STOP на теорията, START на практиката
“От близо” е видео проследяване, което ще ви представи как един бизнес стартира от нула, като минава през идеята, проучванията на пазара, избора на име, бизнес плана… Всички процеси са динамични, различни и предизвикателни. Ще ви запознаем съвсем искрено със страховете и въпросите, през които преминава един млад предприемач. Във видео Ясен Деянов ще разкрие етапите, през които преминава неговия бизнес. След всяко видео ще има професионален коментар на предприемач, който ще представи своята позиция по темата; съветите, които има; насоките, които дава…
Във видеото Ясен Деянов обяснява подхода, който използва при избора и наемането на персонал за O’Live. Той решава да подходи по нестандартен начин като целта му е да опознае хората като хора, а не като професионалисти. Другата цел, която си поставя, е да спести време. Затова провежда групово интервю. Първоначално пуска обяви за търсене на персонал в известни сайтове, след което от всички кандидатстващи избира няколко. След това ги кани на среща. Те не знаят какво точно им предстои, а общата среща е изнендата.
По време на тази среща, докато си говорят, Ясен им приготвя и нудели, за да се запознаят реално с продукта, който ще продават.
Бизнесът съветва
Едно от най-важните неща за Христо Нейчев е да развива не само себе си и бизнеса си, а да подпомага и да развива бизнес общността в България. Затова участва в лекции, дискусии, менторинг и други събития, подпомагащи неправителствени организации, студенти, млади предприемачи, малки фирми и бизнес общността като цяло.Научете повече за Христо Нейчев от специалното интервю, което той даде за Бизнес уроци за начинаещи!
1. Колко души са необходими на бизнеса ми и на какви позиции?
Тук няма да навлизам в много подробности. Всеки има визия за бизнеса си и стратегия за това какви позиции трябва да запълни, както при старта на бизнеса си така и по-късно, когато нещата потръгнат.
2. Какви са правилните хора за тези позиции, т.е. какви хора трябва да намеря?
Правилните хора отговарят на две изисквания:
– много добре се вписват във фирмената културата (cultural fit);
– притежават необходимите компетенции за конкретната позиция (competence fit).
Ключовите решения, които всеки мениджър трябва да направи тук са: кои са основните културни ценности на които държи; и кои са критичните компетенции за позицията. Ясен казва във видеото, че иска „…да опознае хората като хора, а не като професионалисти…“, което е правилна стъпка и би му помогнала да прецени дали потенциалните кандидати се вписват във визията, която той си е изградил за фирмена култура.
В допълнение, аз бих направил кратък списък преди да започна подбора, като разделя критериите в три групи: фирмена култура, soft skills, hard skills. Съжалявам, но всички опити за превод на последните два термина ми звучат смешно.
Основно професиите могат да бъдат разделени в три каегории:
– Професии, фокусирани предимно върху hard skills – например: физик, математик, програмист, и др. Това е мястото, където ще видите гениални професионалисти, които са експерти в областта си, но не могат да се справят добре в комуникацията с други хора.
– Професии, които се нуждаят както от hard skills така и от soft skills – много кариери са в тази категория (например: счетоводител, юрист, архитект, графичен дизайнер и др.) Те трябва да са експерти в своята област, но също така да имат добри комуникационни умения: да се справят добре с клиенти, да говорят пред хора, да убеждават.
– Професии, фокусирани предимно върху soft skills – например продажби. Продавача на коли, например, трябва да знае малко повече за колите от потребителя. Не са му нужни задълбочените познания на инженера, проектирал автомобила. За търговеца е важна способността му да комуникира, да убеждава, да разбира своите клиенти, да открива техните нужди.
3. Как да привлека и подбера тези хора?
Целта тук е да определим до каква степен всеки от кандидатие отговаря на криетриите, които сме избрали на предната стъпка. Начините за подбор са много и, за съжаление, никой от тях не е съвършен. На мен лично много ми допадна идеята на Ясен да събере хората заедно, да ги запознае с продуктите си като ги приготви пред тях и също да им покаже заведението, в което биха работили. Това също му дава възможност в една непринудена обстановка да следи за ключови качества като комуникативност и начин на поведение към околните и така да подбере хора с правилните soft skills.
Моят съвет тук е, като следваща стъпка, да се направят индивидуални срещи с хората, които са му направили най-добро впечатление. На една такава среща, той би могъл да си изгради по-добра представа за кандидатите и в другите два домейна – културни ценности и hard skills и чрез комбинация от ситуационни, поведенчески въпроси, проиграване на ситуации и кратки тестове, да направи крайния си избор.
Много ми хареса нетрадиционният подход на Ясен, браво! И за мен би било удоволствие да присъствам на подобно интервю 🙂
Според мен идеята да проверят какви са кандидатите като личности, какво обичат да правят в свободното си време, какви са мечтите им е чудесна, защото от това би си проличало какво е тяхното отношение към света около тях, към хората, нагласите им, което пък е ключово в комуникацията с клиентите. Все пак те са хората, които ще представят бранда O’Live и ще градят имиджа му. А и имам чувството, че в днешно време възприемането на хората като личности с достойнства е малко позабравена ценност в компаниите, което трябва да се промени!
Беше много полезно да прочета и всички ценни насоки, дадени от Христо. Напълно съм съгласна и вярвам, че хората са най-ценния ресурс в една компания и ключов фактор за нейния успех. Тъй като напоследък присъствам на много събития, свързани със стартиране на бизнес и предприемачество, участниците в тях споделят същото вярване.
Допадна ми едно твърдение, което беше изказано от екипа на Eleven StartUp Accelerator, че за предпочитане е да има добър екип и не толкова добра идея, отколкото обратното – страхотна идея и не добре сработен екип. Респективно при подбора на идеи, на които предстои да се отпускат средства за стартиране на бизнес, едно от най-важните неща ще е екипа!