„Преследване на щастието” е филмът, който този път ще бъде обект на преоценка по отношение на посланията, които са кодирани в него, както и тяхното практическо приложение в бизнеса. В семантичното поле на тематиката са заложени идеята за постижението, бързото взимане на решения, важността на малките компромиси по пътя към голямата цел, постоянството, търпението и безпрекословната увереност за успех. Акцентът във филма е изместен от цялостното детайлизирано житейско развитие на героя към свеждането до неговата реализация като човек, който съществува пълноценно – емоционално и професионално. Получаването на желаната работа е представено като катализатор на неговото екзистенциално благополучие. По пътя към нея героят преживява драстична трансформация, преосмисля досегашната си философия, научава се сам да постига това, което той дефинира като „ щастие”.
Филмът е създаден по действителен случай. Представлява кратък наръчник за преодоляване на разочарованието и за постигане на целите. Ако искате да почерпите вдъхновение от упоритостта на един силно мотивиран победител, следващите редове ще ви бъдат особено полезни.
Ясно дефинирай какво търсиш
Представи си детска количка с дистанционно управление. Ако просто задействаш стартовия бутон, количката ще се изстреля в хаотична траектория и неизбежно ще се удари в стената или в нещо друго. Ако обаче използваш дистанционното и навигираш посоката, в която да се движи, тя безпроблемно ще заобиколи всички опасни зони, които могат да противодействат на нейното „пътуване”, и ще се озове там, където си замислил да стигне. Когато знаеш къде отиваш (обикновено в 99.9% от случаите) ще акостираш на желаното пристанище. Ако се оставиш течението да диктува твоята посока, нерядко щесе окажеш по средата на нищото.
В бизнеса определянето на целта е ключов фактор за нейната реализация, защото, да си признаем, няма как да осъществим идея, която все още не се е зародила в ума ни. Героят на Уил Смит (Кристофър Гарднър) започва пътешествие към щастливия живот, като дефинира какво за него означава да бъде щастлив. Той изследва хората около себе си, вглежда се в техните потребности и навици. Чрез другите започва да форматира представата за собственото си щастие, но не като проектира перспективата си дословно върху техните, а като извършва сравнителен анализ на това, което притежават, и на неговата способност да им донесе щастие. Защото моята цел винаги ще се различава от твоята, повече или по-малко; защото пакетът от цели на всеки индивид се състои от различни единици и въпреки че една единица от моя и една от твоя пакет са подобни, в хода на симбиозата всяка единица ще бъде повлияна от останалите в общия куп, с които съществува заедно и паралелно.
Поставяй си малки краткосрочни цели, за да постигнеш дългосрочните
Представи си, че си дърводелец и твоята цел е да издялкаш една дърворезба. Ще ти се наложи да намериш подходящ дървен материал, точните длета, да те сполети ярко вдъхновение, да отделиш достатъчно време всеки ден да работиш върху „проекта си” и т.н. Именно дребните елементи от този консервативен микро план ще ти помогнат да сглобиш финалния облик, а именно – съвършената дърворезба. Кристофър непрекъснато си поставя краткосрочни цели: например да продаде непременно един скенер на месец, за да може да издържа семейството си за определен период.
В този дух всяка малка тематично специфична цел те води едно стъпало по-близо към голямата цел. Поставянето на цел е градивен момент в професионалното и интелектуалното развитие на всяка личност! Целта е външният стимул за вътрешна трансформация. Затова, ако искате да бъдете по-добри в писането, пишете всеки ден по няколко реда; ако искате да бъдете по-уверени, всеки ден правете нещо, което ви смущава; ако искате да развиете бизнеса си, постоянно изучавайте най-новите практики и се интересувайте от актуалните новини по темата.
Не изпускай от поглед нито за миг това, към което се стремиш
Нека целта винаги да напомня за себе си! Можеш да закачиш картина на това, което желаеш, или редовно да си припомняш наум защо го искаш толкова силно. В бизнеса целта е основен мотиватор, целта е перспектива, целта е вариация на конвергенцията между мисъл и действие. Без нея не можеш да постигнеш никаква адекватна и съдържателна реализация. В танците например, за да не изгубиш равновесие и да се строполиш на земята, когато се завърташ, особено важно е да не губиш от поглед точката, в която си гледал преди самото завъртане. Това сравнение описва съвършено философията на героя. Въпреки всеки житейски шамар, той успява отново да извърне главата си и да се фокусира върху целта.
