СЕРИЯ: Бизнес начало
Тази серия от статии е изцяло по ваша молба.
Поредицата от статии, която подготвяме за вас, ще ви помогне да придобиете представа за основните стъпки при започването на бизнес. Постарахме се информацията да бъде възможно най-конкретна, но в същото време разбираема. Убедени сме, че всеки, който решава да започне бизнес, трябва да изкара нужното образование, да ходи на курсове, да се преквалифицира. Тук нямаме претенциите да заместим образованието, но пък можем да помогнем на тези от вас, които нямат възможност да инвестират няколко години от живота си в учене или пък ви се налага спешно да започнете бизнес поради кризисните условия и бързопроменящата се среда.
Предлагаме ви основните стъпки на бизнес началото, без които не е възможно да стартирате.
Стъпало 5: финансиране
Подсигуряването на бизнеса ви с финансовия ресурс, необходим за функционирането му, е от критично значение за успешен старт. Тук маркираме няколко основни начин, по които можете да финансирате бизнеса си.
Рисков капитал
Компании с рисков капитал търсят предприемачи с повече от две успешни начинания зад гърба си. Искат планове с висока степен на растеж – в индустрии с висок растеж, обикновено както високотехнологични, така и бързоразвиващи се. Искат отличен екип мениджъри с доказан опит.
Ангели-инвеститори
Тази група включва хиляди индивидуални инвеститори, инвеститорски клубове, местни групи инвеститори и други. Трудно е да бъдат категоризирани и описани като група. Ангелите-инвеститори приличат доста на рисковите капиталовложители по това, че оценката им за даден бизнес е доста зависима от бизнес плановете и мениджърските екипи. Също така предпочитат високи нива на растеж и възвръщаемост, но са склонни да инвестират по-малки суми.
Търговски банкови заеми
Банките не отпускат на бизнеса пари за работен капитал и разширение на дейността, без да изискат стабилни гаранции. Банките като цяло не инвестират в новоосновани бизнеси или нови бизнес планове по основателни причини. Правителството не иска банките да поемат неоправдани рискове с парите по депозитите. Ако нямате солидни гаранции или ако не сте готови да рискувате това, което имате, тогава не разчитайте на финансиране чрез търговски заеми.
Административно гарантирани заеми за малкия бизнес
Заемите за малкия бизнес са отпускани при определени обстоятелства. Пак е нужно да имате процент от стойността на заема като гаранция, но това е доста по-малко от обичайните 100%.
Приятели и семейство
Много бизнеси започват с финансиране от приятели и семейство. Понякога това е единственият начин да започнете бизнес, но също така е пълен с потенциални проблеми. Не прибързвайте с тази крачка.
Самофинансиране
Много бизнеси стартират без заеми и инвестиции, още повече бизнеси изпълняват бизнес плана си без нужда от външно финансиране. Ако резултатите ви са достатъчно стабилни, за да не възникне нужда от външни пари, поздравления! Това е добре за вас!
8 съвета, с които да повишите шансовете за финансиране на бизнеса си:
Получаването на финансиране трябва да започне със стабилен бизнес план. Ако напишете убедителен бизнес план, шансовете ви да получите финансиране се увеличават значително. Заемодателите и инвеститорите искат да видят доказателство, че клиентите желаят вашия продукт или услуга, и то желаят да я купят на цена, на която имате печалба. Колкото по-достоверно доказателство за това предложите, толкова по-големи са шансовете ви.
Други фактори, които повишават шансовете ви за финансиране са:
1. Планът ви да показва висок потенциал за печалба в кратки срокове.
2. Колкото по-висока е степента на възвръщаемост, която предлагате на инвеститорите, и колкото по-бързо я реализирате, толкова по-големи са шансовете ви. Планът ви трябва да е насочен към ясно определен пазар с достатъчен размер и покупателна способност, за да донесе печалба
3. Инвеститорите предпочитат и голям пазар с голям потенциал за растеж. Избягват бизнеси, които се опитват да бъдат „всичко за всеки”. Планът ви трябва ясно да обяснява „конкурентното предимство”, което продуктът или услугата ви има пред противниците си.
4. Трябва да покажете способност да контролирате и доставките, и качеството на продукта или услугата. Също че мениджърите и персоналът имат уменията и опита да направят компанията успешна.
5. Покажете, че сте направили лична инвестиция в това бизнес начинание.
6. Ако не вярвате в собственото си начинание достатъчно, за да инвестирате поне малка част собствените си пари в него, как можете да очаквате от другите да инвестират? Неплатените лично време и упорита работа са важни, но заемодателите и инвеститорите искат да видят предприемач, направил сериозен финансов залог за бизнеса си. Залогът може да бъде огромен източник на мотивация.
7. Изгответе ясна, добре обмислена, приложима стратегия за стартиране и разработване на бизнеса си. Покажете реалистични финансови прогнози, покриващи най-вероятния, песимистичния и оптимистичния сценарии.
8. Потенциалните заемодатели и инвеститори искат да се уверят, че парите „до стотинка” са оправдани, затова реалистичните прогнози са важни. Повечето предприемачи подценяват необходимите суми за стартиране на бизнес. Пазете се да не се окажете без пари!
Ако искате 30-минутна БЕЗПЛАТНА онлайн консултация
относно финансирането на ВАШИЯ БИЗНЕС, ние сме на разположение.
Свържете се с нас по e-mail: info@media-start.net или на skype: l_plamenova
Статията е компилация от следните източници: http://bplans.com/ и http://sbinfocanada.about.com/
Превод: Цвети Бояджиева
Прочетете още:
По стълбата към успешния бизнес: стъпало 1 и стъпало 2 (избор на име и бизнес стратегия)
По стълбата към успешния бизнес: стъпало 3 (маркетингов план)
По стълбата към успешния бизнес: стъпало 4 (примерен бизнес план – pdf)
ТОП 10 грешки на бизнес планирането Три въпроса преди да започнете с бизнес плана
Коментари (1)