До тук се спряхме на няколко ключови момента, свързани с работата в екип:
-
Какво е истинското съдържание на думата „екип“.
-
Изграждането на силен екип е възможно чрез вдъхновена, целенасочена, здрава работа.
-
Екипът определя облика на предприятието (организацията); влияе върху ценностната система в другите сфери на живота.
-
При изграждането на екип да бъдем предпазливи, за да не попаднем в петте естествени „капана“, които биха забавили или унищожили виждането.
Прочети още: Успешният екип – най-силното предимство пред конкуренцията!
Преди да разшифровам „капаните“, бързам да отбележа, че точните и красноречиви формулировки на всеки един от тях взех от книгата на Патрик Ленсиони „Петте основни слабости при работата в екип“. Примерите, които давам, и заключенията, до които стигам, са изцяло от моята практика.
Доверието: какво не е то?
Веднага си спомням жива ситуация от моя опит. Бях в една организация заедно с екип, обучен да действа като такъв. Отделихме доста време, докато изградим единна ценностна система във взаимоотношенията си. Достигнахме много добро ниво, защото всеки обичаше съответните ценности и искаше да бъде част от професионален екип, който действа безотказно по поставените задачи. В организацията имах точна и ясна цел: да сработя два екипа, да ги „смажа“ да действат като един. Хората от двата екипа не се познаваха, но бяха дошли да разгръщат възможностите си на едно и също поле. Бях поставила стратегия за опознаване от страна на моите хора с другия екип.
Но! Още щом пристигнахме в организацията, жената, която водеше другия екип, се опита да ни елиминира. Отиде при управителката (която беше ни поканила да помогнем като екип за съответната работа) и й наговори куп лъжи за нашия екип, без да ни познава. Една от лъжите беше, че сме от столицата и няма да можем да се справим с предварителната работа по подготовка на базата. Другата лъжа беше, че не контактуваме с тях, че ги гледаме отвисоко. За наша изненада управителката ѝ повярва.
Дойде при нас и с много недружелюбен тон ни укоряваше за всичко, което беше чула. Запазихме добро, спокойно отношение, защото имахме принцип: в ситуации, в които не сме виновни, да не се защитаваме, а да изслушаме спокойно. Ако заемем позиция на самозащита, това означава, че приемаме обвинението; че тези, които ни обвиняват, наистина са прави. Управителката се успокои, но й стана много неудобно, че се е доверила на думите на водачката на „екипа“ и дори се извини… Впоследствие дори ни похвалиха за извършената работа, но…
Какво тук не е доверие? Когато „предсказваш“ поведението на другите.
Тази жена „предсказа“, че няма да се справим, защото сме „софиянци“. Вероятно тя беше наблюдавала поведението на други хора от София в такава ситуация, а може би не, защото впоследствие открихме и други „клопки“… Попадането в едната „клопка“ отвеждаше двата екипа (призoвани да станат един) в друга. Това са последователни факти от една история с разрушителен край…
Не е доверие, когато кажеш: „Зная, че този колега ще избухне, когато му кажа, че не е коректен към отговорностите си“, а след това да отидеш директно при управителя и да наговориш лоши неща за него. Когато става дума за екип, това наистина не е поведение на доверие!
Доверието не е свързано с това, което „предвиждаш“ или знаеш за някого.
То е свързано единствено с уязвимост!
Доверието е основата на истинската екипна работа. Но в преобладаващите случаи членовете на екипа не са способни на уязвимост – не се разкриват един пред друг; липсва им искреност; не признават грешките, слабостите, тревогите си; страхуват се от възмездие и отхвърляне. Истината! Ако хората не се доверяват един на друг, не могат да бъдат екип, който ще постига резултати. Без доверие екипната работа е почти невъзможна.
Какво представлява доверието в контекста на изграждането на екипа?