По пътя към желаната цел бъди внимателен към компромисите, на които си склонен
Често се налага да се откажем от едно нещо, за да получим друго. Нека го наречем равновесие. Проблемът обаче идва оттам, че не винаги това, от което се отказваш, отговаря пропорционално на това, което получаваш в замяна. Не е необходимо да си професор по математика, за да определиш рентабилна ли е сделката – какво ще ти коства да се откажеш от субекта А и какво благо ще ти донесе приобщаването на субекта Б? Кристофър познава капацитета на възможностите си и не се притеснява, че ще „яде трохите на твърдия хляб, докато пресният се опече“. Компромисите са крайъгълният камък, както в междуличностните взаимоотношения, така и в бизнеса. Можеш да направиш компромис, сключвайки договор с клиент, който е нестабилен финансово; можеш да наемеш служител, който все още няма висока квалификация; но … никога не прави компромис с онова, което противостои на морала.
Подреждай по важност приоритетите си
Както разпределяме времето си, така е правилно да разпределяме и приоритетите си – за повече прегледност, за повече точност. Едва когато задоволим базовите си интереси, трябва да се насочим към по-дребните дела. Посвещавай времето си на онова, което намираш за най-съдържателно; отделяй повече внимание на сложните задачи; работи по-усърдно върху уменията, които не си развил добре.
Научи се, че очевидното не винаги е такова, каквото изглежда
По дрехите посрещат, по ума изпращат. Ами ако брилянтният талант е скрит зад неугледна външност? Качествата, които притежаваш, винаги трябва да засенчват визията ти, независимо колко невероятно изглеждаш. Не се замисляй да дадеш шанс на малките възможности, защото не знаеш какво съкровище могат да се окажат. Продължавай да работиш с най-големите си клиенти, но винаги отдавай необходимото внимание и на по-малките. В момент на криза не знаеш кой ще застане до теб и кой ще се отдръпне.
Старай се да си създаваш правилна самооценка
Самооценката е много важен момент в утвърждаването на един човек като личност. От нея зависи дали ще се осмелиш да рискуваш и да излезеш извън зоната си на комфорт, или ще седиш кротко в ъгъла с конусовидната looser-ска шапка. Самооценката трябва да се опира върху претенциите и постиженията в съответната конфигурация като дробно число. Ниската или твърде високата самооценка могат да попречат на пълноценното развитие. Кристофър, макар че не се е реализирал дълго време, твърдо вярва в своите способности и практически защитава тезата си, че може да се справи с всяка поставена задача – настройка, която го крепи през целия филм, въпреки временните разочарования. Когато оценяваш възможностите на твоята компания, винаги трябва обективно да оглеждаш реалните й характеристики, а не да й приписваш съвършени имагинерни качества. SWOT анализът е много подходящ за дефиниране на качества, цели и възможности за успех на всеки бизнес.
Не позволявай на никого да ти казва, че не можеш да успееш. Ако искаш нещо, вземи го.
Въпреки моментните разочарования, въпреки временните затруднения, не се отказвай да преследваш това, в което вярваш и което искаш. Препятствията имат за цел да изпитат твоята отдаденост и да те приучат в търпение. Те са цедката, която отсява само онези, които са се посветили напълно на каузата си. Винаги когато започваш нещо ново, бизнес или друго, трябва да бъдеш наясно, че не рядко ще се оказваш в ситуация на застой или провал. Нека това не те плаши! Бизнесът печели най-много знание не от успехите, а от провалите.
Юлияна е 3-ти курс в СУ, специалност „Връзки с обществеността“. Обича да изследва това, което се случва около нея. Интересува се от различни приложни практики, които провокират хората да преосмислят и пренаредят живота си, да бъдат по-щастливи, по-доволни, по-добри.
Още интересни бизнес уроци, научени от изключителни филми:
Коментари
Липсват коментари.