Добрите лидери успяват да наложат своите идеи. Убедена съм, че няма по-грешно мислене от това. Изкуството да ръководиш екип се състои в една малка тайна: да разбираш различните гледни точки.
Това е умение, което е задължително за всеки, който установява бизнес отношения. Бизнесът е свързан предимно с хора – общуване, разрешаване на конфликти, печелене на поддръжници и т.н.
Джон Максуел съветва: Ръководете другите като разбирате тяхната гледна точка.
Струва ли ви се нереално това? Защо, вместо да вложиш усилията си да убедиш хората в правотата на твоята гледна точка, ще насочваш хиляди усилия да разбираш тяхната? Не отнема ли това много време? Няма ли да изглеждаш мекошаво и глупаво? Лидерско ли е подобно отношение? А дали не е застрашаващо?
Ако не знаем как да се справяме с различните мнения в екипа, те могат да доведат до сериозни конфликти. Но гледните точки изключително полезни, ако съумеем да „боравим“ добре с тях без да се притесняваме, че някой ни застрашава или пък иска да ни вземе правото да решаваме.
Всяка различна гледна точка има своя история. Тя е свързана с това какъв опит има човека; къде е живял; в какви екипи е работил; с какви системи на работа си е служил; как са се отнасяли към него; той ли е ръководил или са ръководили него.
Предлагам ви няколко въпроса от Джон Максуел, които помагат да открием историята на гледната точка на човека срещу нас. Те могат да се зададат директно на човека, но може и да се използват за сондиране на мнение от други хора. Опитайте!
Ако искате да научите за:
– миналото, ПИТАЙТЕ: В какви организации е работил преди?
– характера, ПИТАЙТЕ: Какъв е характерът на този човек – на пръв и на втори поглед?
– сигурността, ПИТАЙТЕ: По какъв начин това (каквото и да е то) се отразява върху работата на този човек?
– отношенията, ПИТАЙТЕ: Как този човек е свързан с мен или с някой друг от гледна точка на организацията?
– мотива, ПИТАЙТЕ: Каква е истинската причина това да е част от виждането на този човек?
Заедно можем да продължим списъка и да споделим опит. Успех!
Коментари (2)