То е увереност в сърцето на всеки един, че колегите му имат добро намерение, че няма причина той да се предпазва и да заема отбранителна позиция. Ако има доверие, хората не се чувстват зле при мисълта, че са уязвими един пред друг. Важно е членовете на екипа да станат уязвими един спрямо друг, но и уверени, че тази уязвимост няма да им навреди, като бъде използвана срещу тях.
Какво включва уязвимостта? Слабостите, недостатъците на личността, неточностите в уменията, грешките, търсенето на помощ от другите членове на екипа.
Ако хората се прикриват, за да не станат уязвими, настъпва притеснение, напрежение, тревога за личната безопасност.
Това изчерпва вниманието в работата, силата отслабва, ентусиазмът напълно е угасен. Те усещат товар по време на заседанията на екипите, затова не ги обичат. Не искат да поемат риска да помогнат на някого. Духът е нисък, уволненията – постоянни, текучеството – неизбежно.
Ето как изглеждат хората, в чийто екип липсва доверие:
-
Прикриват слабостите, грешките, провалите, страховете си.
-
Дебнат се едни други (всеки тайно наблюдава другия), доносничат на управителя.
-
Ласкателни са спрямо позициите над тях.
-
Винаги има един-двама души (мними водачи, самозванци), които стоят близо до „управата“ и съзнателно й влияят; оформят негативно отношение към хората с по-големи способности от техните.
-
Колебаят се да потърсят помощ или да осъществят обратна връзка.
-
Нямат интерес към общия процес и отговорностите на другите от екипа.
-
Не познават опита и уменията на другите, не го използват.
-
Стигат до прибързани заключения относно уменията на колегите, не ги изясняват.
-
Отмъстителни са, завистливи, злословещи.
-
Намират причини да не прекарват време с останалите от екипа.
-
Ненавиждат заседанията.
А хората, в чийто екип има доверие, изглеждат така:
-
Признават слабостите и грешките си.
-
Търсят помощ, осъществяват обратна връзка.
-
Приемат съвети за сферите, за които отговарят.
-
Преди да стигнат до негативни заключения, дават възможност на колегата си да се защити; опитват се да го разберат.
-
Поемат риска да помагат на другите.
-
Оценяват уменията на колегите си, прилагат опита им.
-
Знаят целите на екипа, инвестират време, енергия, откривателство в тях.
-
Извиняват се и приемат извинение, без да се колебаят.
-
Обичат да прекарват време с колегите си.
-
Очакват с нетърпение заседанията.
Какъв екип искаш да изградиш? От хора, които казват „внимавай с началника“, „не показвай, че ти е трудно да се справиш“…, или от онези, които не се страхуват да бъдат уязвими – не се притесняват един от друг; признават грешките си; търсят помощ, когато не могат да се справят; извиняват се за грубостта си; признават силните страни на другите, имат реалистична представа за уменията и отговорностите си в екипа?
Преди да вземеш решение, добре е да помислиш за последиците…
И още нещо… иска се кураж! За да се изгради истинско доверие, членовете на екипа, заедно с техния лидер, трябва да поемат рискове без гаранция за успех. Нужно е да са уязвими, без да знаят дали другите ще ги уважат и ще им отвърнат с уязвимост…
ПИТАМЕ:
Вие какви опитности имате относно работата си в екип?
С какви трудности се сблъсквате?
Имате ли проблем с доверието?
Мая Колева има сериозен опит в изграждането на екипи в дългосрочен план. Тя е ментор, редактор, и обучител. Редактира книги, статии, текстове за уеб страници, за социални медии. Провежда индивидуални обучения с хора, които искат да постигнат лични или професионални цели.
Един от основните похвати, които използва, за да изгражда здрави екипи, е вдъхновението. Вдъхновена е за живота и за хората. Успява да вдъхнови и екипите да постигат високи цели. Друга силна стратегия е индивидуалният подход, който прилага към всеки проблем, като се съобразява със свободната воля на човека. Убедена е, че добрата екипна работа е нужна навсякъде: в семейството, в бизнеса, във взаимоотношенията.
Коментари (3)