След като маркетинговата част е разработена, преминете към производствената част. Тя е толкова важна, колкото всяка една друга част от бизнес плана. Преди това обаче формулирайте мисията, визията и целите на Вашата компания. Те са фундаментът на планирането.
Преди да продължите, прочетете:
Писане на бизнес план: мисията е възможна. Практични съвети и идеи. Част 1.
Трета глава: Мисия, визия и цели
Как да определите мисията? Отговорете на следните въпроси:
- Kакви са ползите от използването на предлагания от Вас продукт за потребителите?
- Защо ще купуват именно Вашия, а не произведения от някой друг?
- Каква точно потребност на клиента задоволявате?
- Какви порблеми на потребителя решавате?
Визия
Как виждате компанията в бъдеще? Към какво се стремите? Как изглежда Вашата мечтана компания напред – далеч във времето?
Цели
Формулирайте краткосрочна и дългосрочна цел. Не забравяйте, че при полагане на целите, те трябва да отговорят на изискването за SMART, т. е. да са специфични, измерими, постижими, реалистични и ограничени във времето.
Например: да правя печалба 1 млн. лева не може да бъде цел на компанията, защото целта не е достатъчно специфично зададена, не е ясно дали е постижима с оглед вида на бизнеса, а следователно не е реалистична; също така не са зададени срокове за постигане на целта във времето
Прочетете още: Бизнес план: 360- градусов поглед към вашия бизнес
Четвърта глава: Производствена част
Опишете технологията, която се предвижда да се използва. Как тя съответства на технологичната среда, в която ще оперира Вашата организация? От Вас се очаква да направите описание на процеса на производство и обобщена производствена програма. Тук е мястото да опишете къде ще се намира производствената база с обосновка, защо сте избрали именно това място, колко сгради ще са необходими, как ще се обзаведат. Също така, с оглед на използваната технология, какви машини и съоръжения ще са необходими. Още нещо важно: какви са необходимите за производство суровини и материали, от къде ще се закупуват те. Направете списък с необходимия във времето инвентар и суровини. Анализирайте възможностите за доставка на суровините и материалите до мястото на производство по актуални цени.
Търси се…
млад предприемач, който има идея и иска да я реализира!
Пета глава: План за инвестиции
Тук включете следните теми:
- Машини, съоръжения, сгради и др. дълготрайни материални активи във времето;
- Описание на доставчиците с включен анализ за тях;
- Технологичен и стойностен анализ на необходимите машини и съоръжения;
- Изисквания към персонала, свързан с доставка и опериране на машините и съоръженията;
- План за доставка на дълготрайните материални активи;
- Експлоатация и поддръжка.
Ще бъде отлично, ако включите и план за реализация – т.н. оперативен план, който да съдържа плановете от всички теми – план за продажби, план за доставки, план за осигуряване на мястото на производство и съоръженията, план за обзавеждането, изисквания относно квалификацията на персонала и техния брой; други, свързани с оперативната дейност.
Прочетете още: Бизнес план: От идея на салфетка до план за действие
Шеста глава: Организационна структура
Предлагам в тази част от Вашия бизнес план да включите следното: под каква правно-организационна форма избирате да работите? Защо? Какво е разпределението на дяловете и кой участва в собствеността и управлението на компанията. Какви са дружествените отношения, прикрепете Дружествения договор. Има ли други споразумения с мениджърския екип и собствениците, както и между тях. Назовете ръководството на компанията; посочете техните данни – адреси, образование и квалификация.
Кой взема участие в средния мениджмънт на компанията? Кои са ключовите ръководители? Какъв е техният опит?Защо ги избирате?
Какви са установените контакти до момента? Какви установени връзки има компанията с институции, браншови и професионални организации?
Имате ли контакти с консултанти и експерти? Ще Ви е необходима ли тяхната помощ? В какви направления?
Схематично представете организационната структура чрез изработване на органиграма
Примерна организационна структура
Изгответе длъжности характеристики на персонала (на този етап само като извадка на ключовия персонал).
Човешки ресурси
Ще е необходимо да разработите план за осигуряване и развитие на човешките ресурси в съответствие с плана за развитие на Вашия бизнес.
Помислете и отговорете на въпросите, свързани с набирането, подбора, квалификацията, условията за развитие и обучение на персонала. Също така, как ще мотивирате служителите, които могат повече и постигат по-високи резултати? Какви ще бъдат методите за оценка на тяхната работа?
Проучете местното законодателство относно възможностите за данъчни облекчения и подпомагане на служителите чрез получаване на социални придобивки.
Планирате ли други активности за постигане на сплотен и ефективно работещ екип?
Очаква ли се да имате проблеми с персонала с оглед на потребностите и вида на вашия бизнес?
В следващата статия ще продължим темата за съдържанието на бизнес плана с финансовата част, оценка на риска и какво е добре да включите в приложението.
А сега… ВРЕМЕ ЗА ИЗНЕНАДИ!
СПЕЦИАЛЕН БОНУС:
ПРОФЕСИОНАЛЕН СЪВЕТ ПО КАЗУС
В края на всеки месец (докато текат публикациите от поредицата „Бизнес план“) един от вас, който е бил активен в коментарите: задавал е въпроси, споделял е опит, давал е идеи, ще получи специален бонус: професионален съвет от Весела Чернева-Янкова по реален проблем от неговата бизнес практика.
Отговорете на следните въпроси:
Коя е най-затрудняващата за вас част от писането на един бизнес план?
Колко време ви отне да напишете първия си бизнес план?
Ползвахте ли външен консултант при написването на вашия първи бизнес план или го създадохте сами?
ГОЛЯМА НАГРАДА:
ПРАКТИЧЕСКО ОБУЧЕНИЕ и СЪДЕЙСТВИЕ ЗА ИЗГОТВЯНЕ НА БИЗНЕС ПЛАН
Ако имате конкретна идея и искате да я реализирате, но не знаете откъде да започнете, имаме добра новина за вас! В края на поредицата Весела ще подари практическо обучение и ще съдейства за изготвяне на бизнес план на някой от вас, стартиращите предприемачи. Под нейно ръководство ще откриете един куп истини за бизнеса и ще си спестите много главоболия. Условието е едно: бъдете активни в полетата за коментари, споделяйте, питайте, коментирайте!
Търси се…
млад предприемач, който има идея и иска да я реализира!
СВЪРЖЕТЕ СЕ С НАС:
Пишете ни на info@media-start.net или попълнете контактната форма по-долу. Убедете ни защо точно вие трябва да спечелите тази награда. Ще изберем и обявим победителя след приключване на рубриката.
Весела притежава над 7-годишен опит в областта на бизнес консултирането. Започва консултантската си кариера като независим бизнес консултант през 2006 година. Впоследствие основава компанията V Consulting Bulgaria, чиято мисия е да подпомага стартирането и развитието на бизнеса в България.
Весела Чернева-Янкова е икономист по образование,притежава магистърска степен по Стопанско управление от СУ „Климент Охридски“ и професионална квалификация по Бизнес администрация; магистър по Философия. Всичките й образователни степени са субсидирани от държавата. Притежава специализации в областта на мениджмънта, управлението на проекти и търговията. Участва в ежегодното проучване на Световната банка относно условията за правене на бизнес. От 2009 година е член на „Съюза на икономистите в България“.
В своята професионална кариера Весела Чернева-Янкова заема длъжностите изпълнителен директор и член на съвета на директорите, мениджър „Развитие на бизнеса“, административен директор, стратегически консултант и др.
Коментари (1)