуща подкрепа.
Франчайзингът е бизнес, в който франчайзополучателят е самостоятелен, но не и сам. И успехът на франчайз се дължи на взаимния интерес – централата печели ако франчайзодателите имат успех и обратно – успехът на отделния франчайзополучател е следствие на успехите на франчайзодателя.
За какъв тип франчайз бизнес е благодатна средата в България?
В България пазарът предполага много усилен растеж за развитието на франчайз вериги, тъй като все още е неразвит. Франчайзинг експо си партнира с франчайзинг изложенията в много други страни, където се предлагат всевъзможни видове франчайзи – оптики, хосписи, туристически агенции – а в България все още няма изградени такива вериги. Световна тенденция е успешно франчайзиране в различни сфери на услугите, там където не се изисква наем и поддръжка на магазин или офис. Например в момента актуален е франчайзът за интернет маркетинг консултанти Internetreklama.bg, който с наша помощ се развива много добре.
Франчайз или самостоятелен бизнес – къде са плюсовете и минусите?
Тъй като плюсовете са много, а минусът е само един, нека започнем с него. Основният минус в този бизнес е, че свободата на франчайзополучателя е ограничена и той трябва да се подчини на системата.
Така че, ако някой човек е прекалено инициативен, самостоятелен или креативен и взима импулсивни решения, то той не е подходящ за франчайзополучател. Такъв човек ще навреди на системата и на себе си, защото ще има непрестанното желание да внася промени.
Идеалният франчайзополучател в Америка е бившият военен, така нареченият „ветеран”. Това са хора имащи средства, които се чувстват комфортно като субординирани, разполагат със средства, но нямат достатъчен опит за започване на собствен бизнес, така че предпочитат да се впишат в системата на съществуваща верига.
Положителните страни са, че човек, който разполага със средства, може много бързо да започне бизнес, продължавайки от нивото, до което франчайзодателят вече е стигнал. Ако един човек има опит в бизнес, засегнат от икономическата ситуация (например – занимавал се е със строителство), той може в рамките на броени месеци да започне бизнес – като открие ресторант, пицария или автосервиз и си спести тези 10 години в опити и грешки, през които вече е преминал франчайзодателя.
Как един млад предприемач да организира бизнеса си така, че да стане франчайзодател?
Най-важното за един бизнес да се превърне във франчайз верига е да има успешен бизнес модел.
Това е същността на франчайзинга – мултиплициране на успеха. Франчайзингът не продава концепции, идеи и намерения, той е размножаване на съществуващ и доказан бизнес.
За да се превърне във франчайз верига, на първо време бизнесменът трябва да е реализирал успешен проект. Втората част е формулирането на изпитани, прости и повтарящи се процедурите, по които бизнесът ще работи без да е зависим от личните усилия на предприемача. На този принцип са изградени всички франчайз вериги и аз препоръчвам книгата „Макдоналдизацията”, която се занимава с въвеждането на стандартни процедури в разнообразни сфери на човешката дейност и успехът от това.
Как чрез вашата компания Franchising BG подпомагате този тип бизнес?
Ние помагаме на всеки предприемач, когато той иска да продаде, да закупи или да създаде франчайз. Ако вие искате да закупите франчайз, ще ви насочим към подходящия за вас бизнес взависимост от вашите психографски особености, инвестиционни възможности, предишен опит и според пазарните тенденции.
На тези, които искат да създадат франчайзи, помагаме като изготвяме цялостната им концепция и цялата необходима документация – договори, оперативни наръчници и т.н. А работещите франчайзи подпомагаме като привличаме и подбираме подходящи франчайзополучатели, чрез всички възможни канали – включително изложението Франчайзинг Експо и нашата медия.
За да се легитимира франчайзинг бизнесът, инициираме и създаването на асоциация на франчайзите в България, в която ще членуват доказалите се франчайзи, с разработено, описано и доказано в практиката ноу-хау. Това ще улесни и франчайзополучателите при
избора им на стабилен бизнес партньор.
Подготвяте голямо събитие през ноември. Разкажете ни повече за него.
За четвърти път организираме изложението за нов бизнес Франчайзинг експо и съпътстващата конференция „Нови Бизнес Идеи”.
Събитието е насочено към всички предприемачи, които търсят нови идеи за развитие на бизнеса си, независимо дали са с опит в бизнеса или сега започват.
Франчайзингът е перфектното училище за бизнес, защото начинаещите предприемачи могат бързо и с минимален риск да научат как се систематизира един бизнес.
Изложението е насочено и към съществуващи български компании, които искат да се развият като франчайзи в България и по света. Не на последно място събитието ще бъде интересно и за предприемачите, които искат да научат на конференцията „Нови Бизнес Идеи” как да оптимизират своя бизнес, от лекторите, създатели на успешни български марки.
Основен проблем на всички начинания в България е малкият пазар и ограничената покупателна способност на българите. Франчайзингът е най-успешен модел за изнасяне на бизнесът в чужбина и най – доброто нещо, което може да се случи с българската икономика е тя да печели като продава в чужбина. Това може да стане благодарение на нашите контакти. Нашият голям принос към икономиката на България е това, че продаваме българските франчайзи и в чужбина.
Вие сте автор на книга, преподавател, предприемач. Как успявате да жонглирате с всички тези отговорности?
Първо, стремя се да върша важното, а не спешното. Второто нещо, което ми помага е, че в крайна сметка моите занимания са взаимосвързани, допълват се и дори се подпомагат. Информацията, опитът и вдъхновението от всяко от начинанията ми се пренася и в останалите и така те взаимно се обогатяват.
Кои са трите бизнес урока, които сте научили от опита си до момента?
1. Парите са като въздуха – колкото повече ги стискаш, толкова по-малко остават. Когато човек се стреми, правейки бизнес да изкара пари, той забравя, че целта на бизнеса е да създаде нова, по-висока стойност за клиентите, след което парите идват сами. „Давайте и ще ви се даде” – така правят всички успешни предприемачи, които познавам.
2. Поставяне на високи цели. Като си задавате въпроса „как ще си изкарам заплатата с новия си бизнес”, вие ще взимате такива решения, чрез които ще печелите половин заплата. Както знаем предварителните ни прогнози винаги са оптимистични, а реалните резултати – по-слаби от тях. Задайте си въпроса „Как да стана №1 в Света?”. Целете се в звездите, за да уцелите поне Луната.
3. За да си успешен в бизнеса, трябва да си успешен и в живота. Не си мислете, че ако си оправите бизнеса ще си оправите и живота. Напротив – първо оправете главата си, после – живота си и накрая бизнесът сам ще се подреди. Ако жертваш от живота си в името на бизнеса, въпреки че на първо време може и да ти потръгне, се оказва, че в средносрочен план машинката в главата ти започва да буксува.
ИЗВЪН БИЗНЕСА:
Обичам да правя приятни, нови и непознати неща. В момента усвоявам езда и сърф и опитвам различни екзотични кухни. Но най-приятно се чувствам, когато създавам приятни моменти на хората около мен.
Коментари (1)